Mitkä on kiinteistökaupan vaiheet kun ei ole välittäjää mukana? tehdäänkö ensin kauppakirjat esim. lakimiehen kanssa ja sitten pankkiin? Vai ensin pankkiin ja sitten kauppakirjat?
kaupanteon vaiheet
4
235
Vastaukset
Kysymys on raha- ja maksujärjestelyistä. Ellei raha siirry kauppakirjan allekirjoittamisessa, kauppakirjaan on laitettava omistuksenpidätysehto eli että omistusoikeus kohteeseen siirtyy kauppahinnan maksulla. Joka tapauksessa täytyy varmistaa, että ostajalla on esimerkiksi pankin lainapäätös ja rahat on heti kaupanteon yhteydessä tai välittömästi sen jälkeen siirrettävissä myyjälle.
.
Kun ostaa asunto-osakkeen ilman kiinteistönvälittäjää, täytyy itse maksaa varainsiirtovero ja tehdä varainsiirtoveroilmoitus (ei kiinteistönkaupoista) Verohallinnolle.
.
http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/vh_6012_2015/index.html- kiinteistönostaja2013
No vaikkapa näin. Jos tarjous hyväksytty ja kuntotarkistus rakennukselle suoritettu niin sitten varataan aika pankille. Ensi ostajan missä kenties jo edellisen asunnon laina on ja pankki kuittaa sen asunnon rahat jäännösvelkoihin ja siirtää loput lisälainan myyjän pankille. Seuraavaksi myyjän pankille missä tapaavat myyjä, ostaja ,kauppaa hoitava pankkivirkailija sekä maistraatin lakimies joka tekee kaupanvahvistuksen jotta kiinteistölle voidaan tehdä lainhuuto. Kauppakirjat allekirjoitetaan ja samalla siirtyy rahat myyjälle. Kaikki kättelee toisiaan ja astuvat ulos huoneesta. Kiinteistö on siinä vaiheessa ostajan. Josta tietenkin osa pankin vakuutena. Lopuksi muuta tai remontti mikäli tarvetta on.
- Toi5
Miten ensiasunnon ostajalla voi olla edellisen asunnon lainaa? Voit tietenkin tarkoittaa, että voi olla ns. ASP ensiasunnon ostaja, kun on omistanut enintään 49% aiemmasta asunnosta, ja pankki kuittaa sen jäännösvelat, tätäkö erikoistapausta tarkoitit. Olisi hyvä, jos esimerkkeinä käytetään yleisimpiä tapauksia eikä marginaaliryhmiä.
- Jykä100
Lainaan tätä ketjua ja kysyn pitääkö ilmoittaa jonnekkin virastoon asunto-osakkeen ostosta.
Elikkä kaupat on tehty, verotoimistossa käyty ja laput viety isännöitsijälle.
Onko vielä joku paikka minne pitää ilmoittaa tai viedä papereita?
Eikös isännöitsijä hoida osakkaaksi kirjaamisen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4405244Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262143- 1461750
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko781457Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181428Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191344Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821305- 711197
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701178- 381110