Mats Löfström (RKP) veti herneet nenään, kun Jussi Niinistö meni sanomaan eilen lauantain Yalen aamuohjelmassa, että on naivia ajatella, että Ahvenanmaan demilitarisointi pienentäisi uhkaa Ahvenanmaata kohtaan kriisitilanteessa. Lisäksi Niinistö totesi, että Suomen velvollisuus on puolustaa Ahvenanmaata tarpeen tullen ja olemme siihen myös valmiit, mutta demilitarisointi ei sitä tehtävää ainakaan helpota.
Puhuttaessa Suomen ja Ruotsin puolustusyhteistyöstä ja Ruotsin osuudesta Ahvenanmaa-asiassa, Niinistö mainitsi, että ei ole Ruotsin etu, jos Ahvenanmaan miehittää heille vihamielinen valtio.
Mats Löfström viittaa puheessaan Ahvenanmaan delimiritarisoinnin pitkään ikään ja kuinka ollakaan Kriminsotaan ja sen loppuun 1856, ettei Ahvenanmaan aseman perusteet ja sodankäynti ole siitä muuttuneet.
Juuri Krim on se seikka, mikä osoittaa, että tilanne on muuttunut olennaisesti.
Ahvenanmaan demilitarisoinnin hyvä puoli on siinä, että jos siellä alkaa näkymään tunnuksettomia vihreitä miehiä, niin sen heti huomaa ja tietää, että nyt ei ole asiat kohdallaan. Silloin hälytyskelojen pitää alkaa soida ja kovaa.
Jussi Niinistö on aivan oikeassa
5
151
Vastaukset
Pieni korjaus, Mats Löfström kuuluu Åländs Center-puolueeseen, eli Ahvenanmaan keskustapuolueesen. Rkp ei toimi Ahvenanmaalla.
- ÄläHöpötä
Åländs Center = RKP
Åländsk Center on oma, keskustalainen puolue Ahvenanmaalla. Ahvenanmaalla on omat puolueet ja rkp ei kuulu niihin.
- sinisilmä.hyvä.silmä
Demilitarisointi on olemassa vain rauhan aikana. Suomella ja Neuvostoliitolla oli 30-luvulla solmittu hyökkäämättömyyssopimus. Talvisota tuli silti. Jatkosodassa Suomen armeija perusti tykistötukikohtia Ahvenanmaalle Neuvostoliiton hyökkäysuhan takia. Onhan sillä hyväkin puolensa. Ahvenanmaan pojat säästyvät sotaväeltä kun se on vapaavaltio tässäkin asiassa.
- Valtioko
"Ahvenanmaan pojat säästyvät sotaväeltä kun se on vapaavaltio tässäkin asiassa."
Valtio muka Åland????????????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201797
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991608Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491144Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441020Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46848Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770