Lasiavainpalkinto meni Tanskaan. Ei se Suomeen olisi kuulunutkaan, sillä Suomen ehdokkaana oli Kati Hiekkapellon Suojattomat.
Miksi suomalaiset dekkarit ovat niin huonoja ja miksi palkintoehdokkaiksi valitaan ne kaikkein huonoimmat? Ainoat merkittävän palkinnon saaneet suomalaiset ovat Mauri Sariola, (Grand) Prix du roman d’Adventures ja Matti Rönkä, Lasiavain.
Ja Sitten se Sorjonen! Oli se niin hienoa kun osattiin matkia muita pohjoismaita, ja droneakin käytettiin kuvauksissa. Mitään omaa näkemystä tai luovuutta ei ollut.
Kyllä taas joku pian valittaa, että Suomessa ei osata myydä, kun apinointisarjat ja kirjabloggaajien tasoisten "asiantuntijoiden" valitsemat kirjat herättävät ulkomailla lähinnä vaivaantuneisuutta.
Miksi suomalainen on huonoa?
5
232
Vastaukset
Sanotaan että tyhmiä kysymyksiä ei ole. Hmmm. Ei ehkä olekaan, mutta vääriä kysymyksiä kyllä. Vai onko niitäkään? Kai kaikkea voi kysyä, mutta mitä kannattaa kysyä? Aloittajan kysymykseen vastaisin että kannattaisi kysyä pikemminkin miksi tanskalainen, norjalainen ja ruotsalainen dekkarikirjallisuus on niin hyvää? Miksi helvetissä täytyy aina valittaa, kun voisi katsoa eteenpäin ja yrittää oppia? Sitä paitsi noi palkinnot ovat asiaan paneutuneiden kriitikoiden mielipiteitä, eivätkä ne vähennä suomalaisen dekkarikirjallisuuden nautittavuutta.
Me saamme lukea ihan mitä vaan, joten lopetetaan se ruikutus ja nauttikaamme minkämaalaisesta kirjallisuudesta tahansa, ja jos tuntee pakonomaista tarvetta arvostella jonkun tietyn ihmisryhmän tuottamaa kirjallisuutta, OLE HYVÄ ja OSALLISTU! Kirjoita itse tarpeeksi hyvä romaani palkinnon voittajaksi.- Aapoo
Valitettavasti suomalainen dekkari suunnataan useimmiten vain ja ainoastaan suomalaiselle yleisölle. Usein näissä romaaneissa istutaan tökerösti esitetyissä ympäristöissä ja annetaan epäaidon ja muka-nasevan dialogin toimia kertomuksen selkärankana. Tämä sopii hyvin suomalaiselle yleisölle, joka on tottunut saman kaltaiseen draamaan tv-teatterin ajoista lähtien. Mutta ei tarvitse ihmetellä miksei suuri maailmanyleisö halua tällaista lukea.
- gofinland
No, Jens Lapidus ja Carl-Johan Vallgren on ainakin ihan paskoja. Yllätyin, miten huonoja. Ensimmäistä en jaksanut lukea kuin muutaman kymmenen sivua ja jälkimmäinen oli ennalta arvattava, huonosti kerrottu ja laimea. Ei pätkääkään jännittävä.
Ruotsalainen dekkari on yliarvostettu. Myy Stieg Larssonin sädekehän varjolla.
Suomalaisella dekkarilla ei ole tuossa seurassa mitään hävettävää. - tykkäätykkää
Paras dekkaristi on tanskalainen Jussi Adler-Olsen ja hänen osasto Q-sarjansa.
- yleensäkin
Skandinaaviset nykydekkarit ovat tuskallista luettavaa kömpelön kielensä, kaavamaisten henkilöhahmojensa ja omituisten juoniensa vuoksi. Kukaan, joka on lukenut "oikeita" kirjoja, ei voi näistä tekeleistä pitää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610947Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623856Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393763Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,933262Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151237Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154915Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889