Sivumääristä

määlih

Jos kirjoittaa rivivälillä 2 ja fontilla 12, niin miten käsikirjoituksen sivumäärä suhtautuu painetun kirjan sivumäärään? Onko se enemmän vai vähemmän?

6

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lpota

      Tämä riippuu sinänsä kirjan ja siinä käytetyn fontin koosta. Jos haluat osviittaa, voit esim. näpytellä yhden mielestäsi ideaalikokoisen kirjansivun Wordiin ja katsoa, paljonko se noilla spekseillä vie tilaa. Itse tein tämän erään Teoksen kustantaman romaanin kohdalla (omasta näkökulmastani ideaalikokoinen julkaisu), ja sen kirjan tapauksessa yksi painosivu vastasi täsmälleen yhtä Times New Romanilla näpyteltyä Word-liuskaa rivivälillä 2 ja 2 cm marginaaleilla.

    • määlih

      Kiitos vinkistä! Kokeilin, ja mun käyttämillä asetuksilla erään toisen kirjaa mahtui puolitoista sivua mun yhdelle sivulle. Olen tyytyväinen, koska olin vähän huolissani, että kässäri on liian lyhyt.

    • Vastaus tosiaan riippuu paljon formatoinnista, mutta jos jonkinlaista osviittaa kaipaa, niin itse käytän sivun määritelmänä 1500 merkkiä tai n. 250 sanaa. Sana- tai sivumääristä ei kirjoitusvaiheessa kannata olla kovin huolissaan, mutta jos ne silti painavat mieltä, niin olen muutama vuosi sitten laskenut blogissani auki minkälaiset sivumäärät ovat ns. "ideaaleja" suomeksi kirjoittaessa: http://kirjailijana.varjohovi.net/2015/06/kuinka-pitka-romaani-on-sopivan-pitka.html

      • määlih

        Riippuu kyllä genrestäkin. Sinä olet luullakseni fantasian ystävä, jossa kirjat ovat tunnetusti pitkiä. Minä taas pidän erityisen pelkistetystä tekstistä ja pelkistän omaakin tekstiäni niin, että hirvittää :). Muistaakseni Aki Ollikaisen Nälkävuosi taisi olla 129 sivua tai niillä main, ja sen sivumäärän olen kyllä iloisesti ohittanut, joten ehkä tähän asiaan ei kannata niin keskittyä. Kiitokset kuitenkin ohjeista!


      • määlih kirjoitti:

        Riippuu kyllä genrestäkin. Sinä olet luullakseni fantasian ystävä, jossa kirjat ovat tunnetusti pitkiä. Minä taas pidän erityisen pelkistetystä tekstistä ja pelkistän omaakin tekstiäni niin, että hirvittää :). Muistaakseni Aki Ollikaisen Nälkävuosi taisi olla 129 sivua tai niillä main, ja sen sivumäärän olen kyllä iloisesti ohittanut, joten ehkä tähän asiaan ei kannata niin keskittyä. Kiitokset kuitenkin ohjeista!

        Olen ollut huomaavinani että Suomessa fantasiakin pysyy keskimäärin lyhyenä. Genrellä on kyllä silti tosi suuri merkitys, samoin kuin aiheella ja kohderyhmällä ja... no, lista sen kuin jatkuu. Vapauduin itse aika lailla sivumäärän pelosta noiden laskelmien tekemisen jälkeen, mikä oli kyllä aikakin, koska yritin koko ajan lyhentää tai pidentää tekstiä jonkin mielivaltaisen ideaalipituuden vuoksi, jonka olin vain saanut päähäni että tekstin "piti" olla. Ei niinkään yllättävää että tarina parani huomattavasti kun uskalsin lopultakin päästää mokomasta päähänpinttymästä :D


      • kirjoituskone

        Itsekin spefiä kirjoittavana kehtaisin väittää, että pituutta merkittävämpää on tarinan rytmitys. Luulen, että siinä on yksi syy, miksi ainakin viime aikoina olen itse pettynyt suomalaiseen fantasiaan. Elementtejä olisi huomattavasti parempaan tekstiin, mutta kerronan rytmi on unohdettu kokonaan.

        Asioiden on tapahduttava oikeanlaisessa järjestyksessä. Törmäsin blogikirjoitukseen, jossa mainittiin kultainen leikkaus kirjoissa ja sen ainakin itse allekirjoitan. Kaikissa kirjoissa se ei ole oleellista, mutta aika moni huono kirja kokisi sen avulla selkeän parannuksen.

        Tarinaa ei kannata pidentää tai lyhentää väkisin, koska siinä mennään metsään ja kovaa. Tärkeämpää on tapahtumatahti ja -järjestys. Veikkaan, että luonnostaan monikin kirjoittaa käsikirjoituksensa kultaisen leikkauksen mukaan, teen sitä itsekin, enkä ikinä aiemmin ole edes tiedostanut sitä, mutta kun tekstiin tuodaan väkisin pituutta tai lyhyyttä, kultainen leikkaus hajoaa ja sitten on rytmi poissa ja kertomus lässähtää.

        Kannattaa kuunnella tarinaa ja mennä sen mukaan. Toiset kerrotaan hitaasti maistellen, toisissa ei jäädä vatvomaan turhia vaan mennään eteenpäin. Itse kyllästyin tässä muutama vuosi takaperin fantasiakirjallisuuden puuduttavaan selostukseen maailmoista, jotka eivät ole mitenkään kummoisia, ja kasvutarinoista, jotka olivat itse juonen kannalta täysin turhia. Oma kirjallinenkin suuntaus niksahti pois sieltä, ja nyt en ole enää varma, mitä genreä kirjoitan.

        Nimimerkillä 64k sanaa (olisiko se sitten vähän vajaa 300 sivua?)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe