Voitaisko kirjoittaa kommunismista?

On nobelistien palkitsemisen aika ja kirjallisuuden tai paremminkin kulttuurin palkinnon sai amerkkalainen rock- ja poplaulaja, Bob Dylan.

Monipuolisesti ansioitunut mies on, säveltäjä, näyttelijä ym. En rokkaa kyllä itse, mutta hyvät ja osaavat pitää palkita.

Bob ei taida olla kommunisti eivätkä muutkaan rokkarit, mutta monet kulttuuripersoonat kyllä. Vasemmistolaisuus on syvällä kulttuurissa ja se on nähty joskus poliittisena uhkanakin, josta on seurannut nikkeli, lyijy, ym. myrkytyksiä. Chileläinen nobel-kirjailija, paremminkin runoilija, Pablo Neruda, oli myös Leninin rauhanpalkinnolla palkittu ja mahdollisesti myös myrkyllä, aiheuttamansa poliitisen uhan vuoksi.

Minun kinnostuksenani on aito kommunismi, joka ei vielä ole toteutunut. Olihan se tuossa Neuvostoliitossa ihmisiän, sitäkö tarkoitat? En tosiaan!

Lenin nosti kyllä bolshevikit valtaan, mutta kuoli nuorena ja Stalin kehitti tuon hirvittävän neuvostokommunismin, stalinisminakin tunnetun.

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ramoona_

      Lehmä on meitä suomalaisia pitänyt hengissä nälkä-ja pulavuosina, maitotilistä on lapsille ostettu kenkiä ja maksettu lukukausimaksuja. Löysinkin netistä lehmän omistuksen kautta katsauksen erilaisiin yhteiskunta- ja talousjärjestelmiin.

      Puhdas kommunismi olisi : Omistat kaksi lehmää. Naapurisi auttaa niiden hoidossa ja jaatte maidon. Eikö olisikin oikeudenmukaista ja yksinkertaista ?

      Kommunismi : Sinulla on kaksi lehmää. Hallitus ottaa molemmat ja antaa sinulle maitokortin.

      Kapitalismi : Omistat kaksi lehmää. Myyt toisen ja ostat sonnin.

      Anarkismi : Sinulla on kaksi lehmää. Jätät navetan oven auki ja unohdat koko jutun.

      Jos kiinnostaa, tässä linkissä lisää.

      http://www.vitsi.net/lyhyt-oppimaara-valtiotiedetta/

    • tuota.noin

      Ihan hauskoja. Mutta voiko tuosta asiasta vitsiä vääntää, voipi Ruune suuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe