Lieksa tekee hätäpäissään laittomia päätöksiä

alkiolainensan

Ensiksi. Lieksan olisi pitänyt kilpailuttaa vanhusten palvelutalohanke. Kysymys näyttäisi olevan käyttöoikeussopimuksesta, mistä on alla erillinen kuvaus. Nythän rakennusurakkaa ei ole tarkoitus kilpailuttaa. Rakennuttajaksi on sattumoisin valikoitunut Avaintalot oy, jolla on sidoksia palvelujen tuottajaan eli Mikevaan.
Toiseksi Lieksa kuvittelee, että palvelujen tuottaja Mikeva sitoutuisi keräämään vuokrat ja vastaamaan vuokrien osalta riskeistä, vaikka se ei tulisikaan palvelujen tuottajaksi. Haa. Ensi maanantain Kh:n esittelytekstissähän todetaan, että Mikeva voi osallistua palvelujen kilpailutukseen Siun sotessa tai toimia seteliyrittäjänä. Niin varmaan moni muukin lieksalainen yritys voisi, jos niille olisi annettu edes mahdollisuus. Hei missä on avoimuus.
Mikevan kanssa on asioista sovittu, että se tulee Avainyhtiöiden tiloihin palvelutuottajaksi ja napaa monia etuja. Saa toimitilat käyttöönsä ja kaupunki maksaa kulut. Siis lieksalaiset pienet yrittäjät ovat omalla hiellään hankkineet toimitilansa ym. ilman kaupungin tukea. Maksavat alvinsa ym. Kansainvälinen sijoittajayhtiö Mikeva pääsee tässä mallissa kuin koira veräjästä, vapaamatkustajana valtaamaan hoivamarkkinat ja syrjäyttää muutamassa vuodessa pienet yritykset, jotka ovat rehellisellä pelillä paikkansa ansainneet. Nyt Mikeva prosessia tukevat kaikki lieksalaiset vanhat puolueet perussuomalaiset mukaan lukien. Olisi odottanut, että edes persut olisivat jotain älynneet, mutta aika menee mamuilussa, bensakuittien kyttäilyssä. Suuret asiat menevät sivu suun. Mikeva saa tilat käyttöönsä siis ilman kuluja jne. Myös alvien kiertokulku on Mikevan ja kaupungin välillä epäselvää, mikä näkyy Mikevan ja kaupungin välisestä sopimuksesta. Alvinkin merkitys on merkittävä, nimittäin ei ole sama jos saa kilpailijoihin nähden useiden prosenttiyksiköiden etuja. Kelpaa siis Lieksassa pollistella. Nyt vielä kun hoitoketjua vaikeutetaan tahallisesti, jotta saadaan päätökset aikaan ja sen jälkeen pytinki mummoja täyteen.



Nykyiset säännökset käyttöoikeussopimuksista

Aiemmissa, vuoden 2004 hankintadirektiiveissä käyttöoikeussopimukset olivat hyvin kevyesti säädelty; käytännössä viranomaisdirektiivin soveltamisalan ulkopuolella. Käyttöoikeusurakoista oli säännöksiä ainoastaan EU-kynnysarvon ylittävien hankintojen yhteydessä. Erityisalojen direktiivissä sekä palveluja koskevat käyttöoikeussopimukset että urakkakonsessiot ovat soveltamisalan ulkopuolella.

Sen sijaan nykyisessä hankintalaissa käyttöoikeussopimuksia käsitellään lähes samoin kuin tavanomaisia palveluita ja urakoita.

Kun palveluita koskevien käyttöoikeussopimusten kynnysarvo ylittää kansallisen kynnysarvon, tulee käyttöoikeussopimus kilpailuttaa noudattaen kansallisista hankinnoista säädettyjä menettelytapoja. Kansallisia menettelyitä noudatetaan myös, kun hankinnan arvo ylittää EU-kynnysarvon. EU-laajuista kilpailuttamista ei tarvitse järjestää

Myös kansallisen kynnysarvon ylittävät urakkakonsessiot kilpailutetaan samalla tavoin kuin tavanomaiset urakat. EU-kynnysarvot ylittävistä urakkakonsessioista pitää julkaista oma, hieman tavanomaista yksinkertaisempi ilmoituslomakkeensa. Aivan kaikki EU-kynnysarvot ylittäviä hankintoja koskevat säännökset eivät käyttöoikeusurakoita kuitenkaan koske.

7

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotso0

      Tämähän on törkeää muita yrittäjiä kohtaan. Missä lepää yhdenvertainen kohtelu? Eikös persut sitä kuuluuta joka paikassa? Mikä, mikä nyt vaivana?

      • ex.demari

        Vai "muita yrittäjiä kohtaan" ?!!??
        Onko nämä "muut yrittäjät" kristillisen opiston pikapikaa kyhäämä Valpas ??
        Siitäkö kenkä puristaa ??


