Miten i-stopin saa pysymään poissa?
I-stop poiskytkentä pysyvästi
13ynnä4
145268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mikä on i-stop?
mitsussa saa että laittaa puhalluksen etulasille tai saa myös katkaisimesta suoraan-,
suomenkieli vaikeaa?
i-stop on Mazdan start&stop järjestelmän nimi.
Monien muiden valmistajien start&stop järjestelmä käyttää starttimoottoria käynnistääkseen moottorin uudelleen. Uudemmissa Mazdan i-stop järjestelmissä ei yleensä käytetä starttimoottoria moottorin uudelleen käynnistämiseksi. Vaan moottorin uudelleen käynnistys tapahtuu täysin polttoaineen, sytytysjärjestelmän, puristussuhteen ja oikean mäntien ajoituksen(moottorin sammuessa männät pyritään automaattisesti pysäyttämään tiettyyn kohtaan, mistä moottorin uudelleen käynnistys tapahtuu helpoiten) avulla.
Kiilaa teipin palalla nappi pohjaan. Tai sitten voit ostaa tällaisen lisälaitteen, joka sammuttaa i-stopin aina kun auton käynnistää:
http://www.nicomania.de/en/auto/start-stop-automatik-deaktivieren
Kiitos. Jumitin nappulan pohjaan. Pitääkö toimia katsastuksessa....
Mulla on viisi vuotta ollut auto jossa on kyseinen ominaisuus, siinä se on mukana tullut kuin muutkin insinöörien kotkotukset.
Miksi se pitää kytkeä pysyvästi pois?
Mielesatäsi on siis fiksua, että auto sammutetaan jokaisessa lyhyessäkin pysähdyksessä, vaikka se olis sekunnin tai kaksi?
"Kiilaa teipin palalla nappi pohjaan." Ei onnistu ainakaan VW konsernin autoissa, kokeiltu on. Nappi antaa pulssin ohjaukselle, päälle kiilaaminen ei auta koska sammutuksen jälkeen vaatii uutta pulssia. Jokainen kiilaus jättää tiedon auton ohjaus tietokoneelle, ja näkyy siellä toimintohäiriönä. Minulta Sart/Sop toiminto poistettu ohjelmoimalla asetuksella pois OBD laitteella.
Näin on, ei auta muu kuin OBD lä rasti ruutuun, nu start.
Ei suikkapäiden taidot riitä käymään autojen moottorin ohjaustietoasetuksia läpi.
Tällaisella lisälaitteella sen saa pois kotikonstein:
http://www.nicomania.de/en/auto/start-stop-automatik-deaktivieren
Yksinkertainen laite, joka herätevirran saatuaan odottaa muutaman sekunnin ja painaa sen jälkeen nappia automaattisesti yhden kerran. Toimii niissäkin autoissa, joissa stop-start-automatiikkaa ei saa ohjelmoitua pois päältä.
I-stopin ongelmana oli ,kun auto sammui ja heti sen jälkeen sai jatkaa matkaa.Tällöin vaihde jää jotenkin puoliväliin eikä vaihde mene millään päälle.Johtuuko uuden auton kankeudesta tai mistä.Nyt kun auto käy ,vaihde menee viiveettä päälle.Ei tarvi nostaa ja laskea kytkintä kahta kertaa.Takana odottavat siinä hermostuvat.Eikä syyttä.
Toinen ongelma i-stopissa on akun lyhyt ikä.Kaksi vuotta vanha akku on jo tiensä päässä.Ilman i-stoppia ikä on luultavasti seitsemän vuoden luokkaa.
pidä kytkin pohjassa niin auto ei sammu. Toimit jotenkin väärin jon vaihteen kamssa käy noin. Ei vaikuta akun ikään.
Vanha viestiketju, mutta jos ja kun joku haluaa poistaa Istop-turhuuden: Konepellin kiinni/ auki tunnistin irti. Ei sammu moottori enää. Ei tarvitse kiilata, tai painella kuittausnappia ja auto toimii muuten normaalisti. Ohjevideo alla:
https://youtu.be/goj-C_VNz0I