Tuolla toisaalla jossa sanotaan että kirkko

on mätä, niin teuta sanoo vain lisänneensä kirkossa käymistä, tuli mieleeni kysyä aloituksen kautta mm seuraavaa;

siis,
Sanoppas teuta ja kuka vain, miksi Ananias ja Safiira ei olisi voinut kuulua siihen Apostolien "kirkkoon" vaikka olivatkin valehtelijoita ja pettäjiä?

onhan lutterinkin kirkko täynnä huoraajia valehtelijoita ja jos mitä kaikkea muuta kuin uskovaisia!

Eli kuka nyt on oikeassa kun näyttää Raamatun mukaan siltä että huono uskovainen ei voi kuulua "hyvään kirkkoon", mutta teillä hyvä uskovainen voi näköjään kuulua huonoon kirkkoon, melkoisen erikoinen tilanne vai mitä?

Onko nyt niin että jos laittaa puolimädänneen omenan terveitten joukkoon, niin tervehtyykö mätä omena vai mätäneekö terveetkin, tai jos laittaa terveen omenan puolimätien sekaan tuleeko kaikista terveitä vai onko kori kohta läpimätä!?

Raamatun ohje vaikuttaa olevan se, että älä istu siellä missä pilkkaajat istuvat, eli älä laita tervettä omenaa mätien sekaan!

miten tämä asia on?
23130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Menemättä varsinaisesti avattuun keskusteluun, totean vain että, kyllä nuo nykynuoret ovat eteviä sanan käytössä ja muutenkin. Ihan hyvä avaus.

Äänestä
  • oLEN MIETTINYT SITÄ , SEKÄ AVAUSTA ETTÄ ANANIASTA ja SAFIRAA, .. EN SAA KUI-
    TENKAAN SIITÄ MITÄÄN VIELÄ 'YLÖS. SILLÄ HAEN VASTA SITÄ PAIKKAA. LÖYTYI.
    Apt:5:1-11, LUKEKAA ,

    Äänestä

  • pIETARI NUHTELEE ANANIASTA , J AHE SAAVAT RANGAISTUKSENSA. . 5:4. PIETARI SANOO, EIKÖ SE MYYMÄTÖNNÄ OLLUT SINUN OMASI . jA EIKÖ SE MYYNNIN JÄLKEEN -
    KIN OLLUT SINUN? MIKSI SIIS PÄÄTIT SYDÄMESSÄSI TÄMÄN TEHDÄ ? ET VALEHDELLUT
    IHMISILLE, VAAN JUMALALLE. "5:5. KUN ANANIAS TÄMÄN KUULI KAATUI HÄN MAAHAN JA ,HEITTI HENKENSÄ. jA SUURI PELKO VALTASI KAIKKI , JOTKA SEN KUULIVAT
    -
    JA NUORET MIEHET KORJASIVAT HÄNET POIS. (TÄSSÄ ON OLLUT PYHÄN HENKEN VALAISTUS PIETARILLE , SILLÄ EI OLE MITÄÄN MUUTA SELITYSTÄ ETUKÄTEEN NIIN
    TARKOITETULLA TAPAUKSELLA. ) :
    -
    1, OMAISUUDEN ANTAMINEN SEURAKUNNALLE OLI TÄYSIN VAPAEHTOINEN "käyttöön":
    2. SITEN SAADUT VARAT JAETTIIN PUUTTEESSA OLEVILLE KUNKIN TARPEEN MUKAAN
    8EIKÄ TASAN KAIKILLE ) TÄMÄN KANSS ATÄYDESSÄ SOPUSOINNUSS AON PAAVALIN OPETUS KRISTILLISESTÄ ANTAMISESTA 2, KOR, 2:8-9. . .
    -
    ANANIAAN JA SAFIRAN SYNTI EI OLLUT ,ETTEIVÄT HE ANTANEET KAIKKEA (SITÄ EI KENELTÄKÄÄN VAADITTU ). VAAN HE VALEHTELIVAT JUMALALLE.
    -
    HEIDÄN OLISI PITÄNYT SANOA SE SUORAAN TÄSSÄ ON 2/3 OSAA JA SE ON MEIDÄN LAHJA. SÄKKIIN.. JOHON KERÄTTIIN VAROJA SEURAKUNNALLE..."
    -

    Äänestä

  • jos laittaa terveen omenan puolimätien sekaan tuleeko kaikista terveitä vai onko kori kohta läpimätä!? impattua

    Juuri näin on käynyt Lestadiolaisissa kun heidät on valittu kirkon luottamustoimiin (siis terve omena) niin he ovat alkaneet samaistua siihen ympäröivään joukkoon
    eli ovat liberalisoituneet väljään kirkonoppiin (siis viinimäen aita on heidän kohdallaan lahonnut) oli sitten kirkkovaltuustosta tai kirkollisneuvostosta kyse. (Terve omena on alkanut mädäntyä)

    Äänestä

Nimenomaan syntisia Kristus tuli pelastamaan. Mikä tämä tällainen uskonto on, jossa on pelkkiä omaan valheeseensa tuudittautuneita itsepetoksessa eläviä "synnittömiä"?

