You Rock My World oli huikaiseva paluu huipulle

Poetop

Michael Jackson hurmasi ensi lapsitähtenä. Sitten Jacksonin aikuisiän levyjulkaisut olivat suuria projekteja, joissa oli sekä taloudellisia tavotteita ("tehdään maailman myydyin levy") että musiikillista arvoa. Erityisesti Thriller-levyn soundimaailma hiottiin aikanaan rahalla ja osaamisella niin erinomaiseksi, että nekin, jotka eivät piitanneet soulpop-musiikista, saattoivat ostaa levyn soundien takia. Tuotantonta Thriller oli ylittämätön helmi siihen astisessa popmusiikissa.

Michaelissa artistina minua häiritsee pyrkimys jatkuvasti ylittää omat ennätyksensä taloudellisesti. Tämä tapahtuu nimittäin musiikin kustannuksella. Bad-levy on mielestäni kapea-alaisempi ja tunnelmaltaan kireämpi, hittihakuinen levy kuin aiemmat Off the Wall ja Thriller.

Hyvä asia Michaelissa artistina on suuri perfektionismi. Monet kappaleet ovat kokonaisuuksina huippuhelmiä. Kukapa voisi kiistää esimerkiksi parhaiden Dangerous-albumin laulujen pitkälle hiotun soinnin! Upeasti miksattuja ja laulettuja sävelmiä.

HIStory-levy (1995) ei ole erityisesti mieleeni, ja Blood on the Dancefloor (1997) vielä vähemmän. Kohut varjostivat noita aikoja, ja Jackson artistina painui aika lailla skandaalijulkisuuden syövereihin ja musiikillisesti unohduksiin.

Vuoden 2001 Invincible-levy oli siis comeback-yritys, joka julkaistiin hyvin haastavassa tilanteessa ja muuttuneessa listapop-maailmassa. Sen lippulaivakappale oli single "You Rock My World".

Kyseinen kappale kuulostaa tällä hetkellä korvaani melkein paremmalta kuin Smooth Criminal, Beat It ja monet muut suosituimmat kappaleet 80-luvulta. Se on groovaava, lempeä ja melodisesti suloinen, kauniisti laulettu ja tuotettu, rytmikäs, eloikas, mietitty poplaulu. Se on myös aitoa 2000-lukua, ajanmukainen soundeiltaan. Siinä ei ole sitten mitään vikaa. Michael varmaan ajatteli, että kappaleen täytyy todella olla hyvä, jotta hän voi tehdä sillä paluun. Mikä tahansa ei kelpaisi!

Ja niin se onkin: todennäköisesti oman vuotensa sulavin pophitti. Täysin aliarvostettu paluu popmusiikin kentälle. Michael ei yksinkertaisesti imagollisesti ollut kovassa huudossa vuonna 2001. Kappaleen vastaanotto oli vain kohtuullinen.

Sääli, että henkilökohtaiset elämänpiirteet uuvuttivat Jacksonin artistina, ja ettei Invincible levynä kamalammin vakuuta (vain muutamat kappaleet ovat ilahduttavia). Ilman henkilökohtaisia tragedioita Jacksonissa olisi ollut parhaimmillaan eväät vieläkin pidempään huippu-uraan. Toteenkäyneessä elämässä kultajakso jatkui Jackson 5 -vuosista Dangerousiin (1991).

8

855

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dggsdrh

      toden totta, svengaava biisi

    • kukamistäkin

      Aika tylsä, vanhat paljon parempia. En muista kuulleeni koskaan, ei jää mieleen, enkä ollut kai nähnyt videota. Ensimmäiseksi kävi sääliksi MJ:n pilalle leikellyt kasvot, muuten video lähinnä huvittava, olisi päättynyt vierailu (tuntemattomana) meksikolaisbaariin vähän eri tavalla. Marlon Brando videolla yllätys, varmaan viimeisiä esiintymisiä, oletin että olisi ollut jo kuollut (2004).

      Nykymusiikki taas parempaa, olisi mielenkiintoista kuulla millaista musiikkia MJ nykyään tekisi jos tekisi.

      • tässätoinen

      • HolgrammiMichael

        Tämä on postuumisti julkaistu kappale ja videossa esiintyvä Michael on pelkkä hologrammi.


    • musicandme

      HIStory albumi ja muut siitä eteenpäin yhtälailla erinomaisia kuin vanhemmatkin albumit

    • Poetop

      "HIStory albumi ja muut siitä eteenpäin yhtälailla erinomaisia kuin vanhemmatkin albumit "

      Olisiko perusteluja? Yleinen ja myös kannattamani näkemys on että taso tippui kuin lehmänhäntä.

    • Poetop

      Odotamme selvennystä asiaan.

    • Poetop

      Selvennys siihen, miksi pömpöösi HIStory taikka sen jälkeiset levyt muka vetäisivät vertoja mestariteokseille, jotka tuotti Quincy Jones, yhä uupuu tyystin. Etenkin Off the Wall ja Thriller niistä ovat kestäneet ajan hampaan, ja ovat materiaaliltaan ensiluokkaisia pop-soul levyjä. Bad on hurmaava parhaimmillaan, ongelmallinen taas toisissa kohtaa. Mutta Michaelin suureksi paisunut ego sekä materiaalin ja itsekritiikin heikentyminen 90-luvulla merkitsivät tason laskua albumien laadukkuudessa. Tämän tunnustanee aika lailla jokainen. Paitsi nimimerkki "musicandme".

      Odotamme siis selvennystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      207
      1247
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      84
      796
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      732
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      211
      731
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      651
    6. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      53
      643
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      585
    9. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      560
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      294
      541
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      57
      534
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      45
      526
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      513
    16. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      511
    17. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    19. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      489
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      466
    Aihe