      • taavimanner

        Siis Kaupunki on sopinut, että avainyhtiöt rakentaa ja kaupunki vuokraa yhtiöltä tilat 15 vuodeksi, minkä jälkeen kaupunki voi lunastaa tilat aran määrittelemät taksat huomioiden. Näin se ilmeisesti menee. Asiasta on sovittu kirjallisesti ja sopimus näkyy hallituksen pöytäkirjan liitteestä. Kaupunki maksaa alvillisen vuokran avainyhtiölle ja alvit palautusjärjestelmänsä piiriin.
        Samalla on sovittu palvelut hoidettavaksi siten, että Mikeva kerää mummoilta vuokran alvittomina ja tilittää ne kaupungille. "Mahdollisesti " tyhjistä huoneista Mikeva maksaa ite vuokran ja tilittää sen kaupungille joko alvilla tai ilman - jää nähtäväksi. Samalla Mikeva saa koko pytingin omaksi tuotantotilakseen ja kaupungin maksettavaksi jää ylläpitokulut jonkun vastuutaulukon mukaan. Yhteiset pytingin tilat jyvitettäneen ikäihmisten vuokraan. Päävuokralainen eli kaupunki yrittää puljautua kustannusneutraalisti, jos onnistuu. Aika näyttää.

        Siis kuvio saattaisi mennä alla olevan juridisen setin mukaan. Tällöin kilpailuttaminen on jäänyt Lieksalta kiireessä tekemättä. Näin vaikka tätä asiaa on pyöritelty erilaisissa päätökentekoelimissä jo ainakin puolenkymmentävuotta. Miksi vasta nyt toimittiin? Koska vastaan tuli Siun sote niminen mörkö. Piti löytää filungin mentävä aukko, jota kuntalaiset eivät huomaisi.
        Päävastuulliset: Lea Oravalahti-Pehkonen, Ari Marjeta. Virkamiehistä Jarkko Määttänen ja Tero Oinonen sekä Virpi Nevalainen.
        Hankintalain mukaan hankintasopimuksella tarkoitetaan kirjallista sopimusta, joka on tehty yhden tai usean hankintayksikön ja yhden tai usean toimittajan välillä ja jonka tarkoituksena on rakennusurakan toteuttaminen, tavaran hankinta tai palvelun suorittaminen taloudellista vastiketta vastaan. Käyttöoikeussopimuksella eli palvelukonsessiolla tarkoitetaan määritelmän mukaan muuten samanlaista sopimusta kuin palveluhankintasopimus, mutta palvelujen vastikkeena on joko oikeus hyödyntää palvelua tai tällainen oikeus ja maksu yhdessä.


    • ikäihminen.mies

      Ennemmin ostan palveluja Mikevalta tai jo toiminnassa olevilta pienhoitokodeilta kuin kristilliseltä opistolta! Kristillinen opisto kun ylikäveli kuntalaiset tässä vastaanottokeskus ja mamu asiassa. Firma joka ei kuuntele kuntalaisia ei ole kelvollinen hoitamaan kuntalaisia vanhuuden päivillä.

      • Jaakko.J.J

        Eipä juuri...laittavat vielä mamuja vanhustenhoitajiksi.


      • martss

        Onhan täällä monia hoitokoteja kuten Kotipirtti (vaihtoi omistajaa juuri), Helmikoti, Timitrassa on joku hoitokoti. Miksi täällä sätitään yksistään kr. opistoa. Mitä vikaa siinä on? Voi kahtoa googlella miten Mikevan tyyppiset kansainväliset yhtiöt toimivat röhkeästi vallatessaan markkinoita. Tätä kehitystä haluaa omiensa kustannuksella tukea Lieksa. keskustelua ei pitäisi viedä pois pointista eli siitä, miksi Mikevalle tarjoillaan kultatarjottimella kaikki edut. Luulisi jo sokeammankin älyävän. Onko virkamiehillä sidoksia Mikevaan? Repikäähän siitä?


    • Kumottu

      Vanhuspuolella ei joko tunneta yhtään lakia tai sitten lautakuntaa ja asiakkaita pidetään tyhminä. Tästä esimerkkinä kaksi vuotta kestänyt prosessi, jossa hallinto-oikeus kumosi kaksi kertaa pienkotien laittoman ovikoodimaksun. Vielä tämän jälkeen virkamiehet yrittivät ujuttaa ovikoodimaksua vuokraan, mutta vetivät varoituksen jälkeen laittoman esityksen pois. (So-ter lautakunta 1.11.2016). Asian käsittelyssä tehtiin toistakymmentä virhettä papereiden hävittämisestä lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4651
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      498
      2447
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      2011
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1929
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      81
      1586
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      12
      1256
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      102
      994
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      124
      852
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      849
    Aihe