Äänestä
  • Ymmärsit väärin. Kuka väittää olevansa synnitön??
    Avaus oli hyvä ja aiheellinen!
    Kyllähän sielä kirkossa viihtyy jos musiikista tykkää ja syntiä ei edes mainita. Saa pitää rakkaat syntinsä salaiset ja julkiset....ja uskoa niiden halki ja poikki

    Äänestä

  • Sitä saa kysyä.
    Jeesus vaelsi kaupungista toiseen, parantaen sairaita ja puhui kaikille Raamatun totuuksia, omassa pyhyydessään olevat sulkeutuvat omiin rakennelmiinsa, niin hengellisesti, kuin maallisesti.

    Äänestä

  • Seurakuntaan kutsutaan sairaita ,jotka Jumalan Sana herättää näkemään sairautensa ja rohkaisee ottamaan vastaan parantajalta parannus.

    Äänestä

  • sairailleparantaja kirjoitti:

    Seurakuntaan kutsutaan sairaita ,jotka Jumalan Sana herättää näkemään sairautensa ja rohkaisee ottamaan vastaan parantajalta parannus.

    Kitarat esiin

    Äänestä

  • Eivät he kommentoi itselleen vaikeita asioita. Kuulemma syntisten homoparien takia Jeesus tuli maailmaan.

    Äänestä

  • Kirkolta tuli liberaali linjaus: Papeille lupa vihkiä homopareja Helsingissä

    Helsingin hiippakuntavaltuusto on eilen tekemällään päätöksellä hyväksynyt homo- ja lesboparien vihkimisen. Kirkko voi valtuuston näkemyksen mukaan vihkiä ja siunata kaikki avioparit, jotka tätä seurakunnalta pyytävät – myös samaa sukupuolta olevat parit.
    Luterilaisen kirkon piispainkokous sen sijaan on edelleen kielteisellä kannalla samaa sukupuolta olevien parien vihkimiseen ja siunaamiseen.
    Hiippakuntavaltuusto tai piispainkokous ei kuitenkaan voi ratkaista asiaa yksinään, sillä asiasta vastaa kirkolliskokous – se ei puolestaan ole ottanut homoparien vihkimisoikeuteen selkeää kantaa.
    Useat Helsingin hiippakunnan papit ovat kuitenkin jo nyt ilmoittaneet vihkivänsä myös homopareja. Samaa sukupuolta olevien vihkioikeutta kannattaa myös Helsingin piispa Irja Askola.
    Mahdollisista kurinpitotoimista, joita helsinkiläispapeille homoparien vihkimisistä tulee, vastaa Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli. Tuomiokapitulin puheenjohtajana toimii Askola.

    Äänestä

  • että_näin kirjoitti:

    Kirkolta tuli liberaali linjaus: Papeille lupa vihkiä homopareja Helsingissä

    Helsingin hiippakuntavaltuusto on eilen tekemällään päätöksellä hyväksynyt homo- ja lesboparien vihkimisen. Kirkko voi valtuuston näkemyksen mukaan vihkiä ja siunata kaikki avioparit, jotka tätä seurakunnalta pyytävät – myös samaa sukupuolta olevat parit.
    Luterilaisen kirkon piispainkokous sen sijaan on edelleen kielteisellä kannalla samaa sukupuolta olevien parien vihkimiseen ja siunaamiseen.
    Hiippakuntavaltuusto tai piispainkokous ei kuitenkaan voi ratkaista asiaa yksinään, sillä asiasta vastaa kirkolliskokous – se ei puolestaan ole ottanut homoparien vihkimisoikeuteen selkeää kantaa.
    Useat Helsingin hiippakunnan papit ovat kuitenkin jo nyt ilmoittaneet vihkivänsä myös homopareja. Samaa sukupuolta olevien vihkioikeutta kannattaa myös Helsingin piispa Irja Askola.
    Mahdollisista kurinpitotoimista, joita helsinkiläispapeille homoparien vihkimisistä tulee, vastaa Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli. Tuomiokapitulin puheenjohtajana toimii Askola.

