Naton pitäisi laajentaa Katsettaan. Sen pitäisi laajentaa katsettaan
ja laajentaa toimintaansa Maihin ja paikkakuntiinsa kaupunkeihin ja paikkakuntiin.
ja laajentaa toimintaansa Maihin ja paikkakuntiinsa kaupunkeihin ja paikkakuntiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meidät+suomalaiset+on+aivopesty+(suometettu)++luulemaan,+että+Nato+on+jotain+muuta+mitä+se+todellisuudessa+on.
95%+EU:n+asukkaista+asuu+Naton+jäsenmaassa+(22+maata)+ja+Suomi+on+ainoa+Venäjään+rajoittuvista+EU-maista+,+joka+ei+ole+Naton+jäsen.
Natolla+ei+ole+laisinkaan+omaa+armeijaa,+vaan+Nato-sopimus+on+jäsenmaidensa+omien+puolustusvoimien+yhteistyösopimus,+tilanteessa+jossa+ulkopuolinen+taho+uhkaa+tai+hyökkää+mihin+tahansa+toiseen+Nato-sopimuksen+allekirjoittaja+maahan.
Nato+perustettiin+1949+venäläisten+(Neuvostoliitto)+aiheuttaman+uhkan+takia.+(Tsekkoslovakian+tapahtumat+ja+Beliinin+kriisi.
Natoa+oli+heti+1949+perustamassa+kolme+Pohjoismaata+(Norja,+Islanti+ja+Tanska)+ja+lisäksi+kolme+venäläisten+pettämää+Liittoutunutta+maata+(Englanti,+Ranska+ja+USA),+sekä+pari+kolme+muuta+halukasta+maata.
Nato+turvallisuus+yhdistää+jäsenmaitaan+ja+hyödyttää+niitä+lisääntyneen+yhteistyön+muodossa.+Yhteenkuulumisen+tunne+on+Nato-jäsenillä+vahva.
On+järjen+vastaista+ja+suoranaista+hulluutta,+ettei+suomalaiset+ole+mukana+Naton+täysjäsenenä,+vaan+meitä+huijataan+uskomaan+,+että+olisi+muka+viisaampaa+olla+venäläisten+ja+Natoon+keskenään+liittoutuneiden+länsimaiden+välissä.+(Muka+ulkopuolisena+ja+puolueettomana,+joka+kykenisi+olemaan+riitojen+ja+valloituksiin+halukkaiden+kenraaleiden+suunnitelmien+ulottumattomissa.)
Jos+haluamme+elää+tulevaisuudessakin+vapaassa,+nykyisen+kaltaisessa+maassa,+on+Suomen+ehdottomasti+haettava+Naton+jäsenyys.+(Jäsenyys+olisi+pitänyt+ymmärtää+hankkia+jo+10-20+vuotta+sitten,+mutta+se+pitää+nyt+hankkia+joka+tapauksessa.)
Totta nyt jäsenyyden haku ja osallisuus olisi viholliseen liittyminen.
Luulisin että Venäjä kokee Naton "vihollisena". Se on mutu tuntuma.
Sitähän ei ole todettu ja todistettu vielä missään. Miksi liittyä? Nato voisi olla
Suomelle turva mutta nurkkaan ajettu karhu tekee lopulta mitä tahtoo.Suomelle kysymys kuuluisikin ollako vai eikö olla? Sillä ei väliä. Jäsenmaku saattaisi olla näin pienelle maalle liian kallista koska omastakin puolustusjärjestelmästämme on jouduttu karsia suuresti. Verot nousisivat ja kaikenmaailman tuet vähenisivät. Siksi ei.
"Jos haluamme elää tulevaisuudessakin vapaassa, nykyisen kaltaisessa maassa, on Suomen ehdottomasti haettava Naton jäsenyys."
Kannattakoon Natoa nimenomaan ne, jotka haluaa elää nykyisen kaltaisessa ja vielä globaalimmaksi sosiaalidemokratiaksi muuttuvassa maassa.
Haluaisin korostaa, että Suomessa on 3,5 miljoonaa työikäistä (tilastokeskus). Heistä vain 1,4 miljoonaa on kokoaikaisia palkansaajia. Monet pienipalkkaisia velkavankeja. Lisäksi osa työikäisistä työllistää itsensä yrittäjinä tai osa-aikaisena duunarina. Työllisiä on vain noin 2 miljoonaa. Sosiaalidemokraattinen järjestelmä syrjii työmarkkinoiden tulonjaon ulkopuolelle lähes 1,5 miljoonaa työikäistä.
Voidaan sanoa, että sosiaalidemokratian uhreja ovat työelämästä syrjityt, työttömät, työtä vailla olevat, 9euron orjat, työkokeilijat, turhaan opiskelevat, uudelleen opiskelevat, keinotekoisesti venytetyissä koulutusohjelmissa opiskelevat, tarkoituksellisen huumebisneksen ja löysän huumepolitiikan uhrit, medikalisaation ja diagnoositehtailun uhrit, sairaseläkeelle syrjityt jne. yms.
Uskon, että Nato tekisi Suomen entistä enemmän riippuvaiseksi USA/EU-sosiaalidemokratiasta ja kiihtyvän globalisaation kautta se tarkoittaisi yhä useammalle suomalaiselle tippumista työelämän rattaista työelämästä syrjittyjen puolelle. Ei Natolle, ei sosiaalidemokratialle.
Hyvä, Natosta selkokielellä.
Ryssät haluavat Suomen riippuvainen Venäjän järjestetty rikollisuudesta. Ei Venäjä, Nato KYLLÄ!
Suomella on ainoa uhka ja se tule idästä.
Nato tai ei niin jyrän alle jäädään, jos toppahousut hyökkää...siinä ei kerkeä suomipoika kissaa sanoa kun toveri on vallannut maan!
Saattaisi osin näinkin käydä mutta sen jälkeen Moskovaa ei olisi. Veikkaisin.
Myös Kremli ei katoaisi ikuisesti. Ajattele kannattaako Venäjän luopua elämästä? Venäjä hyökkää jos selän kääntää.
Venäläisille kaikki ovat vihollisia kun eivät kuulu Venäjän.
Venäjä hyökkää kimppuun, jos selän kääntää.