Ahdistus ongelmieni alkulähteenä

Pentti__Hilkuri

Mietin tässä juuri, että mikä mahtaisi olla ehkä suurin yksittäinen tekijä.

Ja kyllä se taitaa ahdistus olla. Se taas tekee minut "ujoksi" vaikka en ole mielestäni perusluonteeltani sellainen. En ainakaan lapsena ja nuorena ollut.

Se että sosiaaliset tilanteet joskus ahdistavat, liittyvät myös ahdistukseen (pienenä olin jännittäjä, ja nyt se on kehittynyt ahdistukseksi sosiaalisissa tilanteissa).

Esim. Siten se että tavatessa kiinnostavan henkilön pää menee tyhjäksi liittynee myöskin ahdistukseen. Ahdistus tulee ja lakaisee ajatukset maton alle, kunnes tilanne on ohi, ja se on kannaltani jo liian myöhäistä. Taas ykksi tilaisuus mennyt sivu suun ja kurimukseni jatkuu entiseen tapaan.

Listaa voisi jatkaa..jokainen saman kokenut tietää mitä meinaan, muut voivat ainakin kuvitella.

Ei tämä ahdistus nyt ihan kokoaikaista ole, vaan yleensä ongelmana on se, ettei koskaan voi tietää milloin se iskee.

Hyvien kaverien seurassa sitä ei ole.

Joskus voi yksin ahdistaa, jos tulee "ahdistuskohtaus" ja ajatukset pyörivät päässä.

Uudet tilanteet tietysti ovat pahimpia, ja usein "tututkaan" tilanteet eivät oikein ole helppoa.

Muistan esimerkkinä kuinka viime viikonloppuna kävin baarissa, ja vaikka tämä ei todellakaan ole ensimmäinen kertani baarissa, olin ihan uskomattoman jäässä siellä. Vaikka näin tuttujakin. Lopulta se alkoi helpottamaan, ja asiaa auttoi se että minullekin jotkut juttelivat, mutta en siltikään kokenut oikein kunnolla rentoutuneeni. Jotkut naisetkin kyllä pistivät minut merkille, ja tulivat pörräämään lähistöllle, mutta eihän siinä tietenkään mitään voinut tehdä, kun mieli on ihan tyhjänä eikä keksi puhuttavaa, ja lähestyminen vaatii oman rohkeutensa jne.

Alkoholi ei suoranaisesti auta. Sellainen vahva nousuhumala nyt korkeintaan, mutta laskuhumala vaan tuntuu pahentavan tilannetta. Tulee entistä epäsosiaalisemmaksi ja pelot alkavat palata.

Mutta se kysymys tässä onkin, että kuinka tästä pääsee eroon?

Onko joku joka on mennyt saman läpi, tai joku joka tietää mistä suunnasta tästä lähtisin suunnistamaan ulos päin?

Tuntuu että elämä, tilaisuudet ja muut valuvat hukkaan kun on tälläinen sisäinen rajoitin.

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttuatouhua

      Moikka! täällä kaveri jolla sama "vika" ja on edelleen! ravintolassa olen niitä seinällä olijoita ym ym. ja naiselle kun pitäisi puhua ym ym niin ei mitään.. ei mitään. LUULEN että se on meillä ITSELUOTTAMUKSESTA. ei me vaan luoteta itseemme että homma toimisi ja menisi itsestään. kun ei luota itseensä alkaa ajatteleen kaikenlaista paskaa. ja hommasta ei tule mitään. kavereiden kanssa ei tietenkään tule tätä ongelmaa. Miten tästä eteenpäin. älä laita YHTÄÄN MITÄÄN tavoitetta. pelkää höpö höpö juttua ja ei laita itselle mitään ns.tavoitetta. Mutta helppo sanoa kuin tehdä... tiedän sen. mutta tässä muutama ajatus sulle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2308
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1456
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      28
      1354
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1161
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1075
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      80
      1064
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      871
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      867
    Aihe