    JA KUKA ON ASKOLAN ESIMIES , K MÄKINEN ,J AKUKA ON HÄNEN ESIMIES JEESUS
    KRISTUS JOKA EI HYVÄKSY HOMOJA. TEHKÄÄ MAKKARAT VALMIIKSI NE PAISTETAAN
    HUOMENNA. USKON PUHDISTUKSEN PÄIVÄNÄ..
    -
    KIRKOLTA LIBERAALI LINJAUS , EI SE OLE MIKÄÄN LUPA LUKEKAA NYT KERRANKIN TOISEEN KERTAAN, ETTÄ TEKIN JOTAIN TIETÄISITTE. HOMOPARIEN VIKIMIS LUPAA
    EI ANNA ASKOLA ,,EIKÄ MÄKINEN ,, EIKÄ KUKAAN IHMINEN ,, VAAN JOS SEN JOKU
    ANTAA SE ON HERRA. ETTÄS, TIEDÄTTE ... "
    -

    Äänestä

Pyhänsä häpäissyt on käsittänyt asian väärin, johtuu hänen pahasta korvasyyhystään! Tuo kitaranrämpyttäjäkin sais lopettaa naurettavan hokemansa tunkemisen jokaiselle palstalle. Täällä vaihdetaan mielipieteitä uskomme perusteista hyvässä hengessä. Ei aina niinkään pyhässä...

Äänestä

No mutta kysymys edellyttää useimmiten vastauksia, eli sanokaa nyt valaistuneet, miksi Ananiaan pariskunta ei saanut olla uskovien seurakunnassa?

kai teillä nyt joku selitys on ennenkin ollut, onhan Safiirasta jo kulunut useita vuosia, laittakaa se nyt esille.

Äänestä
  • Mistä raamatun paikasta tämä tarina on, voitko laittaa jakeet?

    Äänestä

  • Tutkitaan kirjoitti:

    Mistä raamatun paikasta tämä tarina on, voitko laittaa jakeet?

    Apt. 5:1-11. LUJEHAN.. MÄ JO TONN EYLÖS VÄHÄN SEPUSTIN .
    VOIT KATSOA MITÄ.

    Äänestä

Se on hyvä esimerkki Pyhänhengen toiminnasta tuo Ananiaksen Safiiran tapaus.
He saivat mahdollisuuden tunnustaa virheensä. tapaus on harvinaisen raju. monesti ihmiset saa useita mahdollisuuksia.
Tämmöiset profetaaliset lahjat toimivat esikoislestadiolaisessa seurakunnassa äärimmäisen harvoin. Kielillä puhuminen. kielten selitys, profetointi, tiedonsanat ym. ovat suhteellisen outoja asioita meille monille.(niile jopa naureskellaan) Tälläistä alkuseurakunnan kaltaista kristillisyyttä kaivattaisiin kipeästi jotta kaikkiin uskonnollisiin piireihin voisi tulla herätys.

Sitä rukoilkaamme lestadiolaisuuteen ja luterilaiseen kirkkoon.

