Valmistuin n. 3 vuotta sitten tietojenkäsittely merkonomiksi ja nyt tekis mieli aloittaa taas jotain opiskelemaan. Olen kiinnostunut vaatetusalasta. Eli minne kouluun kannattaisi hakea?
Minne kannattaisi hakea?
Lalala
3285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
helvetin oivallinen esimerkki tietojenkäsittely merkonomista.
kirjastotäteinä ja kaupan kassoina työskentelevät. edes assareiksi ette pääse, koska siihen vaaditaan yleensä hyvää kielitaitoa.
jos ei merkonomi tiedä, minne pitää hakea vaatetusalalle, olkoon työttömänä.
Kuka tässä on sanonut että oon työtön? En minä ainakaan. Ja jos et tiedä niin vaatetusalaan kuuluu paljon ammatteja, halusin vain tietää esimerkkejä.
Ammattikoulupuolelta on ainakin pukuompelija, räätäli ja vaatetukseen erikoistunut artesaani. Korkeakouluissa voi opiskella ainakin artenomiksi sekä vaatesuunnittelijaksi. On varmasti enemmänkin vaihtoehtoja. Eri kouluista en osaa sanoa. Riippuu jo ihan siitä haluatko perus- vai korkeakoulututkinnon. Ammattikouluissa artesaanin koulutukseen valitaan tietääkseni hieman taiteellisesti suuntautuneita ihmisiä ja pukuompelijan koulutukseen pääsee yo-pohjaiselle linjalle usein pelkällä todistuksella. Voit siis hakea yo-pohjaiselle, jos olet suorittanut 3-vuotisen ammattikoulututkinnon, vaikka et olisi ylioppilas.