Kannattaako saunan paneelit käsitellä jotenkin tietyllä tavalla? Katselin malleista että parafiiniöljytty tervaleppä muuttuu aika lailla tummemmaksi.
Saunavahasta ei ole mitään kokemuksia muuta kuin tämä mainoslause: "Käsittely värittömällä Supi Saunavahalla säilyttää puun luonnollisen värin neutraalina, sillä se ei syvennä puun omaa väriä kuten öljykäsittely."
Mitä mieltä olette. Kumpaa kannattaa käyttää ja miksi vai kannattaako käyttää yhtään mitään?
Saunavaha, parafiiniöljy vai ilman?
4
2920
Vastaukset 4
- ei_tököttiä
Sanoisin että ilman mitään. Kohta viisitoista vuotta vanaha lauteet eikä ikinä olla tehty niille mittään muuta kuin pesty kerran vuodessa. Tosin takapuolten alla on aina laudeliinat/pefletit käytössä.
- lisäsy
Eikä paneeleitakaan olla käsitelty mitenkään.
- samaa---mieltä
Älä laita mitään. Hyvä muistaa että mitkään lauteet eivät kestä jos niitä huuhdellaan toistamiseen vedellä, oli ne käsitelty millä tahansa. Lauteet ja sauna on saatava mahdollisimman äkkiä kuivaksi viimeisen saunojan jälkeen. Hyvä ilmavaihto (ja lämmin kiuas) tekevät sen tehtävän. Tällöin ei tarvita laittaa mitään aineita.
- kaikki-ilma-vaihtoon
Juu, riittävä ilmanvaihto on kaien A ja O.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45707
- 20649
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48610- 53608
- 46579
- 76576
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan184520- 41512