Hämeessä mukavia vartijoita?

Luomulady

Onko Hämeenlinnan vankilassa minkälaista suorittaa tuomiota?
Olen 50v nainen ja ensimmäinen ja viimeinen vankilareissu 6kk.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EVP.Lusiferi

      Joka talossa on nykyään hyvä lusia ja olot paremmat kuin keskitason hotelleissa! Itse lusin 60 luvulla kaikissa taloissa ja v-69 pääsin hämeeseen parolan uuteen laitokseen. Hieno mesta oli silloin ja meitä oli miehiä n.100 vankia, naisia vähän enemmän. Jännä tunnelma oli kun ei kovin helpolla päässyt vastakkaisen sukupuolen lähelle ja kirkko oli aina tupaten täynnä kun siellä miehet & naiset sai olla samaan aikaan. No, pari kertaa pääsin vuoden aikana ihan kiksauttelemaan naisvankia ja molemmat kerrat siivouskomerossa... Kerran meni äijät tuuletusparvekkeelta naisten puolelle ja vähän aikaa ehtivät touhuta ennen käryä. Salainen kirjeenvaihto kävi kuumana ja meillä oli keinomme saada kirjeet naisten puolelle ja päinvastoin.... ;) No, ainakin nyt se aika tuntuu nostalgisen ihanalta <3 Toisaalta lähtisin ihan mielelläni nytkin lusimaan sinne puoleksi vuodeksi mutta: Ei linnalaitoksiin enää tahdo päästä ihan omaisuusrikoksista etc. ja jos, niin niitä pitäisi tehdä helvetin paljon, että pääsisi kivitaloon! Kirjan voisin kirjoittaa 60-70 luvun linna-ajoilta, joita kertyi viitenä pätkänä noin 11 vuotta. Mutta olkoon nyt... Menestystä vaan lusimiseen ja onnea valitsemallasi tiellä! <3

    • Pimperoy

      Vielä 90-luvulla pääsi parvekkeen kautta kyläilemään vastakkaisen sukupuolen kanssa, mutta sitten reikä hitsattiin umpeen. Kirkkokin on naisilla ja miehillä nykyään kuulemma eri päivinä. Perhetapaamista voi tietenkin anoa, eiköhän sellainen ole vielä nykyään olemassa.
      Ai niin, vartijat olivat siellä ihan ok, paitsi se lyhyt ja lihava! Kyllä senkin kanssa pärjäsi, mutta suututtaa ei kannattanut!

    • selliselma

      Hämeenlinnan vankilassa on niin hyvät olot ja hienot ja ystävälliset vartijat,että sitä tekee minkä tahansa rötöksen vain sen takia,että pääsee sinne valtion tarjoamasta ylellisestä täysihoidosta nauttimaan.Suosittelen lämpimästi varsinkin talvikautena.

      • Täyshoitomielessä

        Talveksi pitäisi saada katto pään päälle, ettei tarvi pyöriä näissä kavereiden nurkissa. Pääseeköhän sinne Hämeenlinnan vankilaan, kun näillä nurkilla on ikänsä ollut?


    • Nytmuaviedään

      Talvella hieman vetää ikkunoista, mutta muuten mukava vankila. Monta suvea olen siellä viettänyt. Suosittelen lämpimästi. Ruoka on hyvää, vaikka aina löytyy siitä valittajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe