Meredinin toiminta

Täs tuli taas hyvä esimerkki miten tyhmä myyjä pilaa liikkeen kauppoj.. Olen just tilannu uuden veneen ja ajattelin sijoittaa kerrankin kunnon karttaplotteriin. Menin ko. liikkeseen kyselemänn ja pyytämään esitteitä. Ihmeekseni myyjä totesi vaan etten kuitenkaan ole mitään ostamassa.. enkä siten tarvitse esitteitäkään!!
Siis mitä He....iä? Jos olisin ko. liikkeen omistaja hävittäisin heti tollasen ääliön sielt..
Voitte arvata ostanko sieltä enään mitään?!
41096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Totta venekaupoissa itsekin samaa kohdannut.
Joensuussa oli entinen buster-kauppa, jossa palvelu oli suorastaan loistavaa.
palveltiin vielä kaupan teon jälkeenkin.

laita reklamaatio niin ko. myyjä saa noottia.
voi olla, ettei omistaja tiedä, että tilanne on tuo.

Äänestä

Eksyinpä minäkin Merediniin kerran, tarkoituksena etsiä isälle 60-vuotislahjaksi jotain veneilytarviketta. Budjettina oli minun ja sisarusteni kasaan haalimat n. 800 euroa. Kiertelin kaupassa ja kun myyjä tuli tarjoamaan apuaan, kerroin etsiväni ko. lahjaa. Yllätys oli aikamoinen kun myyjä napakasti totesi että jos en ole mitään ostamassa niin hän menee palvelemaan toista asiakasta. Ja muistutti vielä että parkkirahaa ei sitten vaihdeta kuin asiakkaille!
Oli kyllä ihan pakko mennä ulos liikkestä kadulle nauramaan... Laitettiinpa rahat sitten kalastustarvikkeisiin, silloisesta Katiskasta (liekö enää olemassa, en tiedä kun en enää Turussa asusta) sai loistavaa palvelua. Ei ole Meredinillä vissiin asiakkaista pulaa.

Äänestä

... menitte koko liikkeeseen?? Eikö korvinne ollut vielä kantautunut varoituksia? Itse olen hylännyt ko liikkeen törkeän palvelun( mikä palvelu?) vuoksi jo vuosia sitten...

Äänestä

Meredinin asiakaspalvelematta jättäminen on jo käsite turkulaisissa veneilypiireissä. Olin 90-luvun alussa eräässä metallialan tukkuliikkeessä töissä ja Meredinin perustaja soitti ja tilasi ohutseinämäistä alumiiniputkea. Meredinillä ei ollut tiliä silloiselle työnantajalleni, joten myyntiehto oli käteinen. Äijäpä ei tätä muistanut ja laittoi jonkun juoksupoikansa hakemaan putkia, muttei antanut rahaa mukaan, ei annettu niille putkiakaan. No ukolla paloi pata pohjaan ja se soitti mulle ja minä sanoin sille, että kai toimitusjohtaja tietää missä sillä on tili missä ei. Siitäpä ukko riemastui entistä enemmän ja se soitti esimiehelleni, joka vaan naureskeli tapahtuneelle. Myöhemmin 90-luvulla kuulin kahden veneilijän keskustelevan Wiljasesta (ukon nimi)ja miehet ykskantaan totesivat, ettei hänellä voi olla yhtään ystävää tässä maailmassa. Wiljasten kaupassa on tavaraa tosi paljon, alennuksia ei tunneta ja jokainen asiakas on potentiaalinen varas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Damaul kirjoitti:

Täs tuli taas hyvä esimerkki miten tyhmä myyjä pilaa liikkeen kauppoj.. Olen just tilannu uuden veneen ja ajattelin sijoittaa kerrankin kunnon karttaplotteriin. Menin ko. liikkeseen kyselemänn ja pyytämään esitteitä. Ihmeekseni myyjä totesi vaan etten kuitenkaan ole mitään ostamassa.. enkä siten tarvitse esitteitäkään!!
Siis mitä He....iä? Jos olisin ko. liikkeen omistaja hävittäisin heti tollasen ääliön sielt..
Voitte arvata ostanko sieltä enään mitään?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu