Onko kukaan miettinyt,

mikä saa uuden Samsung noten roihahtamaan kuin halvat tasapainoskootterit? Ei se voi olla pelkästään akusta kiinni. Lähteekö latausalgoritmit hanskasta vai mekaaninen toteutusko ontuu?
1366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat
  • Jaaha, pitäis laittaa sauna lämpenemään. Onkohan noissa samsung kännyköissä parempi lämpöarvo kun koivuklapissa.

    Äänestä

  • Jaa'ah, taitaa niissä olla, mutta onhan kilohintakin hieman korkeampi.

    Äänestä

  • Niinpä, kun akku latauksessa kuumenee, se samalla lämpölaajenee ja sen kalvot puristuvat tiukemmin toisiaan vasten. Jos kalvojen välissä on epäpuhtauksia, vaikkapa hiekan jyvänen, oikosulkuhan siitä tulee.

    Äänestä

  • Hankalahan noista tiedoista on alkaa arpoa syytä mutta ilmeisesti voisi päätellä että ovat vaihtaneet puhelimen piirilevylle tehokkaamman prosessorin ja unohtaneet samalla, että tehon lisäys aiheuttaa akusta otetun virran kasvamista. Akku siis teoriassa toimii normaalisti - kuten aiemminkin - mutta lämpenee enemmän kuin aiemmin koska prosari ottaa enemmän virtaa. Kuumempi akku puolestaan on totaalisen erilainen ladattava kuin aiemmin kylmänä ladattu akku, josta seuraa se että puhelin räjähtää. Siis sama virta, mikä aiemmin latasi akkua ongelmitta aiheuttaa ongelmia valmiiksi kuumentuneessa akussa.

    Äänestä

Jaa, mutta kun ei ne ole kaikki latauksessa räjähtäneet? Itelle tulee mieleen että puhelin osaa kytkeä akun oikosulkuun jolloin se kuumenee/räjähtää.

Äänestä
  • Olisko katsottu mallia "mahdoton tehtävä" sarjasta jossa tehtävä annon jälkeen itsetuhojärjästelmä käynnistyy.

    Äänestä

  • Jos prosessori sekoaa, sen outputit voivat kaikki nousta yhtaikaa ylös ja peli on menetetty.

    Äänestä

  • Niinpä, lämpiää se akku pitkässä puhelussakin ja kaiken maailman surffailuissa.

    Äänestä

Samsung akut on myös halvoissa tasapaino skoottereissa.

Samsung menee loivaa alamäkeä, on mennyt jo lähes 10 vuotta lähes joka tuotteessa. Esim TV oli alussa erikoisen kehittyneitä, tänäpäivänä hitaita ja vanhanaikaisia.
Puhelimet sekaisia ja ainakaan meillä akut eivät ole kestäneet kun on asennettu parikymmentä sovellusta.
Muissa merkeissä akku kestää 2 vrk samoilla sovelluksilla, vain puhe ja vastaava syö akkua. Samsungisa akkua syö Samsungin pakolliset sovellukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksutelias kirjoitti:

mikä saa uuden Samsung noten roihahtamaan kuin halvat tasapainoskootterit? Ei se voi olla pelkästään akusta kiinni. Lähteekö latausalgoritmit hanskasta vai mekaaninen toteutusko ontuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu