Purjehdus on nautinto?

14_1

11

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veneessä

      Tervemenoa vaan. Jäissä voi ajaa koneella niin kauan kun kulkee. Ainoastaan maali vähän saa skraadejä. Kylmä tuuli ja pakkanen tosin vie miehistöltä aika paljon energiaa. Noi on kaikki kokeiltu.
      Taidan kuitenkin nostaa ennen jäitä vaikka onhan täällä aika hienoa lyhyestä päivästä huolimatta.

      • saviallinen.avolaismies

        Oletko muuten sinä asuntoveneilijä ikinä purjehtinut itse purjeveneellä?


      • En ole purjehtinut, mutta kyydissä olen monet kerrat ollut, enimmäkseen katamaraaneissa ison veden tuolla puolen.

        Ja onhan minulla Klepperiin tuo purjevarustus. Sitä ei kai purjehtimiseksi voi sanoa, mutta mukavaa retkeilyä se on. Mieli tanssahtelee valssin tahdissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=3ntblwQ2N1I


      • khgk

      • Aika vanhahan se oikeastaan on, siis tuo firman ensimmäinen kajakki. Minä ostin vehkeen kun kyllästyin melomaan pitkiä selkiä. Mieluummin lastaan kamppeen autoon ja näen kokoamisen ja purkamisen vaivan kuin melon pitkin selkää.

        Sitä se ikääntyminen teettää. En ole kajakissa perillä ennen oikeita maisemia. Suuret selät eivät kuulu suosikkeihini.


      • etniinasiallinen
        AsiallinenSavolaismies kirjoitti:

        En ole purjehtinut, mutta kyydissä olen monet kerrat ollut, enimmäkseen katamaraaneissa ison veden tuolla puolen.

        Ja onhan minulla Klepperiin tuo purjevarustus. Sitä ei kai purjehtimiseksi voi sanoa, mutta mukavaa retkeilyä se on. Mieli tanssahtelee valssin tahdissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=3ntblwQ2N1I

        Minäkin olen ollut monessa laivassa matkustajana, joten tietenkin tiedän, millaisessa laivassa miehistön sopisi paremmin olla. Näin sinäkin tiedät, millaisella veneellä muiden tulisi liikkua.

        Täysin omasta näkökulmastasi ehdotat kaikille muille samaa näkökulmaa ainoana oikeana. Siksi viisastelet, vaikka et haluaisi.


      • Kysymys on siitä, että minä kerron totuuden. Purjehtijoista lähes kaikki käyttävät venettään moottoripurjehtijana. Silti he eivät suostu ostamaan moottoripurjehtijaa, koska ylpeys ei anna periksi.

        Sitten hytistään kylmässä, lyhennetään kautta ja ajellaan koneella, jotta ehtisi saamaan hyvän paikan alkuiltapäivästä.


      • Kakskytöseitsemän

        Näen Suomenlahdella moninkertaisesti enemmän purjeilla kuin koneella eteneviä pursia - poislukien tilanteet, jossa ei juuri tuule. Väite siitä että useimmat purjehtijat käyttävät veneitään moottoripurjehtijojna ei pitäne paikkaansa.

        Näköharhasi saattaa selittyä sillä, että asemapaikkasi on väittämäsi mukaan Saimaalla. Siellä koneajoa esiintyy toki enemmän, kun ei ole viljalti sopivia tuulia, tai riittävästi tilaa. Itse etenin purjeilla sielläkin.

        Tarpeelle avautua muiden veneilytottumukdista en keksi selitystä.


      • sillälailla_
        Kakskytöseitsemän kirjoitti:

        Näen Suomenlahdella moninkertaisesti enemmän purjeilla kuin koneella eteneviä pursia - poislukien tilanteet, jossa ei juuri tuule. Väite siitä että useimmat purjehtijat käyttävät veneitään moottoripurjehtijojna ei pitäne paikkaansa.

        Näköharhasi saattaa selittyä sillä, että asemapaikkasi on väittämäsi mukaan Saimaalla. Siellä koneajoa esiintyy toki enemmän, kun ei ole viljalti sopivia tuulia, tai riittävästi tilaa. Itse etenin purjeilla sielläkin.

        Tarpeelle avautua muiden veneilytottumukdista en keksi selitystä.

        Järvillä ja merelläkin sisimmillä väylillä ajetaan usein koneella edellämainituista syistä. Savolainen taas perustaa näkemyksensä havaintoihin järviltä ja merien sisimmiltä väyliltä. Ensin tehdään hyvin rajoittuneita havaintoja ja sen päälle tehdään omien korvien välissä oletuksia muitten haluista. Rakennelma kruunataan vahvalla uskolla omasta asiallisuudesta.


    • seilaanainavaan

      Purjehdus on nautinto sille joka niin tuntee. Ei sitä ratkaise palstan dosentit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      275
      45872
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      51
      11460
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11038
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9840
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8678
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      287
      6738
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      2
      3549
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3440
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3163
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      3023
    Aihe