Roaccutan, Orgametril ja kuukautiset

Olen 42 vuotias nainen, ei koskaan sukupuolielämää eikä tule olemaan. Thyroxin ( kilpirauhaslääke, kilpirauhanen poistettu ) aiheutti ihottuman. Ei auttanut puolen vuoden antibioottikuuri, ihotautilääkäri luokitteli sen teini - iän akneksi. Sanoin että minulla oli sellainen kun olin 12 - 15 vuotias ja se parantui omia aikojaan. Tämä tuli tyroksiinista, ennen sen käyttöä ei ollut mitään ja tauon aikana ihottuma poistui. Ei uskonut. Sanoi että olet vielä varhaisteini, numeraalinen ikä ei meinaa mitään. Määräsi Roaccutainin. Sanoi että kuukautiset alkaa 2 kuukauden kuluttua käytön aloittamisesta. Sanoin että minulla on Orgametril 10 mg vrk annoksella säännöllisesti kuukautisten estoon. Sanoin lääkärille että 38 vuotiaana kun tuli kilpirauhasen liikatoiminta, tuli jatkuvat ja kivuliaat kuukautiset. Gyne ei suostunut kohdunpoistoon kun piti minua, silloin yli 40 vuotiasta varhaisteininä ja vaikka sanoin ettei koskaan ole ollut sukupuolielämää eikä tule olemaan, enkä tee kohdulla mitään niin ei gyne eikä ihotautilääkärikään sitä uskonut vaan puhui että olet niin nuori että on oikein hyvä jatkuvat ja kivuliaat kuukautiset, Orgametrilia ei saa käyttää. Ja ei uskonut siihen ettei ole koskaan ollut seksielämää eikä se kiinnosta, eikä tule olemaan. " Olet vielä niin valtavan nuori, sukupuolitestit pitää ottaa vähintään joka kuukausi! " . Papatestejäkään ei voi ottaa kun kohdunsuu on erittäin ahdas. Gyne on sen todennut.
En ole luottanut siihen vaan olen käyttänyt koko ajan Orgametrilia 10 mg vrk, 5 mg ei pidä kuukautisia poissa eikä vaikuta ihottumaan.
En ollut käyttänyt kuin 3 päivänä tabletin, niin kuukautiset alkoi, eikä ole loppuneet kolmeen viikkoon. Mitään lääkärin toivomaa ihon kuoriutumista ei ole tapahtunut, yhä on ihottuma kun joutuu käyttämään tyroksiinia.
Lääkäri ihmettelee, " miksi käytät kilpirauhasta korvaavaa lääkettä kun sinulla on se poistettu? " .
Täytyykö Orgametril lopettaa Roaccutainin takia?
Kuukautiset alkoi kun olin 10 vuotias.
Kovat kivut, mutta turha niistä on lääkärille puhua kun se on vain naurun aihe. Gyne ja ihotautilääkäri nauravat, kun sanon että kuukautiset on jatkuvat, kovat kivut. He pitävät sitä erittäin hyvänä. Loukkaa, kun lääkärit väittää että " ei numeraalinen ikä meinaa mitään, olet vielä aivan teininuori! ".
Kuitenkin olen 42, ei mikään teini - iän akne ja lääkärit ei halua ymmärtää että ihottuma tulee lääkkeestä.
0199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


ihottumatonta kirjoitti:

Olen 42 vuotias nainen, ei koskaan sukupuolielämää eikä tule olemaan. Thyroxin ( kilpirauhaslääke, kilpirauhanen poistettu ) aiheutti ihottuman. Ei auttanut puolen vuoden antibioottikuuri, ihotautilääkäri luokitteli sen teini - iän akneksi. Sanoin että minulla oli sellainen kun olin 12 - 15 vuotias ja se parantui omia aikojaan. Tämä tuli tyroksiinista, ennen sen käyttöä ei ollut mitään ja tauon aikana ihottuma poistui. Ei uskonut. Sanoi että olet vielä varhaisteini, numeraalinen ikä ei meinaa mitään. Määräsi Roaccutainin. Sanoi että kuukautiset alkaa 2 kuukauden kuluttua käytön aloittamisesta. Sanoin että minulla on Orgametril 10 mg vrk annoksella säännöllisesti kuukautisten estoon. Sanoin lääkärille että 38 vuotiaana kun tuli kilpirauhasen liikatoiminta, tuli jatkuvat ja kivuliaat kuukautiset. Gyne ei suostunut kohdunpoistoon kun piti minua, silloin yli 40 vuotiasta varhaisteininä ja vaikka sanoin ettei koskaan ole ollut sukupuolielämää eikä tule olemaan, enkä tee kohdulla mitään niin ei gyne eikä ihotautilääkärikään sitä uskonut vaan puhui että olet niin nuori että on oikein hyvä jatkuvat ja kivuliaat kuukautiset, Orgametrilia ei saa käyttää. Ja ei uskonut siihen ettei ole koskaan ollut seksielämää eikä se kiinnosta, eikä tule olemaan. " Olet vielä niin valtavan nuori, sukupuolitestit pitää ottaa vähintään joka kuukausi! " . Papatestejäkään ei voi ottaa kun kohdunsuu on erittäin ahdas. Gyne on sen todennut.
En ole luottanut siihen vaan olen käyttänyt koko ajan Orgametrilia 10 mg vrk, 5 mg ei pidä kuukautisia poissa eikä vaikuta ihottumaan.
En ollut käyttänyt kuin 3 päivänä tabletin, niin kuukautiset alkoi, eikä ole loppuneet kolmeen viikkoon. Mitään lääkärin toivomaa ihon kuoriutumista ei ole tapahtunut, yhä on ihottuma kun joutuu käyttämään tyroksiinia.
Lääkäri ihmettelee, " miksi käytät kilpirauhasta korvaavaa lääkettä kun sinulla on se poistettu? " .
Täytyykö Orgametril lopettaa Roaccutainin takia?
Kuukautiset alkoi kun olin 10 vuotias.
Kovat kivut, mutta turha niistä on lääkärille puhua kun se on vain naurun aihe. Gyne ja ihotautilääkäri nauravat, kun sanon että kuukautiset on jatkuvat, kovat kivut. He pitävät sitä erittäin hyvänä. Loukkaa, kun lääkärit väittää että " ei numeraalinen ikä meinaa mitään, olet vielä aivan teininuori! ".
Kuitenkin olen 42, ei mikään teini - iän akne ja lääkärit ei halua ymmärtää että ihottuma tulee lääkkeestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu