Herättääkö ajatuksia

Kun kuulet saattokellojen soiton, älä mieti: kenelle ne soivat? Ne soivat sinulle! Aina kun yksi kuolee, hän vie osan sinusta. Se viestii sinulle, sinäkin kuolet.

Kun palstalla on pulaa aloituksista, niin kopsasin tämän Kuolema ja suru -palstalta. Mielestäni hyvin sanottu.
683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Saattokellojen soitto on pelkkä tiedonanto yhden jäsenen poistumisesta yhteisöstä. Sanomakellot lienee vanha nimitys.

Äänestä
  • erikoinen tieto kuolinilmoituksessa

    Äänestä

  • Saattokellot ovat eri asia kuin sanomakellot. Siunauskappelin kelloa soitetaan ainakin meillä kun vainajan siunaustilaisuus alkaa ja vielä toisen kerran kun siunaus on toimitettu, kukat laskettu ja arkkua lähdetään viemään haudalle.
    Sanomakellona toimivat kirkonkellot ja niitä soitetaan jonain päivänä viikolla sen mukaan kuin on omaisten kanssa sovittu ja soittotapa on hieman erilainen mies- ja naisvainajalle. Tämä käytäntö on meillä luterilaisessa kirkossa. Kyllä kai soittavat kelloja pyynnöstä myös heille jotka ovat toisen seurakunnan jäseniä tai seurakuntiin kuulumattomia, jos on tieto että vainaja on niin toivonut.
    Olen ollut myös helluntaiseurakuntaan kuuluvan siunaustilaisuudessa ja silloinkin on kappelin kello soinut.

    Äänestä

  • Rune ainakin ymmärtää asian. Nimenomaan se on tieto ja muistutus - ihminen kuolee.

    Äänestä

  • Wikipedian tieto ei aina ole se mitä sillä esim. seurakuntaan kuuluva ihminen ymmärtää. Se mitä tuossa kirjoitin saatto- ja sanomakelloista pitävät paikkansa ja ainakin meidän paikkakunnalla asioilla ymmärretään.
    Aika outoa olisi puhua kuolinkelloista. Ajatukset menevät jopa keskiaikaan ja 1800-luvulle. Ei melläpäin kukaan tuollaista termiä käytä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


reppuriika kirjoitti:

Kun kuulet saattokellojen soiton, älä mieti: kenelle ne soivat? Ne soivat sinulle! Aina kun yksi kuolee, hän vie osan sinusta. Se viestii sinulle, sinäkin kuolet.

Kun palstalla on pulaa aloituksista, niin kopsasin tämän Kuolema ja suru -palstalta. Mielestäni hyvin sanottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu