Opiskelemaan Usaan

vinkkejäkaipaan

Minulla on Suomessa amk- tutkinto sosiaalialalta, mutta olen alkanut harkita alan vaihtoa ja mietin pitkään, että olisi kiva kouluttautua hierojaksi, se on kuitenkin raskasta työtä eikä siitä makseta kovin hyvin, joten nyt olen miettinyt, että voisin kouluttautua kiropraktikoksi usassa, koulutus kestää n. 4v. ja maksaa reilut 100 000 dollaria, tosin kiropraktikot tienaavat usassa erittäin hyvin, vuosipalkka on 100 000sta ylöspäin. Kiropraktikot saavat lääkäri tittelin, mutta pääsyvaatimukset kouluihin eivät yleensä ole kovinkaan korkeita. Kysyisinkin siis:
-Onko kenelläkään kokemuksia / vinkkejä Usassa opiskeluun tai kiropraktikon työstä?
-Onko Suomessa mahdollista saada suuri, noin 150 000 euron laina opiskelua varten tai mikä on suurin laina joka myönnetään? Säästöjä minulla ei juurikaan ole ja jos aloittaisin esim. ensi syksynä opinnot saisin varmaankin aivan max. 10 000 euroa säästettyä jos sitäkään...

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljonpuuttuu

      Voit unohtaa opinnot USAssa, jos ajattelit ne Kelan opintotuella maksaa. Opintolaina, siis se Kelan takaama, on parhaimmillaan 400 €/kk eli 3600 €/vuosi. Ulkomailla opiskeluun ehkä hiukan enemmän, siis hiukan enemmän, ei puhuta kymmenistä tuhansista eikä varsinkaan sadoista tuhansista.

    • ksirp

      Jos sinulla kerran on amk-tutkinto, niin tietänet, mitä suuruusluokkaa opintolainat ovat. Ei taida ihan riittää opiskeluun USA:ssa semmoiset rahat.

    • 9-6

      Opintolainaan saa kelalta 700€/kuukausi takauksen, lisäksi normaalin opintorahan sekä jotain tukea asumiseen. Lopulle rahoitukselle taitaa vaihtoehdot olla vähissä, joko pappa betalar tai sitten pankkilaina riittävin takauksin tai vakuuksin.

      Oletko katsellut Euroopasta koulutuspaikkoja?

    • donoharm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe