Teen C ohjelman ydintä Code Blocksilla ja käyttöliittymän Qtn C :lla.
Ydintä teen ihan vain console ohjelmana ja tarkoituksena on pitää ydin ja käyttöliittymä ohjelman kehityksen aikana selvästi erillään.
Joitakin muuttujia, tai enemmänkin vakioita olen määritellyt näin:
#define Accident 4
Debuggauksen vuosi haluan laittaa joitakin muuttujia stringeiksi jotta niiden sisältö näkyisi debuggerissa, muutoinhan tuo näkyy vain nelosena. Toisekseen niitä pitäisi pystyä koodissa vertailemaan yhtä yksinkertaisesti kuin kokonaislukuja.
Minkä kirjaston stringiä kannattaisi käyttää ettei linkitysongelmia tulisi myöhemmin vastaan?
std string ja Qt
5
296
Vastaukset
- Affiliate-Julkaisia
#include <iostream>
using namespace std;
#define KORVATTAVA "korvaava teksti, joka tulee sanan KORVATTAVA tilalle"
#define luku 12
int main()
{
int a;
int b;
a = 11;
b = a luku;
cout << KORVATTAVA << endl;
cout << int(b) << endl;
return 0;
}
http://paste.ofcode.org/JAgNLQZWd6unbrZveJWZsL
#define = Makron määrittely, merkkijonot lainausmerkkien sisään, luvut ilman.
Tuskin ymmärsin oikein. - kjbnkj
definellä on siis esikääntäjä muuttanut selkokielisen tekstin int tyyppiseksi joka sopii hyvin vertailuun == , != jne. enimmäkseen ehtolauseissa, koodissa on saanut käyttää selkokielisiä muuttujia.
Oikeastaan ois pitänyt kysyä minkä kirjaston string ois helppo käyttöisin ja pelais yhteen CodeBlockin ja Qtn kanssa, ja käytettävien kirjastojen määrä pysyisi minimissä.
CString, std::string ja mitä niitä onkaan open source puolella?- Affiliate-Julkaisia
En osaa vastata tuohon.
- 102030405060
Jossei std:string kelpaa, niin Qt:n QString kyllä on erittäin helppo käyttöinen.
- viuh-vauh
Jossei ole mitään erittäin hirveän tärkeän oleellista ja ylitsepääsemätöntä syytä olla käyttämättä QStringiä kaikkialla, niin kannattaa ottaa QString kaikkialla käyttöön jo heti alkuunsa. Qt:llä tehty käyttöliittymä käyttää kuitenkin QStringiä, ja merkkijonojen muuntelu std::stringin ja QStringin välillä on vain turhaa ylimääräistä rumbaa, minkä kyllä huomaa projektin edetessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 35587
- 47583
- 40575
- 29572
- 50550
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34547- 35474