Kuten aloitus sanoo- onko niitä olemassa, onko niistä apua, tms.
Kyseessä pahan taustan omaava kodinvaihtaja, jolla erittäin paha eroahdistus. On siis täysin paniikissa. Eroahdistukseen otettu mukaan jo ongelmakoirankouluttaja, joka oli myös lääkityksen kannalla, ja samaa mieltä että paha tapaus.
Lääkitys tulisi nyt aktiivireenin oheen, että koira kykenisi edes sen sekunnin yksinoloon.
Kokemuksia lääkityksistä ahdistuneisuuteen/levottomuuteen eroahdistuksen hoidossa? Käytössä jo nyt kaikki mahdolliset dapit ja B-vitamiinit, calmexit yms -ei vaikutusta. kouluttaja ehdottomasti sulki sitruunapannan pois kokeilusta, koska pahentaisi luultavasti vain paniikkia.
Tukena vielä lisäksi on myös digital dogsitterkin. Ikävä kyllä minun on joskus myös mentävä takaisin töihin, eli jo naapurisovun kannalta pitäisi tässä edes vähän edistystä tulla.
Koiralle mielialalääkkeitä?
9
1597
Vastaukset
- 1020
Onnellisuuspillereistä voi olla hyötyä, mutta eivät nekään ihmeitä tee. Rauhoittavista aineista petzlife on meillä toiminut parhaiten ja sitä voi käyttää pitkään. Miten teillä on digital dogsitter toiminut?
- kpbdtoh
Sinun pitää keskustella asiasta pätevän eläinlääkärin kanssa eikä keskustelupalstalla.
Itselläni on erittäin positiivinen kokemus koiran mielialalääkkeiden tarjoamasta avusta - nimenomaan kuuriluontoisessa, lyhytaikaisessa käytössä. Apu oli silloin suuri. - bkkkvvhhb
Sairasta syöttää koiralle mielialalääkkeitä.
Tossa yks omistajansa typeryydestä kärsinyt luontokappale:
https://m.youtube.com/watch?v=SU9-yQfp5P0 - 75e75e7e5
Aloittaja tarvitsisi itse mielialalääkitystä tai ehkä lopetuksen
- ongelma-koira
Onko kokeiltu aktivointileluja... Esimerkiksi Kongia jonka voi pakastaa sisällä ruokaa ja koiralle on tekemistä pitkäksi aikaa yksinollessaan.
- pilleriveto
Lääkitys on paikallaan silloin kun tarvitsee katkaista ei-toivottu käytös ja saada koiran ajatukset uuteen järjestykseen. Ei siis kannata oikopäätä tyrmätä pillereitä.
- Birgitte-
Hyvä kirjoitus
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/kolumnit/koirien-mielialalääkkeet-ovat-eläinrääkkäystä-1.11494
- eipakkoleottaa
Kannattaako ottaa ongelma koiraa kerrostaloon naapurien riesaksi?
Vois hiukan ajatella muitakin, kysyä vaikka luvan, et käykö???- Birgitte-
Niin. Suurimmaksi osaksi koirien käytöshäiriöt johtuu koiranomistajasta itsestään. Siitä, että koira on otettu vääriin olosuhteisiin, ei saa tarpeeksi aktivointia tai/ja on otettu väärä rotu, ja koulutustarpeeseen reagoitu liian myöhään. Kaikkien ei kannata ottaa koiraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532434Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖291817Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt731511Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2661420- 1381230
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11983vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23978- 65965
- 68953