Eli tarvis saada takka vanhaan taloon, koska lämmitys on nyt pelkän öljyn varassa. Talossa on ollut todennäköisesti aikanaan tulisija, mutta se on purettu piipuineen kaikkineen pois.
Mistä homma alkaa?
Ilmeisesti tarvitaan piirrustukset rakennuslupaa varten?
Oletteko piirrättäneet piirrustukset uusiksi jossain vai oletteko itse piirtäneet muutokset?
Mitä luvat tulevat maksamaan?
Takka vanhaan taloon
11
4017
Vastaukset
- ****
ainakaan hakenut takkaani mitään lupaa, kun alkuperäisissä pohja kuvissa on piirretty pönttöuuni kyseiseen paikkaan, joka kyllä oli vuosia sitten purettu pois ja minä hommasin siihen nyt varaavan takan..
- jaba
Helpoinhan se olisi rakentaa juuri siihen missä se on ollutkin. En ole vain vielä nähnyt pohjapiirrustuksia. On vaikea sanoa vielä onko takan rakentaminen kyseiselle paikalle järkevää, koska taloa on muutettu sisältä aika radikaalisti.
- takka
jaba kirjoitti:
Helpoinhan se olisi rakentaa juuri siihen missä se on ollutkin. En ole vain vielä nähnyt pohjapiirrustuksia. On vaikea sanoa vielä onko takan rakentaminen kyseiselle paikalle järkevää, koska taloa on muutettu sisältä aika radikaalisti.
palotarkastajalta voit kysäsitä talosi piirustusten kanssa, mitä tulee ottaa huomioon.
Kyllä muurari osaa tehdä sitten oikeat hommat sinulle.
Takan pohja pitää olla kestävä 3000 kg:stä tonne 4000 kg:oon.
- ERKKI
TARVITSE MITÄÄN RAKENNUS LUPAA, VAAN SITTEN KUN TAKKA ON VALMIS, NIIN PALOTARKASTAJA KÄY TARKISTAMASSA SEN.
- Make
Onkos kellään summittaista arviota samanlaisesta tapauksesta, eli vanha talo n.1920 rakennettu, josta purettu pönttöuunit ja piippu pois, mutta myyjän mukaan perustuksessa on vielä uunien paikat. Periaatteessa välikaton läpi on suora reitti katolle. Mitäköhän maksaa piipun tekeminen tällaisessa tilanteessa? Takkojahan sitten löytyy monenmoista. Kannattaisiko samalla jos hommaa muurarin teettää jonkinmoinen varaava tiilitakka? Vuolukivitakka voisi olla parempi, mutta onko kalliimpi?
Kiitos vastauksista.- 3 takkaa väsännyt
Teetä ainakin hormi/piippu erikseen ja takka erillisinä, josko joskus joku vielä haluaa vaihtaa takan toiseksi. Piippu maksaa korkeudesta ja materiaalista riippuen 1000-2000 € , käytännössä joko tiilestä tai siidelistä kannattanee tehdä.Tietysti ennen piipunnostoa kannattaa valita takka että saa liitännät kohdilleen.
Takkoja on sitten vaikka mitä vaihtoehtoja, hinnat lienee ( varaavat) 3000-7000 € töineen,noi yleisellä tasolla.Kamiinat tietysti erikseen.
ELi kokonaiskulu lienee noin 4000-9000 €... Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin. - satoja takkoja väsännyt
3 takkaa väsännyt kirjoitti:
Teetä ainakin hormi/piippu erikseen ja takka erillisinä, josko joskus joku vielä haluaa vaihtaa takan toiseksi. Piippu maksaa korkeudesta ja materiaalista riippuen 1000-2000 € , käytännössä joko tiilestä tai siidelistä kannattanee tehdä.Tietysti ennen piipunnostoa kannattaa valita takka että saa liitännät kohdilleen.
Takkoja on sitten vaikka mitä vaihtoehtoja, hinnat lienee ( varaavat) 3000-7000 € töineen,noi yleisellä tasolla.Kamiinat tietysti erikseen.
ELi kokonaiskulu lienee noin 4000-9000 €... Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."
Selitä toi sun laskukaavas.
Jos tekee itse on materiaalit tuo 3500-4000 € ja oma työ 0 €.
Jos teettää pimeänä niin taatusti materiaalit maksaa ihan yhtä paljon kuin itse tehtynä. Missäs se tekijän pimeä osuus tossa sun laskussas on. - tuhansia takkoja
satoja takkoja väsännyt kirjoitti:
"Jos tekee työt kokonaan itse ( siidel piippu esim tiileri) päässee noin 3500-4000 €.Pimeesti teettämällä päässee samoihin."
Selitä toi sun laskukaavas.
Jos tekee itse on materiaalit tuo 3500-4000 € ja oma työ 0 €.
Jos teettää pimeänä niin taatusti materiaalit maksaa ihan yhtä paljon kuin itse tehtynä. Missäs se tekijän pimeä osuus tossa sun laskussas on.materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
- Make
tuhansia takkoja kirjoitti:
materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
Hieman kalliimpaa kuin olin ajatellut. Täytyy pistää harkintaan. Jos jollakulla muulla on jotain muita summia niin ovat tervetulleita.
Kiitokset vastauksista. - satoja takkoja muurannut
tuhansia takkoja kirjoitti:
materiaalit saa ammattimies eri hintaan kuin tavis k-raudasta.
Ennen kuin tuo laskukaava toimii, niin sen ammattimiehen pitäisi saada ne materiaalit ilmaiseksi.
Jos ammattimies tekee pimeesti, niin ei siitä jää pois kuin alvit. Jos se ammattimies on "ei firma" niin alennus materiaaleista on olematon jos sitäkään. Kukaan "ei firma" ammattimies ei ole niin tyhmä että alkaisi omalla rahalla ostamaan toisille materiaaleja.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä tämän blogin kirjoittajan kanssa. Kannattaa lukea.
https://ainoakotini.blogspot.com/2021/01/jokainen-rakentamaton-takka-on.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4111329Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878592Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122244- 442084
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle01741