Äänestä
  • "radisti"
    -
    SINULLA ON HYVÄ HUOMIO SE OLI PYHÄN HENGEN TOIMINNASTA NÄYTE !
    -
    MUTTA SE SELVENSI SEN AJATUKSEN ETTÄ PIETARI EI OSANNUT KIRJOITTAA ..
    KAIKKI MITÄ OLI SANOTU SIITÄ ,ON KIRJOITTANUT JOKU MUU , TÄSSÄ SEN ON
    KIRJOITTANUT LUUKAS , PITARIN SANOISTA, EMME TUNNE KOKONAAN AJATUKSIA MITÄ PIETRILLA ,VELLOI KOSKA HÄN EI KIRJOITTANUT ITSE, VAAN TOISEN KAUTTA .
    -
    MITÄ TULI KAIKKIIN SANOIHIN , TOTTA ON S E , ETTÄ TOISILLA OLI PROFETIAN ARMO
    LAHJA , TOIMIVAT SEURAKUNNISA LLL:n KANSS AÄÄRIMMÄISEN HARVOIN, VOIMME
    KÄYDÄ IHME LAJOJA VÄHÄN LÄPI- ;
    -
    1. - PROFETOIMINEN
    2. -IHMEITÄ TEKEVÄ USKO
    3. -TERVEEKSITEKEMINEN
    4. -VOIMALLISTENTEKOJEN SUORITTAMINEN
    5. -HENKIEN ARVOSTELEMINEN (JOKA NIIN KAIKILLA EI ON SIDOTTU RAAMATUN TEKEMISEEN)
    6.-KIELILLÄ PUHUMISEEN .
    7.-KIELTEN SELITTÄMINEN.
    -
    PYHÄ HENKI JAKAA NÄITÄ LAHJOJA "KULLEKIN ERIKSEEN, NIIN KUIN TAHTOO"
    KUTEN KAIKILLA EI OLE PROFETOMISEN TAI OPETTAMISEN tai TERVEEKSITEKEMISEN LAHJAA, NIIN KAIKILLA EI MYÖS OLE KIELILLÄ PUHUMISEN LAHJAA tai SEN SELITTJÄN
    LAHJAA-- KRISTITTYJÄ KEHOTETAAN KUITENKIN TAVOITTELEMAAN ja RUKOILEMAAN
    ARMOLAHJOJA , ERITYISESTI ARVOKKAAMPIA ..
    -
    ON MYÖS HENKEN PYHITTÄMÄT JA KÄYTTÄMÄT LUONNONLAHJAT:
    -
    1. SANANPALVELU - TAI MUU SEURAKUNTA VIRKA ,
    2. OPETTAMINEN
    3. KEHOTTAMINEN
    4. ANTAMINEN
    5. JOHTAMINEN
    6. LAUPEUDEN HARJOITTAMINEN
    7. VIISAUDEN SANAT
    8.TIEDON SANAT..
    -
    NÄISSÄ KAHDESSA PÄÄ RYHMÄSSÄ ON MAINITTU ,
    KAIKKI ERI ARMO eli HENKI LAHJAT ..NIITÄ ON 15 KPL YHT- EENSÄ.JA NE ON PAVALIN KERÄÄMÄT. J A KIRJAAMAT.
    1.Kor. 12 LUKU. 13 ja 14:1. SE SISÄLTÄÄ KAIKKI..

    Äänestä

MIKSI OTAT ESIMERKIN PUOLIMÄDÄSTÄ , OMENASTA ,KYLLÄ SE PILAA AINAKIN PUOLESSA TALVESSA KAIKKI MUUT OMENAT ,, MUTTA OTA ESIMERKK I VAIKKA PERUNASTA JOS SIINÄ ON RUTTO , SE TARTTUU MUIHINKIN , TAI JOS SIINÄ ON KOLERA TAI MUU SAIRAUS
SE LEVIÄÄ MUIHINKIN PERUNOIHIN ,J A KEVÄÄLLÄ ON HYVÄ JOS SIEMENIÄ LÖYTYY.
-
HUONOT VEIDÄÄN METSÄÄN , J A NE MAATU AIKANAAN SINNE. PILOJA EI TIETENKÄÄN VOI SYÖDÄKKÄÄN,. JOTEN TARVITAAN NIIN, PALJON PERUNOITA ETTÄ PILATVOI POISTAA
KOKONAAN. KOSKA PERUNAAN VOI TULLA YLI 10 ERI SAIRAUTTA ,OLISI SIEMEN UUSIT-TAVA NOIN 3-4 VUODEN VÄLEIN TAI SE OLISI PELLOLLA MYRKYTETTÄVÄKESÄN AIKANA ,
RIITTÄVÄSTI. (MYRKKY ON KALLIS , MUTTA NIIN ON UUSI SIEMENKIN , SE VOI MAKSAA
10XENEMMÄN KUIN KAUPPA PERUNA JOKA ON KYLLÄ HALPAA, .
-
ON OLLUT KEVÄITÄ JOLLOIN ON OLLUT PERUNAA , 4000 KG ON VIETY METSÄÄN ERI
VIKOJEN TAKIA J A VIIME KEVÄÄNÄ OLI,VAIN 400 KG.POIS VIETÄVÄÄ, TOSIN OLI
TULLUT SATOA VÄHEMMÄN ,, MUTTA TERVEENPÄÄ. -
-
NYT OLI SEKÄ RUTTOA ETTÄ RUPEA J ARENKAS MÄTÄÄ JOKA EI NÄY PÄÄLLE
LAINKAAN , EPÄ MUODOSTUNEITÄ OLI NE JOHTUU POORIN PUUTTEESTA. JA
NIITÄ EI NYT NIIN PALJON OLLUT MUTTA OLI . TARTTEE HARKITA. ...
-

Äänestä

Mihin me piispoja tsrvitsemme, kun meillä on teuta! Anteex, vähän KiljuiN, tuli virhe. Ihailen teutaa, wabha jäärä, joka ei anna perixi eikä koskaan myössä olevansa wäärässä. Wanha jäärä siis, kuen isävainaani, kunnioitan molempia!

Äänestä

Joo koko kysymys tuli ratkaistuksi siirtymällä omenasta perunaan!

on se hienoa tuo lestalakirkollinen ajattelu.

Äänestä
  • " PALATAAN VIELÄ EILISEEN ,."
    -
    Apt: 5: 1-11 .
    -
    MUTTA OLI MIES ,NIMELTÄ ANANIAS JA HÄNEN VAIMONSA SAFIIRA,
    MYIVÄT MAATILAN , JAS MIES KÄTKI VAIMONSA TIETEN OSAN HINNASTA,
    JA OSAN HÄN TOI JA PANI APOSTOLIEN JALKOJEN ETEEN. MUTTA PIETARI
    SANOI : "ANANIAS ,MIKSI ON SAA TA NA TÄYTTÄNYT SINUN SYDÄMESI,
    NIIN ETTÄ KOETIT PETTÄÄ PYHÄ HENGEÄJA KÄTKIT OSAN MAATILAN
    HINNASTA ? LUUK. 23:3 Joh;13.2. EIKÖ SE MYYMÄTÖNNÄ OLLUT SINUNOMASI: ,
    JA EIKÖ MYYNNIN JÄLKEENKIN SEN HINTA OLLUT SINUN? MIKSI PÄÄTIT SYDÄMESSÄSI TÄMÄN TEHDÄ ? ET SINÄ OLE VALEHDELLUT IHMISILLE , VAAN JUMALALLE. ".
    -
    KUN ANANIAS KUULI NÄMÄ SANAT , KAATUI HÄN MAAHA, JA HEITI HENGENSÄ. JA
    SUURI PELKOVALTASI NE KAIKKI JOTKA SEN KUULIVAT. JA NUORET MIEHET NOUSIVAT
    JA KORJASIVAT HÄNET JA KANTOIVAT HÄNET POIS JA HAUTASIVAT . NOIN KOLMEN HETKEN KULUTTUA TULEE , HÄNEN VAIMONSA JA EI TIEDÄ , MITÄ OLI TAPAHTUNUT;
    NIIN PIETARI KYSYI HÄNELTÄ: SANOMINULLE ; SIIHENKÖ HINTAAN TE MÖITTE MAA-
    TILANNE " HÄN VASTAA ; "KYLLÄ , JUURI SIIHENHINTAAN". .
    -
    MUTTA PIETARI SANOI HÄNELLE: "MIKSI OLETTE YKSISSÄ NEUVOIN KÄYNEET KIUSAMAAN HERRAN HENKEÄ"? KATSO , NIIDEN JALAT ,JOTKA HATASIVAT
    SINUN MIEHESI , OVAT OVEN TAKANA , JA HE KATAVAT SINUTKIN "NIIN SAFIIRA
    HETI KAATUI HÄNEN JALKAINSA ETEEN JA HEITTI HENKENS A; JA KUN NUORU- KAISET TULI SISÄÄN, TAPAASIVAT HE HÄNET KUOLLEENA , KANTOIVAT POIS JA HAUTASIVAT HÄNET MIEHENSÄ VIEREEN , JA SUURI PELKO VALTASI KOKO SEURAKUNNAN, JA KAIKKI NE , JOTKA TÄMÄN KUULIVAT..
    -
    SELITYSTÄ ,ON YLEMPÄNÄ . LUKEKAA SIELTÄ. .
    -

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymystäpukkaa kirjoitti:

on mätä, niin teuta sanoo vain lisänneensä kirkossa käymistä, tuli mieleeni kysyä aloituksen kautta mm seuraavaa;

siis,
Sanoppas teuta ja kuka vain, miksi Ananias ja Safiira ei olisi voinut kuulua siihen Apostolien "kirkkoon" vaikka olivatkin valehtelijoita ja pettäjiä?

onhan lutterinkin kirkko täynnä huoraajia valehtelijoita ja jos mitä kaikkea muuta kuin uskovaisia!

Eli kuka nyt on oikeassa kun näyttää Raamatun mukaan siltä että huono uskovainen ei voi kuulua "hyvään kirkkoon", mutta teillä hyvä uskovainen voi näköjään kuulua huonoon kirkkoon, melkoisen erikoinen tilanne vai mitä?

Onko nyt niin että jos laittaa puolimädänneen omenan terveitten joukkoon, niin tervehtyykö mätä omena vai mätäneekö terveetkin, tai jos laittaa terveen omenan puolimätien sekaan tuleeko kaikista terveitä vai onko kori kohta läpimätä!?

Raamatun ohje vaikuttaa olevan se, että älä istu siellä missä pilkkaajat istuvat, eli älä laita tervettä omenaa mätien sekaan!

miten tämä asia on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu