Kysyn teiltä esikoislestadiolaiset: pelastaako Jeesus vai seurakunta?
Haluan kysyä tätä, koska olen huomannut että kaikkien ei ole helppo pitää veljinä ja siskoina niitä Jeesuksen omia, jotka eivät käy teidän seuroissanne.
Haluan kysyä tätä, koska olen huomannut että kaikkien ei ole helppo pitää veljinä ja siskoina niitä Jeesuksen omia, jotka eivät käy teidän seuroissanne.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kysyikö OALC kirkkoon liittyneiltä, vai evankelisluterilaisen kirkon herätysliikkeeseen jääneiltä?
Tämä OALC taitaa olla jollekin varsinainen trauma. Ei kai Suomessa ole montakaan tuon amerikkalaisen kirkon jäsentä.
Evankelisluterilaisena esikoislestadiolaisena minulle asia on selvä.
Jokainen joka tunnustaa suullaan Jeesuksen Herraksi ja uskoo sydämessään, että Jumala on Kristuksen kuolleista herättänyt, pelastuu. Tämä on Jumalan sanan mukainen oppi!
Room. 10:9 Sillä jos sinä
tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi
ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt,
niin sinä pelastut;
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Room. 10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
Room. 10:6 Mutta se vanhurskaus, joka uskosta tulee, sanoo näin: "Älä sano sydämessäsi: Kuka nousee taivaaseen?" se on: tuomaan Kristusta alas,
Room. 10:7 tahi: "Kuka astuu alas syvyyteen?" se on: nostamaan Kristusta kuolleista.
Room. 10:8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
Room. 10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Room. 10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
Room. 10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
Room. 10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
Mutta kun esikoisten ulkopuolelta joku uskoo samoin, se ei kuitenkaan kelpaa lestoille!
Jos olet varakas ja teet testamentin jonkin ryhmän hyväksi niin he kertovat pelastavansa sinut . Tokihan tarjouksiakin voit pyytää . Nämä uskomuksiin perustuvat gööringit eivät rasitu edes perintöverolla , he ovat vapaita siitä
En tiedä mistä johtuu, mutta minua Esikoislestadiolaista eivät Esikoiset pidä kristittynä eikä pelastuvana. Kun koitan kertoa uudestisyntymisen kipuja ja valheita armosta uskovaksi tuloani ,minulle kerrotaan minkälainen minä ja kaikki esikoisl.t ovat. Se menee jotenkin näin.
Sinä/ teillä palvotaan vanhimpia jumalana ja kumarrat ja kumarratte kaikki lapin paaveja, nuolette lappia ja kumarratte jellivaaraa. Et usko Jeesukseen vaan ihmisoppiin. ,
Syytä tähän en osaa sanoa miksi näin on heillä , meillä kun kehoitetaan aina tunnustamaan oma usko ja kertomaan siitä eli mistä on Hengen ja Elämän saanut.
miksi te sitten kumarratte lappilaisia enemmän kuin muita uskovaisia?
Ethän viitsisi yleistää. Jos yksi tai kaksi sanoo jotain, niin ei se merkitse sitä että se on yhden ryhmän kanta. Jos ihminen tuomitsee tai moittii toisen uskoa ja uskonelämää, niin hän tekee vastoin Raamatun opetuksia: "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi.", Matt. 7: 1.
Hengen ja Elämän minä olen saanut uskosta Jeesukseen, en miltään hengelliseltä yhteisöltä. Saan olla jäsen Hänen seurakunnassaan!
Äl välitä he pitävät sinua hurmahenkenä he itse eivät ole kokoeneet samaa kuin sinä siitä juhtuu nämä kertomasi asiat Älä mene liianlähelle eriseuraa. Heille kävi niinkuin on aina varoitettettu polttivat siipensä harrastaessaan hengellistä huoruutta käiviät jokakupilla maistelemassa nyt vatsat ovat kuralla sikokojen ruuista muistathan tuhlaajapojan vertauksen. He ovat heitä jotka vielä eivät ole löytäneet takaisin
Älä sinäkään viitsi yleistää. En huoraa hengellisesti enkä maallisesti. Taidatko tietää mitä on hengellinen huoraaminen? Tai mitä on siipien polttaminen? En minäkään ymmärrä sinua, kun tuolla tavalla voit tuomita toisen ja toisten uskon kolmiyhteiseen Jumalaan.
Kun olen löytänyt Tien, jossa on Totuus ja Elämä, niin mihin minun pitäisi löytää takaisin? Sinne, missä olin vuosikaudet; etsimässä Tietä, hyvin surullisena siitä, kun en osannut kolkuttaa ja huutaa. Nyt kiitän, Herrassa!
Jeesuksen omia? Mistä tiedät???
Siitä että saan kokea Hengen yhteyttä heidän kanssaan ja saamme iloita yhdessä yhteisestä Vapahtajastamme, rakkaasta Jeesuksesta Kristuksesta, joka on ainoa tie taivaaseen.
Kukaan tai mikään ei "pelasta" yhtään mistään hengellisessä mielessä.
Tässä linkissä vastaus aloituksen tärkeään kysymykseen:
http://Jeesus-on-Herra.com/yhteystiedot/
Paljonko pitää taivaspaiikasta maksaa näytti tilinumero olevan heti tyrkyllä