Olen kiinnostunut yritysviestinnän tradenomien työtehtävistä. Jos siis olet valmistunut yritysviestinnän tradenomiksi tai tunnet jonkun, jolla on kyseinen koulutus, olisi mukavaa jos kertoisit hieman työnkuvastasi.
Onko yritysviestintään liittyvän työn saaminen kiven takana vai hieman helpommin löydettävissä?
Onko yritysviestintään liittyvän työn saaminen kiven takana vai hieman helpommin löydettävissä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Samoista paikoista kilpailevat yhtöisöviestintää ja muutakin viestintää opiskelevat, markkinointitradet, medianomit, yliopiston journalistit......Paikkoja ei ole paljon.
kyse on kapeasta sektorista, ja joudut opiskelemaan kunnolla ja pitkään, että voit kilpailla muiden viestijöiden kanssa.
Muista myös, että yritysviestintä on yrityksen tukitoiminto, joten sut voidaan potkasta pois milloin vain. Etkä kelpaa uutistoimittajaksi siltä pohjalta.
Valmistuin yritysviestinnän tradenomiksi 2001. Sen jälkeen olen tehnyt mm. viestintäassistentin ja tiedottajan hommia yritys- ja järjestöpuolella. Kiinni työelämään pääsin tekemällä opinnäytetyön hyvin yritykselle, joka sitten palkkasi minut. Tätä kautta sain hyvää kokemusta. Muut opiskelutoverini ovat edenneet vaihtelevasti. Jotkut tekevät toimistohommia, jotkut tiedottajana viestintätoimistossa tai järjestöpuolella. Hommia on aika vähän, lisäkoulutus ja extraosaaminen plussaa.