16.9.2016 e-paimen sai kutsun kotiin.
Eero kertoo näin sivullaan:
Jumala kutsui Mikko Louhivuoren kotiin perjantaiaamuna 16.9.2016. Häntä jäivät kaipaamaan puoliso ja neljä aikuista lasta, jotka kaikki asuvat eri maissa. Mikon viimeinen kirja käsitteli Jeesuksen kärsimystietä ja julkaisematon artikkeli kristittyjen vainoa. Mikon oma viadolorosa on nyt ohi ja hän saa katsella Jeesusta kasvoista kasvoihin.
Eeron artikkeli löytyy haulla, Mikko ja minä.
Mikko johdatteli meitä 2013 pääsiäisaikaan idänmatkalle Jeesus ja Buddha teemallaan , mikä oli minulle tärkeä asia ja Devonin huikeiden kalkkikivien kautta ihanalle kalaretkelle tutkimaan, että mistä ihmeestä Jumala on meidät ihmiset oikein luonut. Hän jätti aina asiaan arvoituksia ja pienelle ihmiselle pohtimisen aihetta. Tärkein oppi minulle oli Pyhän Raamatun lukemiseen opetus, että mitä siinä oikeasti sanotaan ilman yksilön halua lukea niinkuin piru Raamattua itselle sopivaksi. Hän onnistui siinä kai tarkoittamallaan tavalla, koska vieläkin plaraan Ramattua toisinaan. Kiitos teille rakkaille ystäville, ketkä olitte samassa kalaveneessä aikoinaan e-paimenen ja minun kanssani. Se on minulle tärkeä asia. Surullisena ja syvästi kaivaten: Kerberos.
Eero kertoo näin sivullaan:
Jumala kutsui Mikko Louhivuoren kotiin perjantaiaamuna 16.9.2016. Häntä jäivät kaipaamaan puoliso ja neljä aikuista lasta, jotka kaikki asuvat eri maissa. Mikon viimeinen kirja käsitteli Jeesuksen kärsimystietä ja julkaisematon artikkeli kristittyjen vainoa. Mikon oma viadolorosa on nyt ohi ja hän saa katsella Jeesusta kasvoista kasvoihin.
Eeron artikkeli löytyy haulla, Mikko ja minä.
Mikko johdatteli meitä 2013 pääsiäisaikaan idänmatkalle Jeesus ja Buddha teemallaan , mikä oli minulle tärkeä asia ja Devonin huikeiden kalkkikivien kautta ihanalle kalaretkelle tutkimaan, että mistä ihmeestä Jumala on meidät ihmiset oikein luonut. Hän jätti aina asiaan arvoituksia ja pienelle ihmiselle pohtimisen aihetta. Tärkein oppi minulle oli Pyhän Raamatun lukemiseen opetus, että mitä siinä oikeasti sanotaan ilman yksilön halua lukea niinkuin piru Raamattua itselle sopivaksi. Hän onnistui siinä kai tarkoittamallaan tavalla, koska vieläkin plaraan Ramattua toisinaan. Kiitos teille rakkaille ystäville, ketkä olitte samassa kalaveneessä aikoinaan e-paimenen ja minun kanssani. Se on minulle tärkeä asia. Surullisena ja syvästi kaivaten: Kerberos.
Vastaukset 33
Vanhimmat
KIITOS KAIKESTA, MINKÄ SOIT SUN ARMOARMOSTA MULLE , SOI SANAT MIELESSA JA
MUN KANTELEENI KAUNIIMIN TAIVAASSA KERRAN SOI ,SIEL UUSIN ÄÄNIN SULOISIN MUN SUUNI LAUALAAVOI. . . USKON ETTÄ PARATIISISSA OLI AINAKIN YKSI PAIKKA SINULLE MIKKO. HETKEN PÄÄSTÄ ME KAIKKI OLEME SIELLÄ JA SAAMME VIIMEISEN TUOMION ,
JOKA PIDETÄÄN TÄLLÄ MAASSA ,,SIINÄ PUIMATANTEREELLA JONKA DAAVIT OSTI 600 KULTA SEKELILLÄ ,,SIIS N. 383050. e. KAIKKINEEN TARPEINEEN.SE OLI ISO. TANNER SIINÄ
MAHTUI PUIMAN 215 ISÄNTÄÄ KERRALLA .
