Akuutti lopetetaan

Akuuttiautisti

Yle irtisanoi viime viikolla ohjelman Oulun toimituksen kaikki seitsemän työntekijää.

Akuutin tekemän tuloksen saavuttaa vain ylen harva Ylen ohjelma. Akuutti keräsi viime keväänä viikoittain ruudun ääreen keskimäärin 778 000 katsojaa. Se oli Ylen katsotuin asiaohjelma.

Akuutti on voittanut lukuisia palkintoja ja katsojien tyytyväisyyskyselyjen tulokset ovat olleet huippuluokkaa.

Vaikka ohjelma oli suositumpi kuin koskaan, Yle halusi uudistaa ohjelman.

Outoa, miksi YLE:n hallintotneuvoston puheenjohtaja, joka on maalaispappi antaa lopettaa ohjelman, joka on ollut tärkeä maalla-asuville autismikirjon ihmisille? Siirtyykö terveysvalistus säästöjen nimissä nyt sunnuntaisaarnoihin kuten muinoin?

http://www.iltalehti.fi/viihde/2016101122448641_vi.shtml

8

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autistinen-Pekka

      Ylen hallintoneuvoston puheenjohtaja on Kimmo Kivelä, jonka edeltäjä oli Ilkka Kanerva. Ylen toimitusjohtaja Mikael Jungner syytti vuonna 2010 saamista potkuistaan Ylen hallintoneuvoston pj Kimmo Sasia vaikka Ylen hallituksen pj Kari Neilimo oli antanut hänelle potkut. Ylen hallintoneuvoston varapuheenjohtajaksi valittiin Kalle Jokisen tilalle Arto Satonen. Ketä tarkoitat maalaispappi-nimityksellä?

      En katso Akuutti-ohjelmaa. Joten eipä tuo haittaa ollenkaan. Seuraavaksi sitten Uusi päivä. No, taitaapa Salkkarit olla suositumpi kuin Uusi päivä kun kerran ohjelma lopetetaan?

    • höh-höh

      Suomesta yritetään tehdä liian Helsinki keskeistä.

    • VoiVoiSentään

      Meni taas monelta suojatyöpaikka....

    • 00spergeri

      eikö lahjakkaimmat ohjelmantuunarit oo autistisia ja 00 Oulusta

    • Tärkeää

      tietoa Oulusta. Akuutista kuulin mm. uudesta mullistava memetelmästä, jolla voidaan parantaa autismi

    • ripuliralli
    • hallituksenlinoilla

      Akuutti on hyvä ohjelma, joka tarjoaa tutkittua asiatietoa kiinnostavalla tavalla.
      Yle jatkaa hallituksen linjaa sivistyksen tuhoajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2349
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1930
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      39
      1679
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      114
      1552
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      887
    Aihe