Mimmones kuppila mahtaa olla
Gulf Kauvatsa
Kaupunkista
596725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Todella erinomainen.uunituoreita leivonnaisia joka päivä vilkkaan päätien varrella.siistit kahvio tilat ja henkilökunta palvelee hymyssä suin asiakkaitaan.suosittelen .myöskin huoltamo puoli toimii kiitettävästi nykyaikaiset testeritkin käytössä. Täydet kymmänen pistettä.
"vilkkaan päätien varrella" :))))
Jokohan se pensanjako kohtpuoleen alkaa, Meijjän emäntä saa jo itku/potkukohtauksia. Tahtoo jo kovasti baanalle.
Taalaa tiskiin vanhalle yrittäjälle, että luopuu bentsiini sopimuksesta. Turha lehdessä itkee, ettei saa uutta sopimusta kun vanhalla yrittäjällä samaan osoitteeseen edelleen myyntisopimus.
Kauvattalla on kuulemma autotkin niin vanhoja että niihin sais museoleimankin ihan heittämällä, väittää vakuutusyhtiöt. ongelma on että menovettä ei niihin ole tarjolla paikallisella huoltoasemalla. Mitä tehdä?
NYT SAA!!!!!
mikä hienointa 24h ja arkisin todella hyvä seisova pöytä löytyy jokaisen makuun jotain helppo mennä keikyään päin mentäessä toiset liikenne valot ja oikeelle isot parkki tlat
Iso tori siinä ainakin on,nytkin Tuomaan-markkinoilla oli kymmeniä kauppiaita myymässä tuotteitaan.
Odotellaan Henrikin-markkinoita joihin kokoontuu koko maan torikauppiaiden kerma.
Aivan huoltamon tuntumassa liikekeskus josta löytyvät niin apteekin kuin citymarketin palvelut.
eikös siinä liikekeskuksessa ole pizzeeria ja joku ravintolakin....ainakin ollut, jos nyt ei ole sattunut uutta yrittäjää ?
Muistelen että joku Suomen suurin maalipaikkakin on siinä kauppakeskuksessa. Kun tuo kauppakeskus tuli valmiiksi, niin seuraavaksi ne rakensi vastaavanlaisen kauppakeskuksen Poriin, joku Puuvilla tms....
Niimpä mutta kuka mahtaa omistaa joen partaalla pyörivän tuulivoimalan jonka tuotantokyky ylittää koko Kauvatsan sähköntarpeen, luulisin.
No parikertaa käyneenä en suosittele välillä hinnat vaihtelee bensa nii saatana kallist
Tänään Suomen kolmanneksi kallein bensa:
https://www.polttoaine.net/index.php?cmd=20kalleinta
Ainakunon asemalla erinomainen palvelu niin siitä pitää hiukka maksaa.gulf on hyvä huoltamo.
Gulfilla on ystävällinen palvelu, kahvi ja pulla hyvää!! on oikein maalaisasema, ei muualla saa näin hyvää palvelua. Ihanan vanhanaikainen. Kiva poiketa.
Lovejuu kahvimunkit. Aina ilo nähdä. Ja kuulla.
Ainut paikka mikä on aina nähtävä kun mökillä käyn.
Onko samanlainen paikka,kuin Kiikoisten ABC-huoltamo.
Lehmän-tai sianpaska haisee niin ettei syömään pysty.
Opetelkaa herrajumala vaihtamaan vaatteenne ja käykää
pesulla ennnen kiun lähdette ihmisten ilmoille!
menkää kokemäen teboilil siäl haisee rekka miehen pastillit
Kyllä rekkamiehet osaa ja pystyy käymään pesulla ja osaavat vaihtaa alusvaatteensa.
Näitä taitoja ei valitettavasti ole kaikilla
Olet yksin,taikka sakissa,niin aina haisee.
TB on siisti ja hieno paikka.
Mahtava noutopöytä ja paikallisen munan tuottajan tuotteita ainaki vaalien alla.
Gulffin vieressä oli keltaanen komia kartano.nysse on tuupattu kumoo .kui sillai.
Olisko ollu termiittipesiä pitkin nurkkia ja kosteeta vääris paikois, mene ja tiedä.
Halvinta kaljaa saa hakea.
Bensassa ja riisselissä vettä
Kuulemma itse Palsanmäki saapuu keväällä pitään huutokauppaa gulfille.hyvä naulaveto.
Mitä? huuvetaas siel hyllyt tyhjäks...
Kyllä varaosia kerääntynyt vuosien varrella.javielä alkuperäis osia.on pakoputkistoa ja jarrulevyjä jne..ja myös muutkin immeiset saavat tuoda esineitään huuvettavaksi.kesällä näähdään.
Tuleks Marku kans jeesaan, mullon pyärästä kumi puhki, taitaa olla pinnaki poikki.??
Kohta meneen varmaan tämäkin paikka konkkaa
Gulffi seilaa aallon harjalla, ehdoton ykkönen yleisöäänestyksessä, ONNEA!
Kokemäen rappion symboli.
Päinvasto, Kokemäen aivot kokkoontuu siälä. Pohjamurista nousun paikka.
Kokemäen aivot on jo aikojasitten häipyneet,ei niitä "pölhölässä"tarvita!
Nyt on GULFFILLA hinnat kohdillaan kannattaa todella poiketa, nisukin tuoretta !
onko Gulfilla sama pitäjä joka on ollut aina? Siis Kauvatsan Gulfilla!
No perus vanhan ajan kuppila, ei siellä uskalla nokkaansa näyttää vieras ihminen
:)
Vanhan ajan bensis, kuin silloin ennen. Klassikko Gulf pysähdyspaikka. 👍👍
Mee kattoon,sillä se selviää.
Saaks bensaa tai dieseliä?Vai nisua vaan?
Kauvatsalle kannattaa aina mennä, joko Gulfille tai Majavakeitaaseen. Taattu elämysmatka.
Onko siellä ne mopokiaat kesällä?
Näkyi lehdessä olevan, että on mopokarnevaalit taas koronan jälkeen!
Gulfilla myös tapahtuu, Kauvatsan kuuluisat mopokarnevaalit Heinäkuun alussa.
Siis kauvatsalla tapahtuu ei pelkästään aneemisella Gulfilla
Kauvvatta on Kokemäjen helmi.
Niin on ja Kauvvattan liittäminen esti Kokemäkeläisten sisäsiittosuuden joka oli jo vahvana. samoin Tuomaalan karjalaiset ovat tuoneet uutta verta. Nytten vaa lippu korkeelle.
Ja todellisuudessa sakki on koostunut sieltä sun täältä kun liki 1600-luvulta lähtien on naapuripitäjistä tultu tiloille töihin ja toistepäin. Et se siitä sisäsiittosuudesta.
No, kyllä täällä sitäkin hieman saattaa olla, mutta paljon myös turhaa haukkumista. Oma lähisuku esim on ihan sekä karjalasta, että Satakunnasta. Mummu oli satakuntalainen ja pappa karjalasta. Äiti taas oli Sastamalan suunnalta. Ainoastaan isäni, minä ja lapseni isä on Kokemäkiläinen, mutta tietääkseni meillä ei ole yhtään yhtymäkohtaa pidemmälläkään sukujemme historiassa, joten sisäsiittoisuudesta ei voi puhua millään tavalla.
Ja tässä vielä tuo sisäsiittoisuuden määritelmä, kun tuntuu, ettei se aina ole terminä ihan hallinnassa...
"Sisäsiittoisuus on toisilleen läheistä sukua olevien eliöiden lisääntymistä keskenään."
Eikös se Majavakeitaan leidi tehnyt töitä ihan tv-ohjelmassakin sen eteen, että tulis kylälle uutta verta. En tiedä miten onnistui.
Meitä Kauvvattalaisia on geneettisesti tutkittu ja on todettu että olemme puhdasta suomalaisugrilaista väestöä jota Suomesta ei enää löydy kuin harvoin. Kyttälän puolella on jo selvä ero.
Kauvatsalta on lähtenyt maailmalle monia ihan tiedemiestason henkilöitä.
Tiätääks kukkaan onko tänä vuonna Kauvatta päivät? Joku sanos että ne olisi heinäkuun viimene lauantai? On niin kiva saada Kokemäjellekin joku kunnon tapahtuma.
Me kauvattalaiset käydään paljon kaupoilla Huittisissa ja vielä Vammalassakin. Kokemäeltä ei oikestaa saa ennää kuin ruokaa joka on kallista verrattuna Huittisten isoihin marketteihin.
Kallista ruokaa?Koskis jos olis köyhä.Ainahan se on tiedetty et kauvatsalaiset on persaukisia.
Harva Kauvvattalainen on perintätoimiston kynittävänä. Kokemäkeläisiä kyllä on pilvin pimein ulos otossa.
Mitä perittävää persaukisilla oliskaan?