Eukko meinaa ostaa tollasen kauppakassikseen ja muuhun pikku kaupunkiajoon,pitäskö jarrutella ettei haukkaa paskaa. Vai onko mitenkin hyvä peli?
Uusi Fiat panda, käyttökokemuksia?
Hessu
41101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Fiatithan ovat perusluotettavia kulkineita, joita pörrää ikäkaluinakin vielä uskollisesti ympäri maailman. Jotain pikkuvikoja voi esiintyä, kuten kaikissa autoissa, mutta fiatin mukava puoli on se, että mitään fataalia vain harvoin. 80-luvulla ongelmana oli tosin ruoste, mikä poisti Ritmot ja Unot ennenaikaisesti Suomen liikenteestä, mutta sama ilmiö on kyllä verottanut katukuvasta monet muutkin tuon ikäiset autot.
Pikkuautojen valmistajana Fiat on aina ollut vahvimmillaan. Euroopan metropolit ovat tupaten täynnä pieniä Fiatteja.
Pandakin on sympaattisen oloinen laite ja ominaisuuksiltaan ilmeisen etevä, valittiinhan se ensiesiintymisvuonnaan vuoden autoksikin.
Toinen juttu on sitten hinnoittelu. 300 euroa lisää, niin saat Punton, joka eteenpäin myynnin koittaessa saattaa seuraavan ostajan mielestä paremminkin vastata käsitystä siitä, mikä on hänelle sopiva auto.
Onhan noiden autojen suunnittelulla eroa iässä melkoisesti. Punto on auttamatta vanha konstruktio. Laatu tehdään suunnittelussa 80 prossaa ja loput muualla. Näkee sen jo osien sovituksesta yhdellä silmäyksellä, Panda on 2000 lukua, Punto jotain vanhempaa. Eihän silloin Punton aikaan ollut edes kunnon suunnittelusoftia. Ajoltaankin Panda on parempi, ja edessä väljät oltavat.
Jos otat Pandan, ota myös ilmastointi koska vain siinä on raitis-ilmasuodatin. Sisustan nuhjuisuudessa on neljän vuoden päästä eroa kuin yöllä ja päivällä jos verrataan suodattimella tai ilman. No ei muuta.
4500 km . aina vaan tyytyväisempi.
Kauppakassiksi ihan hyvä peli ja pienempään ajoon jos ei tarvitse hirveitä kantamuksia tai lapsiporukoita kuskailla. Itse olen pari viikkoa ajanut kaupunki ajoa ja siihen se on ihan ketterä peli .Eli ihan yes peli kauppakassiksi kaupunkiajoon normaalikokoiselle ihmiselle ainakin.