Lieksa tekee hätäpäissään laittomia päätöksiä

alkiolainensan

Ensiksi. Lieksan olisi pitänyt kilpailuttaa vanhusten palvelutalohanke. Kysymys näyttäisi olevan käyttöoikeussopimuksesta, mistä on alla erillinen kuvaus. Nythän rakennusurakkaa ei ole tarkoitus kilpailuttaa. Rakennuttajaksi on sattumoisin valikoitunut Avaintalot oy, jolla on sidoksia palvelujen tuottajaan eli Mikevaan.
Toiseksi Lieksa kuvittelee, että palvelujen tuottaja Mikeva sitoutuisi keräämään vuokrat ja vastaamaan vuokrien osalta riskeistä, vaikka se ei tulisikaan palvelujen tuottajaksi. Haa. Ensi maanantain Kh:n esittelytekstissähän todetaan, että Mikeva voi osallistua palvelujen kilpailutukseen Siun sotessa tai toimia seteliyrittäjänä. Niin varmaan moni muukin lieksalainen yritys voisi, jos niille olisi annettu edes mahdollisuus. Hei missä on avoimuus.
Mikevan kanssa on asioista sovittu, että se tulee Avainyhtiöiden tiloihin palvelutuottajaksi ja napaa monia etuja. Saa toimitilat käyttöönsä ja kaupunki maksaa kulut. Siis lieksalaiset pienet yrittäjät ovat omalla hiellään hankkineet toimitilansa ym. ilman kaupungin tukea. Maksavat alvinsa ym. Kansainvälinen sijoittajayhtiö Mikeva pääsee tässä mallissa kuin koira veräjästä, vapaamatkustajana valtaamaan hoivamarkkinat ja syrjäyttää muutamassa vuodessa pienet yritykset, jotka ovat rehellisellä pelillä paikkansa ansainneet. Nyt Mikeva prosessia tukevat kaikki lieksalaiset vanhat puolueet perussuomalaiset mukaan lukien. Olisi odottanut, että edes persut olisivat jotain älynneet, mutta aika menee mamuilussa, bensakuittien kyttäilyssä. Suuret asiat menevät sivu suun. Mikeva saa tilat käyttöönsä siis ilman kuluja jne. Myös alvien kiertokulku on Mikevan ja kaupungin välillä epäselvää, mikä näkyy Mikevan ja kaupungin välisestä sopimuksesta. Alvinkin merkitys on merkittävä, nimittäin ei ole sama jos saa kilpailijoihin nähden useiden prosenttiyksiköiden etuja. Kelpaa siis Lieksassa pollistella. Nyt vielä kun hoitoketjua vaikeutetaan tahallisesti, jotta saadaan päätökset aikaan ja sen jälkeen pytinki mummoja täyteen.



Nykyiset säännökset käyttöoikeussopimuksista

Aiemmissa, vuoden 2004 hankintadirektiiveissä käyttöoikeussopimukset olivat hyvin kevyesti säädelty; käytännössä viranomaisdirektiivin soveltamisalan ulkopuolella. Käyttöoikeusurakoista oli säännöksiä ainoastaan EU-kynnysarvon ylittävien hankintojen yhteydessä. Erityisalojen direktiivissä sekä palveluja koskevat käyttöoikeussopimukset että urakkakonsessiot ovat soveltamisalan ulkopuolella.

Sen sijaan nykyisessä hankintalaissa käyttöoikeussopimuksia käsitellään lähes samoin kuin tavanomaisia palveluita ja urakoita.

Kun palveluita koskevien käyttöoikeussopimusten kynnysarvo ylittää kansallisen kynnysarvon, tulee käyttöoikeussopimus kilpailuttaa noudattaen kansallisista hankinnoista säädettyjä menettelytapoja. Kansallisia menettelyitä noudatetaan myös, kun hankinnan arvo ylittää EU-kynnysarvon. EU-laajuista kilpailuttamista ei tarvitse järjestää

Myös kansallisen kynnysarvon ylittävät urakkakonsessiot kilpailutetaan samalla tavoin kuin tavanomaiset urakat. EU-kynnysarvot ylittävistä urakkakonsessioista pitää julkaista oma, hieman tavanomaista yksinkertaisempi ilmoituslomakkeensa. Aivan kaikki EU-kynnysarvot ylittäviä hankintoja koskevat säännökset eivät käyttöoikeusurakoita kuitenkaan koske.

7

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotso0

      Tämähän on törkeää muita yrittäjiä kohtaan. Missä lepää yhdenvertainen kohtelu? Eikös persut sitä kuuluuta joka paikassa? Mikä, mikä nyt vaivana?

      • ex.demari

        Vai "muita yrittäjiä kohtaan" ?!!??
        Onko nämä "muut yrittäjät" kristillisen opiston pikapikaa kyhäämä Valpas ??
        Siitäkö kenkä puristaa ??


      • taavimanner

        Siis Kaupunki on sopinut, että avainyhtiöt rakentaa ja kaupunki vuokraa yhtiöltä tilat 15 vuodeksi, minkä jälkeen kaupunki voi lunastaa tilat aran määrittelemät taksat huomioiden. Näin se ilmeisesti menee. Asiasta on sovittu kirjallisesti ja sopimus näkyy hallituksen pöytäkirjan liitteestä. Kaupunki maksaa alvillisen vuokran avainyhtiölle ja alvit palautusjärjestelmänsä piiriin.
        Samalla on sovittu palvelut hoidettavaksi siten, että Mikeva kerää mummoilta vuokran alvittomina ja tilittää ne kaupungille. "Mahdollisesti " tyhjistä huoneista Mikeva maksaa ite vuokran ja tilittää sen kaupungille joko alvilla tai ilman - jää nähtäväksi. Samalla Mikeva saa koko pytingin omaksi tuotantotilakseen ja kaupungin maksettavaksi jää ylläpitokulut jonkun vastuutaulukon mukaan. Yhteiset pytingin tilat jyvitettäneen ikäihmisten vuokraan. Päävuokralainen eli kaupunki yrittää puljautua kustannusneutraalisti, jos onnistuu. Aika näyttää.

        Siis kuvio saattaisi mennä alla olevan juridisen setin mukaan. Tällöin kilpailuttaminen on jäänyt Lieksalta kiireessä tekemättä. Näin vaikka tätä asiaa on pyöritelty erilaisissa päätökentekoelimissä jo ainakin puolenkymmentävuotta. Miksi vasta nyt toimittiin? Koska vastaan tuli Siun sote niminen mörkö. Piti löytää filungin mentävä aukko, jota kuntalaiset eivät huomaisi.
        Päävastuulliset: Lea Oravalahti-Pehkonen, Ari Marjeta. Virkamiehistä Jarkko Määttänen ja Tero Oinonen sekä Virpi Nevalainen.
        Hankintalain mukaan hankintasopimuksella tarkoitetaan kirjallista sopimusta, joka on tehty yhden tai usean hankintayksikön ja yhden tai usean toimittajan välillä ja jonka tarkoituksena on rakennusurakan toteuttaminen, tavaran hankinta tai palvelun suorittaminen taloudellista vastiketta vastaan. Käyttöoikeussopimuksella eli palvelukonsessiolla tarkoitetaan määritelmän mukaan muuten samanlaista sopimusta kuin palveluhankintasopimus, mutta palvelujen vastikkeena on joko oikeus hyödyntää palvelua tai tällainen oikeus ja maksu yhdessä.


    • ikäihminen.mies

      Ennemmin ostan palveluja Mikevalta tai jo toiminnassa olevilta pienhoitokodeilta kuin kristilliseltä opistolta! Kristillinen opisto kun ylikäveli kuntalaiset tässä vastaanottokeskus ja mamu asiassa. Firma joka ei kuuntele kuntalaisia ei ole kelvollinen hoitamaan kuntalaisia vanhuuden päivillä.

      • Jaakko.J.J

        Eipä juuri...laittavat vielä mamuja vanhustenhoitajiksi.


      • martss

        Onhan täällä monia hoitokoteja kuten Kotipirtti (vaihtoi omistajaa juuri), Helmikoti, Timitrassa on joku hoitokoti. Miksi täällä sätitään yksistään kr. opistoa. Mitä vikaa siinä on? Voi kahtoa googlella miten Mikevan tyyppiset kansainväliset yhtiöt toimivat röhkeästi vallatessaan markkinoita. Tätä kehitystä haluaa omiensa kustannuksella tukea Lieksa. keskustelua ei pitäisi viedä pois pointista eli siitä, miksi Mikevalle tarjoillaan kultatarjottimella kaikki edut. Luulisi jo sokeammankin älyävän. Onko virkamiehillä sidoksia Mikevaan? Repikäähän siitä?


    • Kumottu

      Vanhuspuolella ei joko tunneta yhtään lakia tai sitten lautakuntaa ja asiakkaita pidetään tyhminä. Tästä esimerkkinä kaksi vuotta kestänyt prosessi, jossa hallinto-oikeus kumosi kaksi kertaa pienkotien laittoman ovikoodimaksun. Vielä tämän jälkeen virkamiehet yrittivät ujuttaa ovikoodimaksua vuokraan, mutta vetivät varoituksen jälkeen laittoman esityksen pois. (So-ter lautakunta 1.11.2016). Asian käsittelyssä tehtiin toistakymmentä virhettä papereiden hävittämisestä lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      213
      4010
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      64
      2558
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      392
      2346
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2273
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1541
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      516
      1313
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1281
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1267
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      75
      1243
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1156
    Aihe