Vikavalo palaa ja vikakoodin lukulaite ilmoittaa katalysaattori vajaatoiminen.
Missä katalysaattori sijatsee 1,8l vm.2004 primera vois naapurimaasta tilata uuden.
moottorin vikavalo
9
458
Vastaukset
- tuplana
Pakosarjassa! Ja tossa paska mallis on vielä tupla sellanen! Mahtaa tulla hintoihinsa, jos orginaalin tilaa?
- Öljynsyöjä
Onkohan tuossa käynyt niin, että se moottori syö öljyä melkoisesti. Öljy tukkii katalysaattorin ja ne anturit. Anturi ei toimi enää kunnolla ja siksi vikailmoitus.
Katin vaihdolla asia ei juuri parane, pian edessä on sama asia. No, tarvikekatteja saa noin 250 eurolla. Tuossa mallissa on kaksi katalysaattoria, edessä pakosarjan lähellä ja auton alla pakoputkessa.
Se moottori on surkea, siinä on suunnitteluvika. Nelossylinteri on soikea moottorin kiinnityksestä johtuen, siksi öljy kelpaa moottorille..- laatuakansalle
Onko japsi suunnittelija, tehny harakirin, tuon takia?
- Susimikäsusi
Ei, se siirtyi tojotalle tekemään hybridejä.
- jokke200
Ölyä menee 1 litra vaihtovälillä 15000 km ei ihan kauheesti.
- diplinssi
Käytä pienempää vaihdetta ja enemmän kierroksia, pitempi matka, jos KAT ei ole vielä ihan tukossa, polttaa KATin karstat. Liian pienillä kierroksilla ja lyhyttä ajoa ajaminen nokeaa etummaisen KATin tukkoon (heti pakosarjan jälkeen oleva pönttö). Ja eihän ole nykimistä, joka vois johtua viallisesta, kosteutta saaneesta suorasytytyspuolasta.
Itsellä meni Almera N16 1.5:stä yks KAT ihan tukkoon. Nyt oon osannu varoa. Öljyä ei syö, kerran lisään alle litran 15000km vaihtovälillä.
- jokke200
Ei ole nykimistä ja nyt mennyt 3 viikoa ei ole vikavalo palanut mutta tuli paljon ajettua pitkiä matkoja näyttää hyvältä ja edelleen venäjän bensalla.
- valoja
Itselläni vika valo palaa. Se kuitattiin jo kerran. Nyt käytin sen pakokaasutestissä. Arvot OK. Asentaja sanoi, että öljyä pääsee pakoputkeen, mistä ilmoitus. Käski käyttää kaasujalkaa välillä reippaammin.
- konekuumaks
Köröttely se karstoittaa, venttiilit eli monoa koneeseen kiihdytys kaistalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676