Pääsuunnittelija linjaa, että Citroënin henki on erilaisuus ja rentous, jotka heijastuvat merkin ikonisissa malleissa Meharista 2CV:hen ja CX:ään. Vanhat menestysmallit toimivat tietysti inspiraationa, mutta nykyaikaa ja nykyajan tarpeita unohtamatta. Erilaisuus on kuitenkin ratkaiseva osa merkin perimää. Vaikka jaettujen alustaratkaisujen ja kiristyvien turvamääräysten aikana onkin vaikeampaa tehdä erottuvia autoja, on muotoilijoilla vielä paljon keinoja jäljellä.
– Haasteista huolimatta haluamme tarjota jotain uutta ja jänittävää, mitä emme tehneet 1990-luvulla, jolloin automme eivät olleet kovin ainutlaatuisia.
Citroën muotokieli C3
– Haasteista huolimatta haluamme tarjota jotain uutta ja jänittävää, mitä emme tehneet 1990-luvulla, jolloin automme eivät olleet kovin ainutlaatuisia.
Citroën muotokieli C3
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hienoa että citikka panostaa turvallisuuteen. Saattaa aueta markkinat USA.an.
Viva France ja ja kaikki perverssiot.
On hyvä ettei PSA tyydy rakentamaan yhtä autoa kahdella nimellä, vaan kahta autoa samalla pohjalla. Noi kylkipuskuri-cactukset ja oikeastaan myös kuutioauto c3 Picasso on olleet piristävän näköisiä poikkeuksia hiirenharmauden keskellä. Sää nähdä onko seuraava C5 jollain tapaa ennakkoluuloton.
Kaikki perverssit on ennakkoluulottomia ja vähän puppeleita.
Perverssi taitaa olla vähän vanhentunut sana kuten puppelikin, mutta ennakkoluulottomuus on kyllä aina hyvä asia ja poikii uusia keksintöjä.
Ei sanoilla ole viimeistä käyttöpäivää kuten citikoilla tuppaa olemaan. Ja auton mainekin täytyy ansaita. Kuten esim. Toyota-laatuun voi luottaa.
Yhtä "uskottava", kuin esim. lujaa laatua lada!
Kirveltääkö?
Aikaisemmin tunnuslauseena oli "Lujaa laatua Lada".
Kyllähän 70-luvun Ladoja on paljon vieläkin liikenteessä. Joten mainos piti myös paikkansa. Myöskin 70-luvun Ladan hinnalla saa nykyään uuden citikan.
Yhtään citikan mainoslausetta ei tule pinnistelemälläkään mieleen.
Olisiko ollut tllainen: Citikka, kohta myös amerikan markkinoilla.
"Valitsin mukavimman". On ollut mukava joka suhteessa. Mukavan luotettavakin.
Muistatko oman autosi iskulauseen, onko se "Annoin naapurin valita"?
Valitsin muka vimman, jotta saisi citikan työnnettyä käyntiin. Tai.
Valitsi puka vimman, kun kaasunesteet plörähti sepeliin.
Niin se homma etenee, sitikallakin pääsuunnittelija, eihän niitä ole aikaisemmin suunniteltu: kädet tehneet ilman aivoja ja sitten katteltu että mitähän ihmettä taas tuli tehtyä, mutta aina jokunen toll..siis ennakkoluuloton on moisen ostanut, tosin eihän ne myyntimenestyksiä ole koskaan olleet