kuuluu kummia. Niin se vaan näyttää kuuluvan. Ottakaa rauhallisesti, kyllä tämä tästä.
http://mvlehti.net/2016/10/14/sajjad-adil-jabbar-asad-raiskasi-16-vuotiaan-tyton-kolme-kertaa-limingassa/
http://mvlehti.net/2016/10/14/sajjad-adil-jabbar-asad-raiskasi-16-vuotiaan-tyton-kolme-kertaa-limingassa/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pauli Vahtera Vantaalla
Eilen 0:47
Monikulttuurisuus tuhoaa Suomen koulut ja PISA-tulokset
Laittaisitko oman lapsesi kouluun, jossa puolet oppilaista on maahanmuuttajia? Tämän kirjoituksen jälkeen et haluaisi, mutta sinun on pakko. Yhä useampi koulu tullaan opetusvirastojen määräyksillä tuhoamaan. Koulun opettajista tekemäni yhteenveto on kirvoittanut opettajia ottamaan minuun yhteyttä. He ovat kertoneet, mitä koulun arki on. Ja toivoneet, että kirjoitan niistä, koska luotettava valtamedia ei pyynnöistä huolimatta sitä tee.
Koulut markkinamiesten pelikenttinä
Ennen kustantajat kävivät esittelemässä kouluissa uusia aapisia. Tänään siellä käydään esittelemässä uusia digitaalisen maailman vempaimia.
Eräässä helsinkiläisessä koulussa kalenterivuoden määrärahat olivat loppu jo toukokuussa, jolloin opettajat halusivat tehdä lasten kanssa kankaasta äitienpäivälahjoja. Rahaa muutaman kympin kankaaseen ei ollut. Mutta saman tien ostettiin kolme digikameraa, koska opetusvirasto on määrännyt opetussuunnitelmaan digitalisaation tuomisen kouluihin. Nuo kamerat jäivät käyttämättä.
Kun uusi syyslukukausi alkoi, oli koulun kaikki tietokoneet vaihdettu. Kukaan koulussa ei ollut sellaista esittänyt, koska kaikki olivat tyytyväisiä käytössä olleisiin laitteisiin. Opetusvirasto oli määrännyt vaihdon. Miksi? Mihin vanhat toimivat laitteet vietiin?
Digitalisaation harha
Vantaalla koululaisille annettiin uudet tabletit. Ihmettelin, mihin niitä voidaan käyttää. Myös Helsingissä on harhauduttu digitalisaation tuhlaavalle tielle. Oppilaat räpläävät koneitaan, makaa röhnöttävät sohvilla ja töllistelevät tuoleillaan näitä uuden maailman ihmeitä. Opettaja pyörii jaloissa tietämättä, mitä oikein pitäisi tehdä.
Digitalisaation lisäksi leikitään yrittämistä. Oppilaat viedään yrityskyliin, jossa he saavat leikkiä kauppaa samalla tavalla kuin oman sukupolveni lapset leikkivät männyn- ja kuusenkävyillä kaupan pitoa. Nämäkin hankkeet maksavat erikseen ja on poissa perusopetuksesta.
Ministeri Grahn-Laasonen on yksi tuhon arkkitehdeistä. Hän on tuonut kouluihin kaikenlaisia kehittämishankkeita, jotka ohittavat tärkeydessä perustoiminnot. Hankkeiden sylttytehdas löytyy EU:sta. EU antaa kouluille rahaa kaikenlaisissa Erasmus-projekteissa, mutta rahat on käytettävä määrättyihin toimintoihin. Hankkeiden takia tehdään laite- ja ohjelmistohankintoja, joissa yhden ohjelman lisenssit maksavat tuhansia euroja koululle. Mitä nämä hienot digijutut ovat. Pelejä, mitä muutakaan ne olisivat. Ei lapsista nyt mitään avaruusteknologiaihmeitä pystytä tekemään.
Tulospalkkauksen aiheuttama korruptio
Helsingin opetusvirasto lahjoo kouluja ja opettajia tulospalkkauksella, mikäli näitä hankkeita on toteutettu määräysten mukaan. Kun potti jaetaan opettajille kukin saa parikymppiä kuukaudessa bonusrahaa. Rehtori varmaan enemmän, koska ihmettelee, mikä saa rehtorin pilaamaan koko koulunsa erilaiseen hömpötykseen. Rehtorit olivat ennen opettajia ja koulun arvojohtajia, nyt he ovat tahdottomia virkamiehiä, jotka tottelevat opetusviraston käskyjä.
Digihömpän lisäksi tärkeitä kohteita ovat monikulttuurisuus ja kaikenlaiset kulttuurikeskus Caisan tuottamat leikit. Kouluissa pyörii maahanmuuttajia rumpusoittimineen.
Bulgarian opetus
Vantaalla ihmettelin Koivukylän koulun bulgarian kielen opettajaa. Itä-Helsingissä samanlainen ihme on romanikielen opetus. Rastilan leirintäalueella asuu asuntovaunuissa romaniperheitä, joiden lapset käyvät lähellä olevissa kouluissa. Siksi palkattiin romanikielen opettaja. Kun opettaja saatiin, olivat lapset siirtyneet perheineen Tukholmaan. Kuten tunnettua romanit ovat kaksoiskansalaisia ja hakevat sosiaalituet sekä Ruotsista että Suomesta. No, romaniopettajalla ei ollut mitään työtä, mutta palkka toki juoksi. Opettaja oppi nopeasti nykykoulun tavoille. Hän tuli töihin tai sitten ei.
Uskonnon opetus
Kun puolet oppilaista on maahanmuuttajia, on oppilaista melkein puolet islam-uskoisia. Se on tuonut islamin opetuksen ja opettajat kouluihin. Oppilaat elävät uskonnon sääntöjen mukaan. Kun perjantaina pitää mennä moskeijaan, sinne mennään opetustunneista välittämättä.
PISA-tulokset romahtavat
Jotain hyvääkin tässä on. Kun Irakissa perheet miettivät, minne heinäsirkkaparvena muuttaisivat, on kohde Suomi, koska täällä on netin mukaan maailman paras koulutus. Olisiko opetusvirastolla tarkoitus säästää suomalaisten rahoja. Kun koulut romahtavat, se tulee myös Irakissa asuvien tietoon. Siksi he eivät tulisikaan Suomeen, vaan menevät muualle. Vaan minne, Ruotsissa PISA-tulokset ovat jo romahtaneet.
Eikä ihme. Kouluissa on paljon koulunkäyntiavustajia, koska heikkolahjaisia lapsia ei kaikkia voida erityisluokkiinkaan laittaa. Tarvitaan oppilaishuoltajia ja koulupsykologeja, koska monen oppilaan mielenterveys on riekaleina. Psykologit testaavat yhä useamman heikkolahjaiseksi. Vieraskielisten heikkolahjaisten lasten opettaminen normaalilahjakkaiden suomalaisten kanssa samassa luokassa tuhoavat kaikkien lasten oppimisen
tää on jo arkea
http://mvlehti.net/2016/10/14/hakunilassa-lehtikuusen-koulussa-mamu-pahoinpiteli-eilen-opettajan/
näitä riittää