-
VÄHÄN RÖNSYILEE KUN TIEDÄN , ETTÄ SINUT KOHTA KAIKKI TAAS UNHOITTA MM. VUO-
DEN PÄÄSTÄ EI KUKAA MUISTA ,SINUA EHKÄ KERBEROC , KUITENKIN , JOKA SAI PALJON PALAUTETTA mm, TAMA VUOSI SITTEN .JA EHKÄ MINÄ JOS EHDIN AJATELLA.. TÄÄLLÄ
ON PALJON ALKANUT OLLA KIREYTTÄ .KOHTAANI JOHTUNEE SIITÄ KUN KUOLO EI OLE KORJANNUT , VIELÄ MINUA. KOETTAKAA KEHITTÄÄ AJAN KULUA ,KÝLLÄ SE SIITÄ..
SANON VIELÄ KAUNIIT SURUNVALITTELUNI JÄLKEEN JÄÄVILLE, JUMALA PALKITKOON
PALVELIJANSA KUN SEN AIKA TULEE ,,NYT HÄN ON NAUTTIMASSA PARATIISISSA.
SITÄ LEPOA JOKA KAIKILLE SIELUILLE ON SILLÄ LUVASSA, . JA SE KESTÄÄ SIIHEN ASTI KUN VIIMEINEN TUOMIO ALKAA...."
-
Viimeisillä voimillaan puhui lestadiolaisuutta ja lapinvanhimpia vastaan.
Ei jäänyt kummoista todistusta Mikosta, kun hänen tekstejäön netistä lukee..
No onneksi Jumala on se joka tuomitsee.
Minkähänlainen todistus jää niistä lapinvanhimmista, jotka ovat pistäneet kristittyjen välisen rakkauden päreeksi, Hyllytelleet saarnaajia jo vuosien ajan ja lopuksi hajottaneet koko herätysliikkeen ?
Oikeille kristityille jää kaipuu ja rakkaus vanhimpia kohtaan, niin kuin aiemminkin vahempien poismenon johdosta on ollut. Maailma saa pauhata miten lystää, mutta menköön maailma menojaan kohti tuomiotaan, joka kerran koittaa. Maailman ja omanvanhurskauden kauppamiehille koittaa myöskin kauhistava tuomio hehän ovat eksyttäjiä valehtelijoita.
Juuri sen tähden minä kunnioitan häntä . Että antoi vanhimmillesi mitä kuuluu, !
-
Todella jäi hieno tunne Mikosta : kun hänen tekstejään netistä lukee , ne oli kaikki
niin oikea mielisiä. Niihin ei LV:t koskaan ylety , se on selvää. pässin liha...
-
No viimeisen tuomion aikana ,kaikki selviää, ei ennen niinhän on HERRAMME JEESUS
KRISTUS LUVANNUT. ja TIETENKIN TAIVAAN ISÄ : JOKA ASUU YLIMMÄSSÄ TAIVAASSA
POIKANSA KANSS A, SIELLÄ ON MYÖS N E TAIVAALLISET VANHIMMAT 24, KPL JOIHIN
EI YKSIKÄÄN RUOTSALAINEN YLETY . . .
-
MIKSEI ? SIKSEI KUN VIIMEINEN, OTETTIIN 68 jKr. BENJAMININ SUVUN VANAHIMMAKSI.
NIMITTÄIN PAAVALI : JOKA OLI KÄYNYT JO PARATIISISA OPINTOMATKALLAAN, n. 32-37
jKr: USKOTTEKO.. JA VIIMEISTÄÄN SEN KIVITYS, REISSUN JÄLKEEN VÄHÄSSÄ AASIASSA,
TAPAHTUNEEN TAPAUKSEN JOHDOSTA.. "OLIKO SE LYSNASSA "VAI JOSSAKIN SELLAI-SESSA, EN NYT JAKSAS HAKEA SITÄ. ? MUTTA KUITENKIN..
-
NÄITÄ MIETTIEN , MUISTAN , MONIA MUITAN KESKUSTELUN AIHEITA. MIKON KANSSA
JOTKA KAIKKI AINA PÄÄTYI YHTEEN AJATUKSEEN .. HERRA TEIDÄN KANSSANNE. . . "!
