Megane III farkku talvirengasvalinnat

RnooKuski

Moro!

Pieni gallup tähän väliin. Kiinnostaisi kovasti tietää minkä kokoiset ja mitkä talvikiekot käytössä muilla kolmoskoppasessa Meganessa? Mitä suosittelette alle?

10

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgfds

      Suosittelen vaihtamaan muunmaalaiseen autoon.

      • misukkamekaano

        Ja höpsis taas, mikähän tämän heiton idea mahtoi olla? Meikällä on Mekaanossa alla Michelinin kitkat, laitettu alle ostettaessa 2012 ja ihan perusnakit 195/65/15. Tämän kesän ajoin nyt niillä ja nyt pintaa reilut 4 mm, joten vaihtoon menee. Mukavat kumit ja kyllähän noilla on pärjännyt, ihan pahimpia liukkaita kinttupolkuja lukuunottamatta. Kesällä ihan ok, paitsi vesisateella kitka on ihan kelvoton, lähtee liirtoon tosi alhaisella nopeudella.


      • lihamestari-

        Ei siellä auton alla voi nakkeja olla!


      • k-maija

        Todellakin mahtava huumorintaju, oletkos stand up-koomikko?


    • RnooKuski

      Kiitos misukkamekaano. Joo eihän tänne kannattaisi mitään kirjoitella, kun palstat on täynnä kaiken maailman ikkunannuolijoita.

      Mutta asiallisia näkemyksiä/kokemuksia olisi kiva kuulla.

      • misukkamekaano

        Minähän jo kirjoitin näkemykseni?


      • Misukkamekaano

        Että näin, varastit nimimerkin, no ehkä tuli hyvä mieli.


    • Meggumiäs

      Noo, talavella tietty nastat. Taksikuskit sanoo jotta tietyn maan kumisaappaitakin valmistvan tehtaan rattaat ei pidä kun 10 tuhatta kilomeetteriä. Suosittelevat sitten hyvä vuosi- merkkistä renkasta joka viälä hitusen edukkaampi. Ja koko tietty ohjekirjan mukkaan, tosin hitusen kappeemmalla isompi pintapaine = pito.

      • Conti_kitkat_minulla

        Tietyn maan kumisaappaitakin valmistava tehdas = ?

        Ainakin Nokian Renkaat Oyj ja Nokian Jalkineet ovat täysin eri yrityksiä ja tehtaatkin sijaitsevat aivan eri maissa.

        Entinen matkapuhelin-suuryhtiö, nykyinen verkkolaiteyhtiö Nokia Oyj luopui tunnetusti historiallisista kumituotteistaan jo 27 vuotta sitten, vuonna 1990.

        Pörssinoteerattu rengasyhtiö Nokian Renkaat Oyj valmistaa kulkuneuvojen renkaita (ainakin) Suomessa ja Venäjällä noin 4 400 työntekijän voimin.

        Nokian Jalkineet on vuodesta 2005 lähtien ollut suomalaisen perheyhtiö Berner Oy:n omistama. Kumisaappaat ja vastaavat valmistetaan Serbiassa ja Slovakiassa. Niillä ei ole ollut vuosiin mitään tekemistä Nokian Renkaat Oyj:n kanssa.

        Kumpikin yritys kertoo nettisivuillaan historiastaan niukanlaisesti – ehkä pitääkseen yllä mielikuvaa, että heidän tuotteensa liittyisivät yhä jotenkin suuryritys Nokia Oyj:n toimintaan.

        Lienee syytä mainita myös, ettei Berner Oy:llä ole (ainakaan minun tietääkseni) samasta sukunimestä huolimatta mitään tekemistä Suomen nykyisen liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin kanssa – hänen perheyhtiönsä (Vallila Interior) liiketoiminta on liittynyt sisustustekstiileihin ja suku on sveitsiläistaustainen, kun taas mm. hygieniatuotteista tunnetun Berner Oy:n omistajasuku on lähtöisin Norjasta.


    • Kitkatkatkatpitkätmatkat

      Jos vaihtoehtoina ovat a) leveä, matalaprofiilinen ja b) kapea, korkeaprofiilinen, niin ainakaan minulle ei sitä ”muodikkaampaa” vaihtoehtoa a) onnistuta myymään. Arvostan mukavuutta, hiljaisuutta – ja talvella kunnon pitoa, totta kai!

      Oman autoni (ei Renault) ensirengastus-kesäkumit olivat kokoa 225/50 R 17. Niihin en päässyt vaikuttamaan, mutta talvirenkaiksi en tuota kokoa kelpuuttanut vaan valitsin vaihtoehtoisen koon 205/60 R 16 ja kitkasellaiset. Hintaa en kokoa valitessani katsonut, mutta luulen tämän vaihtoehdon olevan halvempikin. Toista talvea mennään ongelmitta ja tyytyväisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5520
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1522
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      961
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      832
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      812
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe