Meillä on keraaminen liesi, jonka uunin lasit jatkuvasti tahriintuvat ja likaa on erityisesti siellä lasien välissä. Yritin katsoa uunin omasta oppaasta neuvoja miten se lasi irrotetaan, mutta en vaan tajua..Vaikka tein ohjeen mukaan, niin niitä laseja ei vaan saa irti mitenkään. Likavaluma on juuru sen ulkolasin ja siitä seuraavan lasin välissä. :( Kokonaisuudessaanhan siinä on kolme lasia.
Auttakaa tyhmää
tyhmätyllerö
1257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Merkki? Helpompi kertoa....
Merkki on Hoover Helkama.
Jospa saisit vinkkiä tästä.
https://www.youtube.com/watch?v=GP2OC-NwxYU
Kiitos linkistä. Katsoin muutaman ja noi luukut oli erilaisia. Kiitos kuitenkin. :)
Ilmeisesti luukun lasin saa liu,utettua luukun sivusta pois? Jos luukussa on metalliset kehykset luukun sisäpuolella pitämässä lasia paikalla?
Lisään vielä.
UPO liesissä on 2 lasia luukussa . Irrotettava lasi on luukun ulkopuolella, ehkä Helkamassa on sama juttu? Kokeile liikkuuko ulkopuoleinen lasi sivulle?
Uunin sisäpuoleinen päällinen lasi liukuu irti uunin suuntaan, mutta se seuraava lasi vaikka sen ohjeen mukaan irrottaa niistä pidikkeistään, niin se ei vain irtoa siitä millään. Sitä on yrittäny ihan miespuolinenkin henkilö.
Virhe on tapahtunut jo tekovaiheessa.
Eli kyseessä on vissiin Turkin poikain/tyttöjen valmistama liesi. Samoja liesiä valmistetaan tänäkin päivänä Turkissa esim merkillä Helkama. Niitä on myyty myös Kotikokkina, Vestfrostina, muistaakseni myös Senz (expert) tulee sieltä, myös Unit ja varmaan moni muukin halpis-liesi. Voihan se olla että luukkua ei voi purkaa.
Kyllä siinä ohjevihkosessa on ohje miten otetaan irti, mutta se ei vaan irtoa. Ja minusta tuo ei ollut mikään halpishella, kun hintaa oli liki 500e.
Kylläpä olet maksanut paljon turkkilaisesta rautakasasta!
Ota se luukku kokonaan irti ja kokeile pöydällä, siinä voi olla helpompi tutkiskella
mahtaako olla ruuvikiinnikkeinen vai metalli klipsi syteemillä kiinni. ruuvvi irtoaa ruuvvaamalla ja klipsit painalla meisseli päällå painamalla. luukussa on kinnitys klipsin kinnityspaikat näkyvillä ja ne on painettava molemmat yhtä aikaa. yläpää käännetään irti ensin ja sen jälkeen alpää irtoa yleensä nostamalla. kiinnitys alapää ensin ja klipsit oikeaan paikkann ruuvvi meisselill avittaen. muussa tapauksessa valistaja ja malli auttaisi tiedon etsimisessä.