KUN SAAMME TUOMIOMME : MEITÄ EI TARVITSE ENÄÄ, MIKSIKÄÄN MUUTTAA KUN
KAIKKI ON JO SITÄ MIKSI VOI KOSKAAN TULLA. . . . "-
-
HERRAMME , JEESUS KRISTUS ON TEIDÄN SILMISTÄNNE PYYHKIVÄ KAIKKI KYYNELEET
JA JOKAINEN VOI MENNÄ HERRANSA ILOON. IKUISEN..
-
TAI SURUUN, MYÖS IKUISEEN ,HAMMASTEN KIRISTYKSEEN .PIMEYTEEN. JOSSA EI OLE
MITÄÄN HYVÄÄ. EIKÄ OLE KOSKAAN OLLUTKAAN , TÄLLÄISELLA ON AINOA ILO SEN
AIKA KUN ON SAANUT OLLA PARATIISISSA. ..."
-
MUTTA MIKON AIKA ON JATKUVA TAIVAASSA. !
-
Ei todellakaan jäänyt todistusta
Mutta puhui Kristuksesta ja Hänen lunastustyöstä. Kiitos Taivaanisälle , kun annoit meille Mikon kautta paljon mukavia hetkiä.
AIVAN. !
Ylimmäisen Tuomarin eteen menee, siellä ei tuomita väärin.
Toivottavasti hänen vihapuheensa poistetaan netistä ikiajoiksi.
Vihapuheiksi niitä ei kyllä voi leimata. Toisin kun tämän henkilön, joka väittää Louhivuoren puhuneen netissä vihapuheita.
Yleistävä suhtautuminen lestadiolaisiin oli hieman ärsyttävä piirre tosin. Lestadiolaisiahan on monta eri ryhmää, ja samojenkin ryhmien sisällä on eri tavoin ajattelevia ja toimivia ihmisiä.
Jellivaaran johtajiin kohdistunut arvostelu oli kyllä aivan oikein, ja paikallaan. Nythän meillä on jo tämän johtoryhmän Jumalan sanan vastaisen hallintomallin ja toiminnan seurauksetkin kaikilla tiedossamme.
Väärän johtamisen seurauksia:
- Eristäytyminen liikettä itseään ja johtajia kiitteleväksi ja ylistäväksi kirkoksi, joka elää koko kristillisen kirkon ulkopuolella siinä valheessa, että vain meidän joukkomme pelastuu. Näillä eväillä ei ekspansiota tapahdu Jeesuksen lähetyskäskyn mukaisesti.
Matt. 28:18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Matt. 28:19 Menkää siis ja -> tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni,<-
...kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
Matt. 28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, -> mitä minä olen käskenyt teidän pitää. <-
Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Mitä sellaisella julistuksella on hyötyä joka on vain puolikas täydellisyydestä ja jossa asuu mukana valheenhenki niin kuin edellisestä kirjoituksestakin käy ilmi. Mitä on sellainen hurskaus jossa on mieli yksi ja sama kuin maailmassa pelkkänä pahuuden peitteenä.
Törkeätä panettelua. Muista että vastaat näistä panetteluistasi kerran.
AAMAEN .
Kävin tapaamassa Mikkoa noin kuukausi ennen hänen kuolemaansa. Tapasin Kristukseen uskovan ruumiillisesti sairaan miehen. Noin kahden tunnin keskustelussa voin tuntea hänen vahvan uskonsa ja turvansa Vapahtajaansa.
Hänestä jäi hyvä todistus.
Lepää rauhassa Mikko
Ai kävit? Sairastiko hän Suomessa loppuajat?
Armosta me pelastumme, Kristuksen ansion tähden. Ei meillä muuta turvaa ole kenelläkään.
SUOMEEN HÄNET HAUDATTIINKIN "!.
TÄMPEREEN POHJOIS PUOLELLE . (OLIKO "SAARIJÄRVI").. KYLLÄ HÄN SAIRASTI SUOMESSA. .. . LOPUN AIKAA..
-
VAIKKA OLI TEHNYT ELÄMÄN TYÖNSÄ ETU. AASIASSA. MELKO LAAJALLAKIN ALUEELLA. , MUTTA ETU PÄÄSSÄ ISRAELISSA. JA MESOBOTANIASSA..QUMRAN,,,
J A,SELLAISET , ARGEOLOGISET PAIKAT... "
-
Onhan tämä Mikon poismeno vakava muistutus siitä kaikille täälläkin kirjoittaville, että ihminen joutuu vastuuseen jokaisesta turhasta sanasta ja lähtö voi tulla yllättävän pian. Hyvä huumorintaju ei paljon auta viimeisellä tuomiolla.
Ei kai Tuomarikaan voi nauramatta Teutaa kuunnella! Teutalla on semmonen suuvärkki, että pääsee taivaaseen jo pelkästään väsyttämällä.
Turvemäki kirjoitti 14.10.2016 9:38
Uskooko turvemäki kykenevänsä vastaamaan teoistaan viimeisellä tuomiolla?
Merkitse tämä tiedoksi:
Sinulla ei ole vastaavaa siinä tilikirjassa, joka siellä avataan, muista tämä!
On vain vastattavaa. Ja ellei sinua ole Jumalan kanssa sovitettu Kristuksen uhrilla, niin ei pelastusta ole.
Sen tähden me täällä Kristukseen uskomme ja hänessä Jumalan kanssa sovitettuina elämme, koska me kaikki kuolemme. Kenestäkään ei ole vastaajaksi omista synneistään.
Muistovirsi sitten Mikolle.Mikäs se olisi?
Herää nouse nukkumasta hukkumasta.....
520, 1,5,6,7 ja 8 säkeistö.
Kuule sä Eevan lapsi kuin kannat koreutta. .....
Mun tutkit Herra tarkasti, sä tiedät kaikki tekoni jne.
Mikon rakastama virsi ja hänelle sopiva muistovirsi on virsi 319
1.
Sä kuljet seurassa Jeesuksen,
sen kertoo katseesi riemuinen,
sen kertoo laulusi helkkyvä
myös murheen kyynelten keskellä.
2.
Ei tunne rauhaasi maailma,
ei huomaa tielläsi kukkia,
se aallon leikkeihin kiintyen
ei tiedä helmistä syvyyden.
3.
Vaan helmen sait sinä kalleimman,
se aarre on veri Karitsan.
Hän kuoli puolesta syntisten,
nyt kuljet vaatteissa autuuden.
4.
Jo täällä riemusi Jeesus on,
maan päällä, laaksossa ahdingon.
Kun matka vaikea uuvuttaa,
hän armonlähteenä virvoittaa.
5.
Se lähde auki on kaikille,
vaan monet kulkevat ohitse.
Ei maista korskea maailma
sen voimaa, rauhaa ja riemua.
6.
Vaan kylmä, synkeä erämaa
tuon virran partailla virkoaa,
se valkoliljoiksi puhjeten
jo loistaa riemua autuuden.
7.
Ja virtain varsilla kulkijat
näin toinen toistansa auttavat:
Oi nosta pääsi ja kultaisiin
taas katso taivasten kunnaisiin!
8.
Siis riennä, ystävä, riemuiten
ja kasva armossa Jeesuksen.
Saat kerran porteista Siionin
hääriemuun astua sinäkin.
August Verner Jaakkola 1920. Uud. Anna-Maija Raittila virsikirjaan 1986.
Mikko oli sydämestään kristitty ja tunsi Raamatun hyvin.
Tuntuu koomisilta näiden poikien närkästyneet heitot.
Ristitty vitjakaulassa
Sano kerran mies joka silmät kiiluen ihasteli auton aluvanteita.
Hyviä kirjoituksia Mikolla ollut. O mielestäni tervettä tutkia myös LV:den toimintaa. Osanottoni.
Palsta ei luonteensa vuoksi ole oikein sopiva muistokirjoituksia varten. Täällä on aiemminkin paneteltu nimeltä mainittuja vainajia, - nimimerkin takaa.
Missähän päin suomea mikon viimeinen leposija on.
Vois käydä joskus piipahtamassa.
muistais vaikka sinivuokkosella.
Jospa minuakin joku muistaisi kauniilla sanoilla kuoltuani.. mutta harvassa on kypsiä.
Onko sillä mitään merkitystä? Kuka tietää toisen ihmisen? Täälläkin surutta mätetään sieluja kadotukseen lapiokaupalla ja millä perusteilla? No kun ei tottele lapinvanhimpia. Essujen Raamatun tuntemus on häkellyttävän alhainen.