Olen aika pallo hukassa. Olen jo kolmekymppnen nainen ja minulla on melkein kaksi vuotias lapsi. Olen naimisissa,mieheni on peliriippuvainen. Usein perheen rahat pelattu,mulle valehdellaan,mies kilahtelee jne. No huomasin sitten olevani raskaana. Ehkäisystä huolimatta. Minua pelottaa tulevaisuus. Meidän suhde on todella hataralla pohjalla ja ainaiset riidat kuormittavat suhdetta. Olen miettinyt jo aiemmin eroamista,koska tuntuu että tästä ei tule mitään. Ja harmittaa kun lapsi on kuulemassa riitoja. Minua on alkanut pelottaa oma jaksaminen ja mielenterveys,koska tällainen elämä on aika kamalaa. Mutta mitä minä teen?Olenko kamala,jos en pysty jatkamaan raskautta?Pelottaa vaan,että itse romahdan jos elämä jatkuu tällaisena. Neuvoja kiitos.
Mitä tehdä?
Msksusisksslsl
1257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tärkein neuvo: hae apua jostain muualta kuin suoli24:sta.
Keskity lapsiisi ja elämän sitenkin tuomaan rakkauteen. Lapsesi tappaminen lisäisi onnettomuutta ja toisi pahaa oloa. Pitkällä aikavälillä elämä lasten kanssa on paras vaihtoehdoista.
Noinkohan se mielenterveys paranee sillä että tappaisit lapseltas sisaruksen?
Miten ois vaikka heti alkuun ero surkeesta ukosta ja sitten neuvolaan saamaan apua muuhun, jos sitten mitään isompia ongelmia enää onkaan.
Ap et sitten ennalta ollenkaan huomannut, että äijä on tommonen tojmannihenkilö.
Älä tapa lastasi. Katuisit sitä. Lapselle paras lahja on että sillä on yksi sisarus. Ainoat lapset on kusipäitä. Tsemppiä, pärjäät varmasti vaikka yh:na.
t. lapseton, en saa lapsia vaikka haluaisin
Miestäsi et todennäköisesti voi muuttaa, mutta lastesi tulevaisuuden kyllä.
Älä odota kivutonta ja helppoa tulevaisuutta. Kaikella on hintansa, päätit sitten kumpaan suuntaan hyvänsä.
Et ole kamala. Vain sinä tiedät mikä on parhaaksi itsellesi, omia voimiasihan sinun pitää ajatella, jotta voit olla hyvä vanhempi lapsellesi. Toisaalta kannattaa miettiä vaihtoehtoa, että eroat miehestä, mutta pidät lapsen. Helppoa se ei varmastikaan olisi, mutta mahdollista.
Miehesi kuulostaa ikävältä ihmiseltä. Ei sinun kuitenkaan hänen takiaan kannata aborttia teettää. Mieti, mitä itse todella haluat, muistaen, että Suomi on maailman parhaita maita äidille ja lapselle. Sinun kannattaa hakea itsellesi vaikka keskusteluapua neuvolan tai terveyskeskuksen kautta.
"Olen aika pallo hukassa. Olen jo kolmekymppnen nainen ."
Siinä olikin jo ongelmiesi selitys.
Syntymätön lapsi on viaton ja häntä ei pitäisi rankaista. vääryyksistä joita hänen ympärillään olevat ihmiset ovat tai jatkuvasti yhä tekevät. Kyllä näillä asioilla on aina tapana järjestyä ja meillä Suomessa on hyvät tukiverkot, kysy apua ja saat sitä.
"Olenko kamala,jos en pysty jatkamaan raskautta?"
Et ole kamala. Se on täysin sinun asiasi mitä haluat tehdä, Suomessa kun saa abortin sosiaalisten syiden perusteella. Tämä palsta on abortinvastustajafanaatikoiden temmellyskenttä, joten täältä ei kannata herkässä mielentilassa tulla kyselemään neuvoa.
"Olenko kamala,jos en pysty jatkamaan raskautta?"
Kenen (muiden kun tän palstan muutaman kalmankiihkon) mielestä lasten huvikseen murhaajat ei oo kamalia? Kyse on lapsesi koko ihmiselämästä, Suomessa kun saa jaella lapsilleen verisiä kohtaloita "sossu"verukkeiden ym. valheellistenkin tekosyiden varjolla. Tämä palsta on omia traumojaan hoidattavien murhansuosijafanaatikoiden temmellyskenttä, joten täältä ei kannata herkässä mielentilassa tulla kyselemään neuvoa.