opintotukikuukaudet loppuu

Moi,

mitä tukia olette saaneet, tai on mahdollista saada, kun kaikki opintotukikuukaudet on
käytetty loppuun ? Opiskelen yliopistossa, töissä en käy ihan vielä.

Jampe
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Opiskelija+saa+myös+viimesijaista+toimeentulotukea+kun+opintotukikuukaudet+on+käytetty.+Mikäli+vanhemmat+ovat+varakkaita,+niin+heidän+velvollisuutensa+tukea+lapsensa+opiskelua+ei+pääty+18+ikävuoteen,+mutta+silloinkin+opiskelija+on+oikeutettu+toimeentulotukeen+ja+kunta+perii+tuet+vanhemmilta,+jos+vanhemmat+ovat+kitupiikkejä.Päätöksessä+voidaan+velvoittaa+lopettamaan+opiskelut+ja+ilmoittautua+työttömäksi+työnhakijaksi,+mutta+opiskelua+voi+jatkaa+tästä+huolimatta,+jolloin+perusosaa+voidaan+alentaa+20+-+40+%:ia,+koska+opiskelija+kieltäytyy+hankkimasta+omaa+elantoaan+ellei+ilmoittaudu+työttömäksi+työnhakijaksi+ja+ryhdy+elämään+työttömyyskorvauksilla.+-20%:lla+alennetulla+perusosalla+tulee+toimeen+ja+-40+%:sta+kannattaa+tehdä+valitus+hallinto-oikeuteen.Edellinen+on+teoriaa,+jonka+mukaan+tilanne+pitäisi+mennä,+mutta+pahimmillaan+toimeentulotuen+saa+vasta+hallinto-oikeuden+päätöksellä.

Äänestä

Ei todellakaan ole vanhemmilla mitään laissa määrättyjä velvollisuuksia
lapsiinsa enää 18 ikä vuoden jälkeen.

Tilanteessa, jossa opintotukikuukaudet on käytetty on opiskelijalla usein ikää jo yli 30-40 v, joten todennäköisesti vanhemmat on muutenkin jo tuossa tilanteessa eläkkeellä.

Eikä todellakaan mikään laki Suomessa velvoita lopettamaan opiskelua.

Äänestä

Sellanen yhdeksän vuotta piti ainakin itsellä varautua elämään ilman yhteiskunnan sosiaaliturvaa opintotukien loppumisen tilanteessa, armosta sain kyllä yleistä asumislisää heti opintotukien loppumisen ja opintolainan käyttämisen jälkeen, mutta se oli sen yhdeksisen vuotta ainoa sosiaaliturvan muoto joka oli mahdollista yleinen asumislisä asuntoon, eikä siinä tietysti opinnot edenneet, jatkuvasti piti miettiä miettiä seuraavaa ateriaansa ja ruikuttaa almuja sukulaisilta kertaalleen veroista maksetuista rahoista. Ei käynyt mielessäkään mennä työttömystuille "heti ,un pääsee", vaan sinnitteli lähemmäs kymmenen vuotta ilman yhteiskunnalta apuja ja ylpeänä siitä. Lapsettomana kun ei saanut lapsiperheiden vastikkeettomia yhteiskunnan tukiakaan, esim. kolmen vuoden valtion korvaamia ilmaislomia per lapsi valtiolta kuukausikorvattuna oman lapsen kanssa kotona olemisesta ei lapsettomalla opintotukien loppuessa ollut. Toivon, että nykyisillä opiskelijoilla on vähintään yhtä rankkaa, kuin oli itselläni opintotukikuukausieni loppuessa fyysisen sairauden vuoksi.

Äänestä

Mikset ottanu sitä ihme " työttömystuille", niin ei olis tarvinnu häiritä sukulaisia?

Miten opintotukikuukaudet voi loppua fyysisen sairauden vuoksi ?

Äänestä
  • Suomi24 osoittaa taas rasisminsa kantasuomalaista keskivertoymmärrystä vastaan: ymmärrän, että tyhmäksi tekeytyvä mikään netin anonyymivittuilijatarkoituksellinen ei lue kuin sen mitä näkee. Et ole koskaan tuntenu esimerkiks ketään vaikka syöpään tai muihin vakaviin fyysisiin sairauksiin kesken opintojen sairastunutta, ja et siis tiedä, että sellaisiin sairauksiin kesken opintojen sairastuvalla opintutuilla ja satunnaishantihommilla tilapäistöillä eläneellä ei ole suomalaisella taviksella mitään sosiaaliturvaa? Ainakin minun opintotukieni päättyessä ( tämä ei ole vapaehtoista tiedonantoa internetin rikollisille) ei todellakaan voinut ennen vuotta 2010 opiskella kukaan mitään, vaan piti valita joko sosiaaliturva TAI opiskeleminen. Itse valitsin sinnitellä ilman sosiaaliturvaa silloin, ja tosi monta vuotta sen vuoden 2010 jälkeenkin, mutta sitä enemmän v*tuttaa tällaisten anonyminettien Suomi24- kyrpäpäät, jotka luulee, että Suomen korkeakouluopiskelijat muka on yhteiskunnan avun yhteiskunnan sosiaaliturvan avulla hengissä pysyviä. Perheettömillä suomalaisilla ainoa sosiaaliturvan taattu muoto yhteiskunnalta on työttömyystuki ja se on erittäin vastikkeellinen tukimuoto.

    Äänestä

Elit sitten äitis rahoilla mielummin?

Äänestä

En saanut mitään muita tukia kuin asumistuen. Oli mentävä töihin. En ollut nirso töiden suhteen. Yöllä jaoin lehtiä, illalla palvelin Hesburgerissa. Silloin tällöin nukuin ja opiskelin päivällä. Opinnot alkoivat edetä hyvin ja nopeasti siitä sitten valmistuin. Pari vuotta jo olen ollut hyvissä töissä kunnon palkalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jAmPep kirjoitti:

Moi,

mitä tukia olette saaneet, tai on mahdollista saada, kun kaikki opintotukikuukaudet on
käytetty loppuun ? Opiskelen yliopistossa, töissä en käy ihan vielä.

Jampe

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu