TV:n ulkoinen HDD, käykö USB-tikku?

Samsungin TV, UE50KU6075.
Siihen saa tallennusta ja ajansiirtoa varten liitettyä ulkoisen kiintolevyn, mutta voisiko tuossa toimia myös USB-muistitikku?

Nykyisissä USB-muisteissahan alkaa kuitenkin jo olla kapasitteettia ja nopeutta vaikka kuinka.
911477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tarkista vaikkapa itse http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201605/20160518171226710/FIN-JZDVBEUK_1.0.9.pdf sivu 94/117

"Tallenteet on DRM-suojattu, joten niitä ei voi katsella tietokoneella tai missään muussa televisiossa. Tallenteita ei voi myöskään toistaa tässä televisiossa, jos television videopiiri vaihdetaan.

Suosittelemme käyttämään sellaisia USB-kiintolevyjä, joiden nopeus on vähintään 5 400 kierr./min. RAID-tyyppisiä USB-kiintolevyjä ei kuitenkaan tueta.

USB-muistitikkuja ei tueta"

Sonyn tv:ssä olen käyttänyt teraisia USB3-kiintolevyjä (max 2 T) ja min. 32 gigaisia USB-muistitikkuja (sopii ajansiirtoon). Samsung ei näköjään USB-muistitikkuja hyväksy tallennuksessa (USB2-muistitikun nopeus ei riitä, joten on helpompaa jättää tuki pois?).

Joko olet tarkistanut päivityksen? Versio : 1140.720 on tarjolla..

Äänestä

Juu, virallisesti ei tueta, mutta uusien tikkujen nopeudet on jo sen verran kovat, että luulisi tekniikan puolesta riittävän.
Netistä löysin Samsungin minimiarvoja ulkoisen levyn kirjoitus- ja lukunopeuksille (Read 20MB per second /Write 34MB per second) ja noiden uusien USB-tikkujen arvot näyttäisivät ylittävän minimit reilusti. Tosin tikuilla tuo nopeus taitaa käytössä vaihdella, toisin kuin HDD:illa.

Testasin wanhalla USB-tikulla, ja telkkari kertoi että suorituskykytestiä ei läpäisty.
Eli ei se ainakaan suoraan hylkinyt tikkua pelkästään sillä perusteella että se ei ole HDD :)

Pitää testata uudemmalla ja nopealla tikulla kunhan saan sellaisen hankittua.
Se olisi näppärän pieni ja äänetön satunnaiseen ajansiirtoon.

Firmwaresta näyttikin jo olevan uusin versio, kun telkkarikaan ei ole kuin viikon vanha.

Äänestä

Joo, mutta USB tikulla mahtuu esim teräväpiirtoohjelmaa muutama minuutti, 128 gigan tikulle ehkä 30 minuuttia. Suosittelen 2000 gigan levyä.

Äänestä
  • sdcfrtgb kertoi varmaan kokemusperäistä tietoa? Katsoin Sonyn TV:n HDD:ltä tallenteiden kokoja ja ne näyttivät olevan SD-kuvalla n. 2 gigaa ja HD-kuvalla n. 4 gigaa tuntia kohti. Nämä tallenteet on tehty Soneran kaapeliverkon kanavilta.

    Äänestä

Onko jossakin vertailua mitkä usb tikut toimii näiden smart-tv:dein kanssa

Äänestä
  • Olen ihan marketin hyllystä ostanut 64 GB Data Traveller USB 3.0 muistitikkuja eikä vanhempien muistitikkujenkaan kanssa ole ollut ongelmia. Sonylle pitää olla vähintään 32 GB USB-muisti ja maksimikoko on 2 TB.

    Kun tv:n HDD-portti on USB 3.0 mukainen, niin se pystyy antamaan virran 2,5" kovalevylle ongelmitta. USB muistitikulle nopeus on tietenkin hyvä asia, sillä tv:llä pystyy yleensä katselemaan USB-tikulta tallennetta samaan aikaan kun tv tallentaa sille virittimeltä tulevaa ohjelmaa.

    Äänestä

niin mikä toimii ei toimi.kovalevy-muistikukku,ja niiden mallit,omiikotv,voiko käytää 2-samaan aikaan,koska tv on 2-usb kytkentää pitäsi olla ainakin 2-viritä jotta olsi mahdolista,ja siten voitko katsoa esim 3-ohjelmaa talenusten aikaan.aiemin oli sama talenusaika ei toiminut,eli piti ainakin aikaa rukata,1 min ero autoi.kokeile,kysy ja hanki oikeat välineet laatu-gb-kapasitetti kaiki lopuvat ja tulee 4-teraa.jolei isompiakain.

Äänestä

voi ja toimii.itse otin kovalevyn esin irti usb,ei tarvitse molenpia,samsun ensin tarkisti hyväksyi muistitikun siten se piti alustaa jotta on sopiva tv,joka sen omii talenustilaksi ja siten nauhoitamaan.oma malli oli 3.2-64gb.nykyiseläänon noita ja paljon mutta jos nyt käytössä 4k-tv-usb muotoa 3.0-pitäsi siten sopia siitä mitä on malit a-c,voi perehtyä-käytön turvaohjeisiin.toivotavasti oli apua,suositus vielä osta laatu tikku esimsamsun on omansakin sin väri,ehkä paras,sama merkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


levy.vai.tikku kirjoitti:

Samsungin TV, UE50KU6075.
Siihen saa tallennusta ja ajansiirtoa varten liitettyä ulkoisen kiintolevyn, mutta voisiko tuossa toimia myös USB-muistitikku?

Nykyisissä USB-muisteissahan alkaa kuitenkin jo olla kapasitteettia ja nopeutta vaikka kuinka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu