Eli tarvis saada takka vanhaan taloon, koska lämmitys on nyt pelkän öljyn varassa. Talossa on ollut todennäköisesti aikanaan tulisija, mutta se on purettu piipuineen kaikkineen pois.
Mistä homma alkaa?
Ilmeisesti tarvitaan piirrustukset rakennuslupaa varten?
Oletteko piirrättäneet piirrustukset uusiksi jossain vai oletteko itse piirtäneet muutokset?
Mitä luvat tulevat maksamaan?
Takka vanhaan taloon
11
4053
Vastaukset
- ****
ainakaan hakenut takkaani mitään lupaa, kun alkuperäisissä pohja kuvissa on piirretty pönttöuuni kyseiseen paikkaan, joka kyllä oli vuosia sitten purettu pois ja minä hommasin siihen nyt varaavan takan..
- jaba
Helpoinhan se olisi rakentaa juuri siihen missä se on ollutkin. En ole vain vielä nähnyt pohjapiirrustuksia. On vaikea sanoa vielä onko takan rakentaminen kyseiselle paikalle järkevää, koska taloa on muutettu sisältä aika radikaalisti.
- takka
jaba kirjoitti:
Helpoinhan se olisi rakentaa juuri siihen missä se on ollutkin. En ole vain vielä nähnyt pohjapiirrustuksia. On vaikea sanoa vielä onko takan rakentaminen kyseiselle paikalle järkevää, koska taloa on muutettu sisältä aika radikaalisti.
palotarkastajalta voit kysäsitä talosi piirustusten kanssa, mitä tulee ottaa huomioon.
Kyllä muurari osaa tehdä sitten oikeat hommat sinulle.
Takan pohja pitää olla kestävä 3000 kg:stä tonne 4000 kg:oon.
- ERKKI
TARVITSE MITÄÄN RAKENNUS LUPAA, VAAN SITTEN KUN TAKKA ON VALMIS, NIIN PALOTARKASTAJA KÄY TARKISTAMASSA SEN.
- Make
Onkos kellään summittaista arviota samanlaisesta tapauksesta, eli vanha talo n.1920 rakennettu, josta purettu pönttöuunit ja piippu pois, mutta myyjän mukaan perustuksessa on vielä uunien paikat. Periaatteessa välikaton läpi on suora reitti katolle. Mitäköhän maksaa piipun tekeminen tällaisessa tilanteessa? Takkojahan sitten löytyy monenmoista. Kannattaisiko samalla jos hommaa muurarin teettää jonkinmoinen varaava tiilitakka? Vuolukivitakka voisi olla parempi, mutta onko kalliimpi?
Kiitos vastauksista.- 3 takkaa väsännyt
Teetä ainakin hormi/piippu erikseen ja takka erillisinä, josko joskus joku vielä haluaa vaihtaa takan toiseksi. Piippu maksaa korkeudesta ja materiaalista riippuen 1000-2000 € , käytännössä joko tiilestä tai siidelistä kannattanee tehdä.Tietysti ennen piipunnostoa kannattaa valita takka että saa liitännät kohdilleen.
Takkoja on sitten vaikka mitä vaihtoehtoja, hinnat lienee ( varaavat) 3000-7000 € töineen,noi yleisellä tasolla.Kamiinat tietysti erikseen.
ELi kokonaiskulu lienee noin 4000-9000 €... Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin. - satoja takkoja väsännyt
3 takkaa väsännyt kirjoitti:
Teetä ainakin hormi/piippu erikseen ja takka erillisinä, josko joskus joku vielä haluaa vaihtaa takan toiseksi. Piippu maksaa korkeudesta ja materiaalista riippuen 1000-2000 € , käytännössä joko tiilestä tai siidelistä kannattanee tehdä.Tietysti ennen piipunnostoa kannattaa valita takka että saa liitännät kohdilleen.
Takkoja on sitten vaikka mitä vaihtoehtoja, hinnat lienee ( varaavat) 3000-7000 € töineen,noi yleisellä tasolla.Kamiinat tietysti erikseen.
ELi kokonaiskulu lienee noin 4000-9000 €... Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."
Selitä toi sun laskukaavas.
Jos tekee itse on materiaalit tuo 3500-4000 € ja oma työ 0 €.
Jos teettää pimeänä niin taatusti materiaalit maksaa ihan yhtä paljon kuin itse tehtynä. Missäs se tekijän pimeä osuus tossa sun laskussas on. - tuhansia takkoja
satoja takkoja väsännyt kirjoitti:
"Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."
Selitä toi sun laskukaavas.
Jos tekee itse on materiaalit tuo 3500-4000 € ja oma työ 0 €.
Jos teettää pimeänä niin taatusti materiaalit maksaa ihan yhtä paljon kuin itse tehtynä. Missäs se tekijän pimeä osuus tossa sun laskussas on.materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
- Make
tuhansia takkoja kirjoitti:
materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
Hieman kalliimpaa kuin olin ajatellut. Täytyy pistää harkintaan. Jos jollakulla muulla on jotain muita summia niin ovat tervetulleita.
Kiitokset vastauksista. - satoja takkoja muurannut
tuhansia takkoja kirjoitti:
materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
Ennen kuin tuo laskukaava toimii, niin sen ammattimiehen pitäisi saada ne materiaalit ilmaiseksi.
Jos ammattimies tekee pimeesti, niin ei siitä jää pois kuin alvit. Jos se ammattimies on "ei firma" niin alennus materiaaleista on olematon jos sitäkään. Kukaan "ei firma" ammattimies ei ole niin tyhmä että alkaisi omalla rahalla ostamaan toisille materiaaleja.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä tämän blogin kirjoittajan kanssa. Kannattaa lukea.
https://ainoakotini.blogspot.com/2021/01/jokainen-rakentamaton-takka-on.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459