KATEUDEN SYNTI
YLPEYDEN SYNNIN SEURALAISENA KULKEE HYVIN USEIN KATEUDEN SYNTI. OMASSA ERINOMAISUUDEN TUNTEESSA IHMINEN KOKEE, ETTÄ HÄN EI OLE SAANUT ITSELLEEN KAIKKEA SITÄ HYVÄÄ, MIKÄ HÄNEN OMAN ARVONSA MUKAISESTI KUULUISI. NIINPÄ HÄN ALKAA TAVOITELLA ITSELLEEN SELLAISIA OIKEUKSIA JA ETUUKSIA, JOITA MUILLA IHMISILLÄ JO ON, NIMENOMAAN SELLAISILLA IHMISILLÄ, JOTKA HÄNEN MIELESTÄÄN EIVÄT NIITÄ SYYSTÄ TAI TOISESTA LAINKAAN ANSAITSE. IHMISEN AJATELLESSA ITSESTÄÄN LIIKOJA, JOHTAA SE YLPEYTEEN JA YLPEYS JOHTAA KATEUTEEN. KATEUS TAAS JOHTAA KATKERUUTEEN, KATKERUUS JOHTAA VIHAAN JA VIHA PUOLESTAAN JOHTAA PILKKAAMISEEN JA VALHEEN PUHUMISEEN. LOPULTA IHMINEN SAATTAA TURVAUTUA KIEROUTEEN JA VILPPIIN, JOTTA HÄN VOISI TUHOTA YMPÄRILTÄÄN KAIKEN SEN, MINKÄ HÄN KOKEE UHKANA, JA MITÄ VIHAA.
PAHOLAINEN PYRKII JOHDATTAMAAN IHMISIÄ ENSISIJAISESTI AJATTELEMAAN ITSESTÄÄN ENEMMÄN KUIN ON SOPIVAA AJATELLA, KOSKA YLPEYDEN SYNTIIN LANKEAMISESTA ALKAA KEHITYS, JOKA JOHTAA IHMISEN LOPULTA TIEDOSTAMATTOMAAN ITSENSÄ TUHOAMISEEN, JA TOISAALTA JOSKUS JOPA TIETOISEEN TOIMINTAAN TOISTEN IHMISTEN TUHOAMISEKSI. TÄMÄN TAPAHTUESSA PAHOLAINEN ON JO SAANUT IHMISEN VALTAANSA JA PÄÄSSYT PÄÄMÄÄRÄÄNSÄ HÄNEN ELÄMÄSSÄÄN. PAHOLAINEN HALUAA TUHOTA KAIKEN, MITÄ HÄN VIHAA. JUMALAN IHMISET JA KAIKEN SEN HYVÄN, MITÄ JUMALA ON SAANUT HEIDÄN ELÄMÄSSÄÄN AIKAAN.
KATEUDEN SYNTI
6
269
Vastaukset
- Jeesus_on_Herra
"Ja anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin anteeksi annamme niille, jotka ovat meitä vastaan rikkoneet."
- Jeesus_on_Herra
Sananlaskut 6
16. Näitä kuutta Herra vihaa, ja seitsemää hänen sielunsa kauhistuu:
17. ylpeitä silmiä, valheellista kieltä, käsiä, jotka vuodattavat viatonta verta,
18. sydäntä, joka häijyjä juonia miettii, jalkoja, jotka kiiruusti juoksevat pahaan,
19. väärää todistajaa, joka valheita puhuu, ja riidan rakentajaa veljesten kesken. - KateudenKryyni
Täällä yksi!! Olin ennen vaikeuksista huolimatta tyytyväinen, koin saaneni ansaitsemattomasti kaikkea hyvää, ystäviä,,perheen, aiton, talon. Arki ei kuiyenkaan ollut aina helppoa, vaan aivan tavallista. Välillä lapset sairasti, valvottiin ja itsekin sairsasti, mies oli paljon poissa. Välillä oli tahasta tiukkaa, mutta selvittiin ja olin tyytyväinen. En ollut kelekään kateelliinen, KUNNES sairastuin vaikeasti....tuista se lähti.
En pysty liikkumaan missään, päivät on yhtä tuskaa ja sinnittelyä.. Lapset vielä alaikäisiä, mutta koululaisia.
Tulin pikku hiljaa kateellisemmaksi ja kateellisemmaksi parhaimmalle ystävälleni. Hänellä niin moni asia paremmin. Mies auttaa kotona, heillä ei ole taloudellisia ongelmia, hän on aina terve. Jopa sekin alkoi ärsyttämään, kun puhuin hänelle puhelimessa maailman vaikeasta tilanteesta, jolloin hän sanoi, ettei halua ajatella tuollaisia, että pääasia, että omassa kotona kaikki on hyvin. Ajattelin, että ystäväni haluaa kulkea laput silmillä pumpulissa.
Ystäväni on kobe menemään , ei jaksaa kauaa olla paikoillaam. Vaatii paljon ns laatuaikaa ja omaa aikaa, tuokin ärsytti, pidin häntä pinnallisena.
En kuitenkaan ajattele, ettei hän olisi ansainnut tuota kaikkea, sikkä hän on ystävällinen ja huomaavainen ihmisiä kohtaan. Aivan barmasti hän on ansainnut tuin kaiken.
Olen taistellut nyt pari vuotta tämän kateuteni kanssa. Ystäväni on alkanut etääntymään minusta. Tiedän,,että olen syyllinen. Olen pyytänyt tekstiviestillä anteeksi,,johon hän vastasi, että eipä mitään.
Ennen olimme yhteydessä päivittäin. Laitoimme puolin ja toisin viestä tai soittelimme, välillä tapasimme. Nykyään olemme yhteydessä kerran viikossa, kun minä laitan viestiä. Ja syy on yksin minun.
Aloin pitämään ystävääni nautinnon hakuisena.
Paholainen noin sekoitti pääni, kun sairastuin.
Yritän nyt tehdä työtä päästäkseni tästä kateudestani häntä kohtaan.
Ahdistaa, kun pilasin suhteemme ja ahdistaa, kun olen niin huonossa fyysisseä kunnossa, että lapsetkin kärsii.
tuntuu, että kaikki on vaikeaa. Vaikeinta on hyväksyä se, että lapset joutuvat sijaiskärsijän rooliin. Äitinä tuo ahdistaa kaikkein eniten. - Jeesus_on_Herra
https://www.youtube.com/watch?v=zG9J75ZxvHM
Jumala rakastaa ja armahtaa syntisiä. - NedFlanders
Jeesus parantaa sinut. Kaikkea hyvää sinulle!
- olevapaa
Paholainen ja monet muut aivopöpöt. Ne on fiktiota, höpö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913376Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729721Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207996Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396760Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri233306Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy191623En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184