Purjehdus on nautinto?

14_1

11

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veneessä

      Tervemenoa vaan. Jäissä voi ajaa koneella niin kauan kun kulkee. Ainoastaan maali vähän saa skraadejä. Kylmä tuuli ja pakkanen tosin vie miehistöltä aika paljon energiaa. Noi on kaikki kokeiltu.
      Taidan kuitenkin nostaa ennen jäitä vaikka onhan täällä aika hienoa lyhyestä päivästä huolimatta.

      • saviallinen.avolaismies

        Oletko muuten sinä asuntoveneilijä ikinä purjehtinut itse purjeveneellä?


      • En ole purjehtinut, mutta kyydissä olen monet kerrat ollut, enimmäkseen katamaraaneissa ison veden tuolla puolen.

        Ja onhan minulla Klepperiin tuo purjevarustus. Sitä ei kai purjehtimiseksi voi sanoa, mutta mukavaa retkeilyä se on. Mieli tanssahtelee valssin tahdissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=3ntblwQ2N1I


      • khgk

      • Aika vanhahan se oikeastaan on, siis tuo firman ensimmäinen kajakki. Minä ostin vehkeen kun kyllästyin melomaan pitkiä selkiä. Mieluummin lastaan kamppeen autoon ja näen kokoamisen ja purkamisen vaivan kuin melon pitkin selkää.

        Sitä se ikääntyminen teettää. En ole kajakissa perillä ennen oikeita maisemia. Suuret selät eivät kuulu suosikkeihini.


      • etniinasiallinen
        AsiallinenSavolaismies kirjoitti:

        En ole purjehtinut, mutta kyydissä olen monet kerrat ollut, enimmäkseen katamaraaneissa ison veden tuolla puolen.

        Ja onhan minulla Klepperiin tuo purjevarustus. Sitä ei kai purjehtimiseksi voi sanoa, mutta mukavaa retkeilyä se on. Mieli tanssahtelee valssin tahdissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=3ntblwQ2N1I

        Minäkin olen ollut monessa laivassa matkustajana, joten tietenkin tiedän, millaisessa laivassa miehistön sopisi paremmin olla. Näin sinäkin tiedät, millaisella veneellä muiden tulisi liikkua.

        Täysin omasta näkökulmastasi ehdotat kaikille muille samaa näkökulmaa ainoana oikeana. Siksi viisastelet, vaikka et haluaisi.


      • Kysymys on siitä, että minä kerron totuuden. Purjehtijoista lähes kaikki käyttävät venettään moottoripurjehtijana. Silti he eivät suostu ostamaan moottoripurjehtijaa, koska ylpeys ei anna periksi.

        Sitten hytistään kylmässä, lyhennetään kautta ja ajellaan koneella, jotta ehtisi saamaan hyvän paikan alkuiltapäivästä.


      • Kakskytöseitsemän

        Näen Suomenlahdella moninkertaisesti enemmän purjeilla kuin koneella eteneviä pursia - poislukien tilanteet, jossa ei juuri tuule. Väite siitä että useimmat purjehtijat käyttävät veneitään moottoripurjehtijojna ei pitäne paikkaansa.

        Näköharhasi saattaa selittyä sillä, että asemapaikkasi on väittämäsi mukaan Saimaalla. Siellä koneajoa esiintyy toki enemmän, kun ei ole viljalti sopivia tuulia, tai riittävästi tilaa. Itse etenin purjeilla sielläkin.

        Tarpeelle avautua muiden veneilytottumukdista en keksi selitystä.


      • sillälailla_
        Kakskytöseitsemän kirjoitti:

        Näen Suomenlahdella moninkertaisesti enemmän purjeilla kuin koneella eteneviä pursia - poislukien tilanteet, jossa ei juuri tuule. Väite siitä että useimmat purjehtijat käyttävät veneitään moottoripurjehtijojna ei pitäne paikkaansa.

        Näköharhasi saattaa selittyä sillä, että asemapaikkasi on väittämäsi mukaan Saimaalla. Siellä koneajoa esiintyy toki enemmän, kun ei ole viljalti sopivia tuulia, tai riittävästi tilaa. Itse etenin purjeilla sielläkin.

        Tarpeelle avautua muiden veneilytottumukdista en keksi selitystä.

        Järvillä ja merelläkin sisimmillä väylillä ajetaan usein koneella edellämainituista syistä. Savolainen taas perustaa näkemyksensä havaintoihin järviltä ja merien sisimmiltä väyliltä. Ensin tehdään hyvin rajoittuneita havaintoja ja sen päälle tehdään omien korvien välissä oletuksia muitten haluista. Rakennelma kruunataan vahvalla uskolla omasta asiallisuudesta.


    • seilaanainavaan

      Purjehdus on nautinto sille joka niin tuntee. Ei sitä ratkaise palstan dosentit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      88
      2439
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      52
      2303
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2065
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1831
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      89
      1401
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      81
      1235
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      315
      1164
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      375
      1155
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1015
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      1012
    Aihe