Eikö se ole sittenkään kolesteroli?

2345678765

""Tuohon perään loksahtaa hyvin Ivor Cumminsin hiljattainen bloggaus:
http://www.thefatemperor.com/blog/2016/9/5/the-mice-now-speak-insulin-resistance-freed-from-the-confounding-of-cholesterol

Siinä puhutaan hiiritutkimuksesta, missä on todettu että kun hiirille aiheutetaan hyperinsulinemia ja insuliiniresistanssi, alkaa ateroskleroosi kehittymään ILMAN hyperlipidemiaa.

Julkaisu mihin viitataan on: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3891225/
Tämä on vuodelta 2013 ja kuulemma lisätutkimuksia on jo työn alla. Työryhmää vetää Sonia M. Najjar Ohion yliopistossa.

Noniin, hiiret ei tietenkään ole ihmisiä, ja suomalaiset ovat erilaisia kuin ihmiset. Syödään siis pullaa rauhassa ja vältetään "kovia rasvoja"?""

10

87

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpäh

      Valtimoiden ongelmahan on kolesterolin hapettuminen eikä normaali kolesterolitaso.Näytöksi pitäisi riittää jo se ettei valtimopotilaiden ldl eroa muusta kansasta.Jopa hyperkolesteromiassa kol-10 absoluuttinen riski on pieni pari prosenttia,se on ilmeisesti saatu suhteellisella riskillä näyttämään päättömän suurelta.

      • niinpäh

        Siis absoluuttisen riskin lisäys on pieni hyperkolesteromiassa.


    • niinpätietenkin

      Mutta sen myöntämistä ettei LDL:llä ole mitään tekemistä atheroskleroottisten plakkien syntymisessä, koska LDL ei vahingoita endoteliumia.

      Mitä sitten kolesteroli/LDL-veljeskunta teki jouduttuaan kasvokkain tämän suuren, ja mielestäni ylipääsemättömän ongelman kanssa? Hylkäsi ruokavalio-sydäntauti/kolesteroli/LDL (tai miksi sitä ikinä nimitetäänkin) hypoteesin; tai koetti löytää erilaisia tapoja selittää LDL:n kausaalista roolia plakkien synnyssä.

      Ei ole mikään yllätys havaita ettei kukaan halunnut hylätä hypoteesia. Tämä oikeaoppisuuden neliskulmainen palikka oli tungettava hinnalla millä hyvänsä sepelvaltimotautien syytä kuvaavaan pyöreään reikään. Muutenhan koko ruokavalio-sydän/kolesteroli/LDL hypoteesi romahtaisi pieneksi tomuläjäksi.

      Missä me siis nyt olemme? Kuinka LDL oikeastaan aiheuttaa sepelvaltimotauteja?

      Koska sen on oksidoitunut.

      • kuink

        Vaikka väitetään että kovan rasvan vaihto pehmeisiin vähentää sydänsairauksia,TUTKIMUKSIA on todella vähän.Suomalainen erittäin huonosti toteutettu mielisairaalatutkimus on suunnilleen ainoa.Miksei kansalle puhuta ldl-partikkelikoosta? Ei sopisi viralliseen rasvateoriaan.


    • A123H123J

      Kolesteroli on veteen liukenematon rasva, joten sitä ei voi olla veressäkään. Kolesterolia kuljettaa tihetyt proteiinit sinne missä niitä tarvitaan. Kolesterolia tarvitse jokainen meidän solumme.
      Jos lääkkeillä lasketaan kolesterolin tasoa, niin sydän kuolleisuus pienenee 0,02:lla prosentilla, eli ei merkitystä, mutta muut sairaudet lisääntyy, koska kolesterolin tehtävänä on suojella meitä.
      Tämä näkyy tilastoissa, sillä yli 50:lla prosentilla sydäntautiin kuolleista on ns. normaali kolesteroli >5 mmol/l.
      Lisäksi satiinit aiheuttava paljon sivu sairauksia. Itse ole yksi uhri.
      Vo kysy, miksei eläinten kolesterolia mitata. No ehkä tulevaisuudessa kotieläinten, jotta lääketehtaat saavat lisättyä myyntiä.

    • kolesterolistaviis

      "Laitetaanpa muistiin tännekin uunituore vapaasti luettava tutkimus Euroopan eri maiden ruokatottumuksista ja niiden korrelaatiosta sydänkohtaukseen ja sydänkuolleisuuteen. Juttu on jo keskustelussa yleisellä puolella, kiitos hikikomorin. Tekijät ovat tsekkiläisiä urheilututkijoita (mahtaako sielläkin varsinainen ravitsemustiede ja terveystiede olla hitaampia liikkumaan?).

      Tilastot puhuvat hyvin yksinkertaista kieltä: rasva (kaikki paitsi auringonkukkaöljy) yhdessä eläinperäisen proteiinin kanssa korreloi korkeampaan kolesteroliin JA matalampaan sydänkuolleisuuteen. Ja hiilarit, varsinkin viljan ja perunan kaltaiset nopeat hiilarit (ja juujoo, kokojyvä kuuluu tähän) korreloivat korkeampaan sydänkuolleisuuteen, vaikka kolesterolia tällöin laskevatkin. Suomeksi sen voisi sanoa h-y-v-i-n lyhyesti: elämä voittaa Euroopassa kun hiilarit korvataan rasvalla, eikä halveksuta eläinperäisiä tuotteita.

      Linkki juttuun, jossa on kuva kuvan jälkeen ja jopa faktorianalyysikenttiä ihmeteltäväksi. Kentät sikseen,
      ...mutta tämän jutun kuvat ovat kivoja: jokaiseen on kirjattu mitä maata mikäkin piste edustaa. Se avaa silmiä.
      Food consumption and the actual statistics of cardiovascular diseases: an epidemiological comparison of 42 European countries"

      http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?p=2088020#p2088020

      • hämmentäjä

        Ehkä ihmeellisintä on että virallisesti eläinrasva vain nostaa ldl-kolesterolia vaikka se nostaa myös hdl-kolesterolia.Lisäksi ldl-partikkelit muuttuvat vähemmän vaaralliseen kokoluokkaan,joten kolesteroliarvo ei kerro mitään.


      • hämmentäjä

        Kovakin rasva myös laskee haitallisia triglyserideja,ainakin verrattuna hiilihydraatteihin.


    • josseonkinnäin

      "Kraftin lausuma

      ”Sydän- ja verisuonisairautta potevia henkilöitä, joilla ei ole todettu diabetesta, ei yksinkertaisesti ole vielä diagnosoitu” "

      http://turpaduunari.fi/insuliiniresistenssi-kaikkien-elintasosairauksien-aiti-osa-1/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      741
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe