Rautavaaran tietoverkon velat

Valopäät

RTVO on yksi Pohjois-Savon operaattori. Rakensi kuntiin Rautavaara ja Valtimo vv.2011-2014 runkolinjat. Velalla. Velkaa Valtimon kunnalle 2,6milj.€, Rautavaaran kunnalle 4milj.€, KoneNeliölle 2,2milj.€. Kaikki velat yhteensä yli 10milj.€. Kuka maksaa? Rautavaaran ja Valtimon kuntien asukkaatko?

22

500

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyteetäjavirkoja

      Kunta on suossa jo entisten velkojen vuoksi. Siihen lisätään vielä tietoverkko-osuuskunnan vastuut, mikä on lopputulos. Sitä ei ole vaikea arvata.

      Rahoitusvajeen kattamiseksi ollaan käynnistämässä yt--menettelyä ja muitakin säästöjä on mietittävä.

      Samanaikaisesti ollaan perustamassa tai vakinaistamassa erityisnuorisotyöntekijän tointa.

      Kunnassa on ennestään nuorisotyöntekijä ja koulutoimessa on opo, kunnan väkiluku laskee, eläkeläisten osuus kasvaa ja nuorten osuus pienenee.

      Edellä mainittua taustaa vasten on vaikea ymmärtää esitystä.

    • BroFromPeltimäki

      Huhhuh! Etkö kirjoittaja tunne Rautsin nuorisotyöntekijää? Ei mitään kontaktia meihin nuoriin! Ei edes tajuta, mitä se mahtaa tehä päivät pitkät vaikka ollaan yritetty porukalla miettiä. Jos järjestää jotain, järjestää sen pikkulapsille. Monesti ei ees tiedota asioista ajoissa tai peruu sitten viime hetkellä jos jotain järjestää. Tosi huono nuorisotyöntekijä, ihan vitsi koko sana. Sen sijaan etsivä nuorisotyöntekijä on ollu ihan erilainen! On oikeesti kiinnostunu meistä, näkee meitä ja juttelee meidän kanssa. Auttaa kaikessa mihin osaa apua pyytää ja auttaa suunnittelemaan tulevaisuuttakin. Joten voitte meidän puolesta lakkauttaa sen nuorisotyöntekijän paikan ja panostaa tuohon etsivään täysillä. Elkää pliis aina vaan kahtoko papereita, välillä voisitte miettiä myös oikeesti minkälaisia persoonia otatte töihin ja kysyä niistä palautetta suoraan meiltä kenen kanssa ne on tekemisissä. Haloo!!

      • yyteetäjayhteistyötä

        Joopa joo! Ei virkoja noin vain lakkautella huutamalla. Siihen täytyy olla todelliset perusteet.

        Tekee varmasti jotakin ja aika useasti nimikin vilahtelee eri tiedotteissa. Niin, ja hyvähän sekin on, jos pienemmille järjestetään jotakin. Monesti ovat unohdettuja.

        Joka tapauksessa tuntuu ihmeelliseltä tuo virkojen perustaminen, kun kunta on siinä tilassa, missä on. Ei ole kovin nuoriakaan enää. Nämä asiat tulisi järjestää nykyisillä resursseilla ja yhteistyössä vaikkapa seurakunnan tai jonkun muun tahon kanssa. Aikanaan oli hyvin aktiivinen nuorisotoimija 4H ja hyvin toimi. Tosin kunnan puolelta rupesi tulemaan intohimoja sotkea sekin kuvio. Kai maksoi liian vähän... ja niin se saatiin lopetettua vastoin silloisen nuorison tahtoa.


      • opokinonolemassa

        Opon kanssahan sitä tulevaisuutta ja koulutusta suunnitellaan. Ei muuta, kun kääntykää koulutusasioissa opon puoleen.

        Hänkin on nuorisoa varten.


      • ytonsanahelinää

        Kunnanhallituksen viimeisin päätös henkilöstöasioissa eli viran täyttäminen toistaiseksi kertoo sen, että mitään lomautuksia tai irtisanomisia ei ole tulossa. Tällaisten päätösten jälkeen on pohja pois henkilöstösäästöiltä, varsinkin, kun asioita voi muutenkin järjestää.


    • onnettomattunarit

      Tietoverkko oli alusta alkaen varsinaisten tunareiden käsissä. Pitäjillä jaettiin liittymiskaavakkeita joista sokea reettakin ymmärsi, ettei tuo bisnes voi millään kannattaa. Kunnat vielä meni tyhmyyttään takaajiksi.

      Nyt nuo laskutaidottomat puuhamiehet on poistuneet takavasemmalle ja jättäneet jälkeensä konkurssikypsät kunnat.

      Rautavaarakin vielä jokunen vuosi sitten uhosi säilyvänsä itsenäisenä. Nyt sitä ei kukaan huolikaan. Edessä on valtiovetoinen pakkohuostaanotto.

      • holhoukseen

        Joka paikassa mainostettiin "Laajakaistakunta Rautavaara...". Nyt ei kovin kuulla tai ole luettavissa joka paikassa tuota fraasia.

        Jatkuvasti toitotettiin, kuinka kunta tekee positiivista katetta. Kuntalaiset uskoivat, koska kovin moni ei osaa lukea tilinpäätöstä. Toki teki hyvää katetta valtion tuilla. Kunnallisverot eivät riittäneet kattamaan kuin osan syömämenoista ja ylettömät investoinnit rahoitettiin velalla. Tuota tuskin moni huomasi.

        Velkaa taitaa olla toistakymmentä miljoonaa euroa ja siihen, kun lisätään laajakaistayrityksen vastuut, saattaapi tulla viimeinkin Helsingin herra ja sanella jotakin, mistä ei kovin Rautavaaralla pidetä.

        Ei kun uusia virkoja perustamaan ja kiireesti. Kohta saattaa olla myöhäistä.


      • hävetkääedes

        Onneksi teillä on törkeästä kavalluksesta tuomittu koordinaattori, turhin virka ikinä rautavaaralla.


      • riippuuarvoista

        Monta muutakin turhaa virkaa on.

        Jos on hyvät suhteet ja jaksaa olla "lojaali" tiettyihin piireihin ja antaa omantunnon venyä, on hyvä olla ja töitä ja palkanmaksua riittää.


    • PattiPena

      Kunnat Valtimo ja Rautavaara eivät ole Yrityssaaneuksessa Pohjois-Savon käräjäoikeudessa, Kuopio. Siellä on Tietoverkko-osuuskunta. Velat, joita järjestellään uudellaan 9,3milj. euroa. Rautavaaran kunnalle tulossa 4 milj.euroa ja Valtimon kunnalle 2,6milj.euroa.

    • WäinöWaltimö

      Valtimon kunta ja muutkin velkojat odottavat Pohjois-Savon käräjäoikeuden päätöstä.
      Miten velkojien käyt? Mikä on velallisen maksuaikataulu velkojille? 50 vuotta, 30 vuotta vai 20 vuottako?

      Valtimon kunnanhallitus 15.8.2016 totesi selvittäjälle AA Markku Savolaiselle, että selvittäjän teettämässä Pricewaterhouse Oy:n KHT Jukka Lievosen tekemässä saneerausmenettelyyn liittyvässä Erityistarkastuksessa todetaan, että osuuskunta oli tarkastuksen tekijän käsityksen mukaan maksukyvytön jo vuodesta 2012 alkaen.

      Tästä syystä tulee tehdä analyysi siitä, miten saatu pienempi tuen määrä vaikutti osuuskunnan toimintaedellytyksiin ja kuinka osuuskunnan rahoittajille
      Rautavaaran ja Valtimon kunnille kerrottiin pienemmistä avustuksista vuosina 2013 – 2014??????????????????

      Tilinpäätösten rekisteröinti ja niiden sisältö vuosilta 2013 – 2014 tulee selvittää velkojille osuuskuntalain 10 luvun 8 §:n mukaan, koska vuosien 2013 j 2014 tilinpäätöksiä ei ole käsitelty päätösvaltaisissa hallitusten kokouksissa. Hallituksen puheenjohtajan Matti Ahosen lisäksi enemmän kuin viisi ei ole niitä allekirjoittanut

    • Osuuskunnanrivijäsen

      Valtimon kunnanhallitus 15.8.2016 § 104: selvittäjän teettämässä Pricewaterhouse Oy:n KHT Jukka Lievosen tekemässä saneerausmenettelyyn liittyvässä erityistarkastuksessa 13.5.2016 todetaan, että osuuskunta oli tarkastuksen tekijän käsityksen mukaan maksukyvytön jo vuodesta 2012 alkaen.

      Tästä syystä tulee tehdä analyysi siitä, miten saatu pienempi tuen määrä vaikutti osuuskunnan toimintaedellytyksiin ja kuinka osuuskunnan rahoittajille
      Rautavaaran ja Valtimon kunnille kerrottiin pienemmistä avustuksista vuosina 2013 – 2014.

      Tilinpäätösten rekisteröinti ja niiden sisältö vuosilta 2013 – 2014 tulee selvittää velkojille osuuskuntalain 10 luvun 8 §:n mukaan, koska vuosien 2013 j 2014 tilinpäätöksiä ei ole käsitelty päätösvaltaisissa hallitusten kokouksissa. Hallituksen puheenjohtajan lisäksi enemmän kuin viisi ei ole niitä allekirjoittanut

    • susirajalta

      Tukien määrä on täytynyt olla selvillä alusta asti, muuten siellä on ollut typerää väkeä töissä.

    • HouseMens

      Valtimon kunnanhallitus 15.8.2016 totesi selvittäjälle AA Markku Savolaiselle, että selvittäjän teettämässä Pricewaterhouse Oy:n KHT Jukka Lievosen tekemässä saneerausmenettelyyn liittyvässä Erityistarkastuksessa todetaan, että osuuskunta oli tarkastuksen tekijän käsityksen mukaan maksukyvytön jo vuodesta 2012 alkaen.

      • ihmetelläpiti

        Näin maallikkona ihmettelin, että millä rahalla tätä hommaa hoidetaan. Nyt on selvinnytkin - ei millään rahalla.

        Ei muuten enää kovin mainosteta "Laajakaistakunta Rautavaara".


    • TähänOnTultu

      Ikävä kohtalo velanmaksajille, mutta muutoin hyvä teko niille, jotka laajakaistaa tarvitsevat. Tulee vain mieleen, että olisiko ollut kokonaisena investointina kannattavampi, jos tuon alkuperäisen 100€ sijaan olisi otettu alunperinkin 650€ jokaiselta liittyjältä, joka loppuvaiheessa perittiin.
      Lisäksi rakentamatta jäi esim. Varpaisjärven taajama, johon johdot on jo vedetty. Liittymien markkinointi ole myös huonohkoa. Ehkä lopulta maksettavaa olisi jäänyt vähemmän, jos "kylmää linjaa" olisi vähemmän mökkien ja talojen nurkilla, joka ei ole käytössä.

      Mikä lienee verkonkohtalo jatkossa?

    • susitajalta

      No, Rtvo:n ja Savon Kuidun Kustannusvertailua löytyy netistä. Savon kuidun liittymä on 2-3 kertaa kalliimpi tilaajalle riippuen tarkkailu vuosien määrästä. Liittymän hankintahinta olisi pitänyt olla vähintään 2500€ ja kuukausimaksu 75€ - 100€, jotta touhu olisi kannattavaa, mutta tuolloinkin asiakkaita tulisi olla todella paljon.

    • Valtimonakat

      Miksi sitten osuuskunnan jäsenmaksulla 100euroa sai myös valokuituliittymän? Kuka teki liikesuunnitelman? Miksi Valtimon kunta meni mukaan?

    • Valtionholhoukseenko

      Tietoverkko oli alusta alkaen varsinaisten tunareiden käsissä. Pitäjillä jaettiin liittymiskaavakkeita joista sokea reettakin ymmärsi, ettei tuo bisnes voi millään kannattaa. Kunnat vielä meni tyhmyyttään takaajiksi.

      Nyt nuo laskutaidottomat puuhamiehet on poistuneet takavasemmalle ja jättäneet jälkeensä konkurssikypsät kunnat.

    • Äänestäjät

      Nyt on kohta Kuntavaalít 9.4.2017. Keitä ovat nuo laskutaidottomat puuhamiehet, jotka ovat poistuneet takavasemmalle ja jättäneet jälkeensä konkurssikypsät kunnat Valtimon ja Rautavaaran.

    • ValtimonVeronmaksajat

      Valtimon kunnanhallitus 15.8.2016 totesi selvittäjälle, asianajaja Markku Savolaiselle, että selvittäjän teettämässä Pricewaterhouse Oy:n KHT Jukka Lievosen tekemässä saneerausmenettelyyn liittyvässä Erityistarkastuksessa todetaan, että osuuskunta oli tarkastuksen tekijän käsityksen mukaan maksukyvytön jo vuodesta 2012 alkaen.

    • OtaJoSelvääAsioista

      Katso www.valtimo kunta: Esityslistat ja pöytäkirjat ja sieltä Valtimon kunnanhallitus
      15.08.2016 § 104 RAUTAVAARAN TIETOVERKKO-OSUUSKUNNAN SANEERAUSMENETTELY/LAUSUMA.

      Täältä löytyvät kaikki asiakirjat ml. Pielisen Osuuspankin väitteet 23.6.2016, Valtimon kunnanhallituksen päätös 1.7.2016, Saneerausohjelmaehdotus 24.5.2016, KHT J.Lievosen Erityistilintarkastus 13.5.2016.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      27
      391
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    Aihe