You Rock My World oli huikaiseva paluu huipulle

Poetop

Michael Jackson hurmasi ensi lapsitähtenä. Sitten Jacksonin aikuisiän levyjulkaisut olivat suuria projekteja, joissa oli sekä taloudellisia tavotteita ("tehdään maailman myydyin levy") että musiikillista arvoa. Erityisesti Thriller-levyn soundimaailma hiottiin aikanaan rahalla ja osaamisella niin erinomaiseksi, että nekin, jotka eivät piitanneet soulpop-musiikista, saattoivat ostaa levyn soundien takia. Tuotantonta Thriller oli ylittämätön helmi siihen astisessa popmusiikissa.

Michaelissa artistina minua häiritsee pyrkimys jatkuvasti ylittää omat ennätyksensä taloudellisesti. Tämä tapahtuu nimittäin musiikin kustannuksella. Bad-levy on mielestäni kapea-alaisempi ja tunnelmaltaan kireämpi, hittihakuinen levy kuin aiemmat Off the Wall ja Thriller.

Hyvä asia Michaelissa artistina on suuri perfektionismi. Monet kappaleet ovat kokonaisuuksina huippuhelmiä. Kukapa voisi kiistää esimerkiksi parhaiden Dangerous-albumin laulujen pitkälle hiotun soinnin! Upeasti miksattuja ja laulettuja sävelmiä.

HIStory-levy (1995) ei ole erityisesti mieleeni, ja Blood on the Dancefloor (1997) vielä vähemmän. Kohut varjostivat noita aikoja, ja Jackson artistina painui aika lailla skandaalijulkisuuden syövereihin ja musiikillisesti unohduksiin.

Vuoden 2001 Invincible-levy oli siis comeback-yritys, joka julkaistiin hyvin haastavassa tilanteessa ja muuttuneessa listapop-maailmassa. Sen lippulaivakappale oli single "You Rock My World".

Kyseinen kappale kuulostaa tällä hetkellä korvaani melkein paremmalta kuin Smooth Criminal, Beat It ja monet muut suosituimmat kappaleet 80-luvulta. Se on groovaava, lempeä ja melodisesti suloinen, kauniisti laulettu ja tuotettu, rytmikäs, eloikas, mietitty poplaulu. Se on myös aitoa 2000-lukua, ajanmukainen soundeiltaan. Siinä ei ole sitten mitään vikaa. Michael varmaan ajatteli, että kappaleen täytyy todella olla hyvä, jotta hän voi tehdä sillä paluun. Mikä tahansa ei kelpaisi!

Ja niin se onkin: todennäköisesti oman vuotensa sulavin pophitti. Täysin aliarvostettu paluu popmusiikin kentälle. Michael ei yksinkertaisesti imagollisesti ollut kovassa huudossa vuonna 2001. Kappaleen vastaanotto oli vain kohtuullinen.

Sääli, että henkilökohtaiset elämänpiirteet uuvuttivat Jacksonin artistina, ja ettei Invincible levynä kamalammin vakuuta (vain muutamat kappaleet ovat ilahduttavia). Ilman henkilökohtaisia tragedioita Jacksonissa olisi ollut parhaimmillaan eväät vieläkin pidempään huippu-uraan. Toteenkäyneessä elämässä kultajakso jatkui Jackson 5 -vuosista Dangerousiin (1991).

8

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dggsdrh

      toden totta, svengaava biisi

    • kukamistäkin

      Aika tylsä, vanhat paljon parempia. En muista kuulleeni koskaan, ei jää mieleen, enkä ollut kai nähnyt videota. Ensimmäiseksi kävi sääliksi MJ:n pilalle leikellyt kasvot, muuten video lähinnä huvittava, olisi päättynyt vierailu (tuntemattomana) meksikolaisbaariin vähän eri tavalla. Marlon Brando videolla yllätys, varmaan viimeisiä esiintymisiä, oletin että olisi ollut jo kuollut (2004).

      Nykymusiikki taas parempaa, olisi mielenkiintoista kuulla millaista musiikkia MJ nykyään tekisi jos tekisi.

      • tässätoinen

      • HolgrammiMichael

        Tämä on postuumisti julkaistu kappale ja videossa esiintyvä Michael on pelkkä hologrammi.


    • musicandme

      HIStory albumi ja muut siitä eteenpäin yhtälailla erinomaisia kuin vanhemmatkin albumit

    • Poetop

      "HIStory albumi ja muut siitä eteenpäin yhtälailla erinomaisia kuin vanhemmatkin albumit "

      Olisiko perusteluja? Yleinen ja myös kannattamani näkemys on että taso tippui kuin lehmänhäntä.

    • Poetop

      Odotamme selvennystä asiaan.

    • Poetop

      Selvennys siihen, miksi pömpöösi HIStory taikka sen jälkeiset levyt muka vetäisivät vertoja mestariteokseille, jotka tuotti Quincy Jones, yhä uupuu tyystin. Etenkin Off the Wall ja Thriller niistä ovat kestäneet ajan hampaan, ja ovat materiaaliltaan ensiluokkaisia pop-soul levyjä. Bad on hurmaava parhaimmillaan, ongelmallinen taas toisissa kohtaa. Mutta Michaelin suureksi paisunut ego sekä materiaalin ja itsekritiikin heikentyminen 90-luvulla merkitsivät tason laskua albumien laadukkuudessa. Tämän tunnustanee aika lailla jokainen. Paitsi nimimerkki "musicandme".

      Odotamme siis selvennystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3868
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1245
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1085
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      961
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      881
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      811
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      811
    10. Voi luoja että pelkään

      Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔
      Ikävä
      30
      727
    Aihe