"vuonna 2030 dieseleiden osuus vain 9% uusista autoista"
Kaikkea se konsulttiyhtiö kuvitteleekin. Vuonna 2025 ei myydä ainutttakaan dieselautoa.
http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/konsulttiyhtio-vuonna-2030-dieseleiden-osuus-vain-9-uusista-autoista/
Kaikkea se konsulttiyhtiö kuvitteleekin. Vuonna 2025 ei myydä ainutttakaan dieselautoa.
http://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/konsulttiyhtio-vuonna-2030-dieseleiden-osuus-vain-9-uusista-autoista/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Euroopan automarkkinoiden pääalueella Keski- ja Etelä-Euroopassa sähköautot tulevat varmasti suosituiksi toimintasäteen noustua voimakkaan alaväännön, paikallisen saasteettomuuden ja hiljaisuuden ansiosta. Ja erityisesti sitten, kun hinta laskee siedettäväksi.
Täällä pohjoisen talvessa akkujen heikko virrananto- ja latautumiskyky pakkasella, sekä sähköisten lämmittimien tarve rajaa toimintasädettä aika paljon, mikä hidastanee autojen sähköistymistä. Myös infrastruktuurin kehittymättömyys, esimerkiksi latausmahdollisuuden puuttuminen taloyhtiöiden autopaikoilla vähentää kiinnostuneita. Omakotitaloon tarvittavat sähköistysmuutokset on tehtävissä omalla päätöksellä, mutta sähköauto on ainakin nykyään parhaimmillaan kaupungissa, jossa taas ok-taloja on suhteellisesti vähiten.
Pitkän matkan kuorma-auto- ja bussiliikenteeseen dieseliä tankattaneen vielä pitempään. Dieselmoottoritehtaita lienee siis jatkossakin isoja dieseleitä varten. Pikkudieselit häviävät helpommin, sillä lisätekniikka päästöjen vähentämiseksi nostaa pienten, vähäkatteisten autojen valmistuskustannuksia liikaa.
sitten pärjää kun ainoat edes periaatteessa ilman isoja ongelmia toimivat moottorit ovat dieseleitä. Tilanne alkaa vaikuttaa Vw konsernin kannalta todella pahalta. Päästöhuijaus seurauksineen on vienyt konsernin tuuliajolle taloudellisesti eikä uusien ratkaisujen kehittämiseen löydy rahaa.
Enpä tuosta firman pärjäämisestä tiedä, mutta isolla yhtiöllä on monenlaisia rahoituskeinoja. Tässä vuoden sisään näkyy myyneen osakkeensa ainakin Suzukista (1,5 miljardia euroa) ja sitten Leaseplanista (2,2 miljardia euroa), yhteensä siis pelkästään näistä vaivaiset 3,7 miljardia.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/vw-kaari-miljardeja-leasing-jatista/waKV3YRZ
Myynti ei ole muutenkaan kovin pahasti kärsinyt:
"VW on kaikista ennakko-odotuksista poiketen ollut maailman suurin autonvalmistaja vuoden ensimmäisellä puoliskolla." http://www.tuulilasi.fi/uutiset/mika-paastoskandaali-vw-alkuvuonna-maailman-suurin
Omissa tämän vuosikymmenen Poloissani ovat VW:n bensamoottorit toimineet erinomaisesti. Ensin ajoin 1,2 51 kW:lla 165 tkm ilman ongelmia, ja sitten 118 tkm toisella samanlaisella, johon vaihdettiin vain aluksi irtoillut muovinen ilmanottoputki. Nyt 1,0 55 kW:lla on kertynyt vasta ensimmäiset tonnit, jotka eivät vielä kerro kuin moitteettomasta aloituksesta.