meille tulee sunnuntaina 3kk vanha kisu, kuinkas sille opettaisi vessassa sijaitsevan hiekkalaatikon paikan? kantaako se sinne heti alkuvaiheessa vai kuinka kisu sitten osaa mennä sinne hädän tullen?
muutkin uutta kissaa koskevat vinkit otetaan huomioon :)
muutkin uutta kissaa koskevat vinkit otetaan huomioon :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
kissa oppii kyllä laatikon paikan, kun näytät sen sille ja vaikka nostat silloin tällöin kissan laatikolle...Ainakin meidän kaksi kissaa oppii tosi helposti käyttämään laatikkoaan, kunhan muistaa pitää laatikon puhtaana. Ei muuta kun paljon rakkautta, huolenpitoa, aikaa, leikkiä ja hyvää ravintoa ;)
Lisäksi voit kuopsuttaa kädellä hiekkaa, kun näytät kissalle, mihin pissataan. Siitä se voi tajuta ja saattaa tulla yhtäkkiä kauhia pissahätäkin.
Kissaäidit nuolee pentujen alapäätä, jotta ne pissais, mutta en suosittele sitä kuitenkaan;)
Se pitää rokottaa 12-viikkoisena, jollei pentujen teettäjä sitä jostain syystä ole tehnyt. Tehoste kuukauden päästä. Viikkoa ennen rokotusta madotus.
Pidä kissanhiekka puhtaana, ja käytä hyvälaatuista eläinkaupan hiekkaa, se on itsellesikin parempi vaihtoehto kuin halpishiekat. Eläinkaupan hiekka on kyllä kallista, mutta se ei pölise ja se sitoo hajun hyvin ja paakutkin on helpompi kerätä. Hiekkaa saa olla reilusti, n 7cm.
Onnea uuden kissan kanssa! :)
12-viikkoinen kissa on saanut olla riittävän kauan emonsa hoivissa, emo on jo opettanut sille "kissamaiset tavat", kuten hiekkalaatikon käytön. Kyllä pennulle riittää, kun näytät, missä laatikko on.
Äläkä huolestu, jos kisu päästää "hätäpissan" aluksi väärään paikkaan. Jotkut kissat saattavat hätääntyä vieraassa paikassa ilman emon ja sisarusten turvaa. Kunhan se vähänkin kotiutuu (eli uskaltaa ryömiä esiin sohvan/sängyn alta tai muusta piilosta, jonne se on todennäköisesti ensimmäisenä rynnännyt!), sen luontainen siisteys ohjaa sen näyttämällesi laatikolle.
Onnea uuden kissan kanssa!
Kiitos! sain tästä myös itselleni vinkkejä(: mulle on tulossa tänään kissanpentu ja melkeimpä samat kysymykset askarruttavat.. toivottavasti pikkunen tottuu tähänkin ympäristöön, kun on tullut oikeen maatilalta asti. (kämppäni on yksiö) ajattelin pitää sen ihan sisäkissana:DD vai mitä luulette? onko se hyvä idea? pentu on n. 2kk ikäinen.