Tarkoitus olisi avata puolitoistakerroksisessa okt:ssa vaatehuone käytävään, ja saada aikaiseksi aula. Siis käytännössä napaistaan vaatehuoneen neljästä seinästä kaksi pois. Millaisia asioita olisi syytä ottaa rojektissa huomioon? Mistä tietää ETUKÄTEEN onko seinä tai palkki kantava? Piirrustuksia ei ole, rakennusvuosi -55.
vaatehuone aulaksi
antinikkari
2178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos seinä osoittautuu kantavaksi, niin ei kun seinä pois ja palkkia rakentamaan esim. 2 x 300 mm kertopuupalkki pitäisi riittää.
Palkit nyt yleensä on kantavia, miksi se muuten olisi siinä? Silloin se olisi kotelo.
Seinästä sen sijaan ei aina tiedä, lisäksi seinän sisässä voi kulkea sadevesiviemäreitä tasakatolta tms. tekniikkaa ja sähköjohtoja. Varmin tapa on raakata joku tuttu ammattilainen paikalle, hän osaa joko heti päätellä asian tai sitten ei. Silloin on vain avattava seinä ja katsottava. Jo seinän paksuudesta voi päätellä jotain, aivan ohut seinä ei yleensä kanna. Pohjapiirros kertoo jotain, siitä voi kenties päätellä kantavat linjat, joskus. Oletko muuten varmistanut, että piirustuksia ei ole kunnalla tai suunnittelijalla?