TV:n ulkoinen HDD, käykö USB-tikku?

levy.vai.tikku

Samsungin TV, UE50KU6075.
Siihen saa tallennusta ja ajansiirtoa varten liitettyä ulkoisen kiintolevyn, mutta voisiko tuossa toimia myös USB-muistitikku?

Nykyisissä USB-muisteissahan alkaa kuitenkin jo olla kapasitteettia ja nopeutta vaikka kuinka.

9

10767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USB-tuki_puuttuu

      Tarkista vaikkapa itse http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201605/20160518171226710/FIN-JZDVBEUK_1.0.9.pdf sivu 94/117

      "Tallenteet on DRM-suojattu, joten niitä ei voi katsella tietokoneella tai missään muussa televisiossa. Tallenteita ei voi myöskään toistaa tässä televisiossa, jos television videopiiri vaihdetaan.

      Suosittelemme käyttämään sellaisia USB-kiintolevyjä, joiden nopeus on vähintään 5 400 kierr./min. RAID-tyyppisiä USB-kiintolevyjä ei kuitenkaan tueta.

      USB-muistitikkuja ei tueta"

      Sonyn tv:ssä olen käyttänyt teraisia USB3-kiintolevyjä (max 2 T) ja min. 32 gigaisia USB-muistitikkuja (sopii ajansiirtoon). Samsung ei näköjään USB-muistitikkuja hyväksy tallennuksessa (USB2-muistitikun nopeus ei riitä, joten on helpompaa jättää tuki pois?).

      Joko olet tarkistanut päivityksen? Versio : 1140.720 on tarjolla..

    • levy.vai.tikku

      Juu, virallisesti ei tueta, mutta uusien tikkujen nopeudet on jo sen verran kovat, että luulisi tekniikan puolesta riittävän.
      Netistä löysin Samsungin minimiarvoja ulkoisen levyn kirjoitus- ja lukunopeuksille (Read 20MB per second /Write 34MB per second) ja noiden uusien USB-tikkujen arvot näyttäisivät ylittävän minimit reilusti. Tosin tikuilla tuo nopeus taitaa käytössä vaihdella, toisin kuin HDD:illa.

      Testasin wanhalla USB-tikulla, ja telkkari kertoi että suorituskykytestiä ei läpäisty.
      Eli ei se ainakaan suoraan hylkinyt tikkua pelkästään sillä perusteella että se ei ole HDD :)

      Pitää testata uudemmalla ja nopealla tikulla kunhan saan sellaisen hankittua.
      Se olisi näppärän pieni ja äänetön satunnaiseen ajansiirtoon.

      Firmwaresta näyttikin jo olevan uusin versio, kun telkkarikaan ei ole kuin viikon vanha.

    • sdcfrtgb

      Joo, mutta USB tikulla mahtuu esim teräväpiirtoohjelmaa muutama minuutti, 128 gigan tikulle ehkä 30 minuuttia. Suosittelen 2000 gigan levyä.

      • USB-tuki_puuttuu

        sdcfrtgb kertoi varmaan kokemusperäistä tietoa? Katsoin Sonyn TV:n HDD:ltä tallenteiden kokoja ja ne näyttivät olevan SD-kuvalla n. 2 gigaa ja HD-kuvalla n. 4 gigaa tuntia kohti. Nämä tallenteet on tehty Soneran kaapeliverkon kanavilta.


    • Onko_jossain_vertailua-

      Onko jossakin vertailua mitkä usb tikut toimii näiden smart-tv:dein kanssa

      • USB-tuki_puuttuu

        Olen ihan marketin hyllystä ostanut 64 GB Data Traveller USB 3.0 muistitikkuja eikä vanhempien muistitikkujenkaan kanssa ole ollut ongelmia. Sonylle pitää olla vähintään 32 GB USB-muisti ja maksimikoko on 2 TB.

        Kun tv:n HDD-portti on USB 3.0 mukainen, niin se pystyy antamaan virran 2,5" kovalevylle ongelmitta. USB muistitikulle nopeus on tietenkin hyvä asia, sillä tv:llä pystyy yleensä katselemaan USB-tikulta tallennetta samaan aikaan kun tv tallentaa sille virittimeltä tulevaa ohjelmaa.


    • Anonyymi

      niin mikä toimii ei toimi.kovalevy-muistikukku,ja niiden mallit,omiikotv,voiko käytää 2-samaan aikaan,koska tv on 2-usb kytkentää pitäsi olla ainakin 2-viritä jotta olsi mahdolista,ja siten voitko katsoa esim 3-ohjelmaa talenusten aikaan.aiemin oli sama talenusaika ei toiminut,eli piti ainakin aikaa rukata,1 min ero autoi.kokeile,kysy ja hanki oikeat välineet laatu-gb-kapasitetti kaiki lopuvat ja tulee 4-teraa.jolei isompiakain.

    • Anonyymi

      voi ja toimii.itse otin kovalevyn esin irti usb,ei tarvitse molenpia,samsun ensin tarkisti hyväksyi muistitikun siten se piti alustaa jotta on sopiva tv,joka sen omii talenustilaksi ja siten nauhoitamaan.oma malli oli 3.2-64gb.nykyiseläänon noita ja paljon mutta jos nyt käytössä 4k-tv-usb muotoa 3.0-pitäsi siten sopia siitä mitä on malit a-c,voi perehtyä-käytön turvaohjeisiin.toivotavasti oli apua,suositus vielä osta laatu tikku esimsamsun on omansakin sin väri,ehkä paras,sama merkki.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6207
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5088
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe