Pääsin taas nautiskelemaan maantielle, ja panin muutamia kulutuslukemia ylös. Ajomatkaa moottoritiellä tuli n. 150 km suuntaansa. Menomatkalla ajotietokoneen keskinopeusmittari näytti 100 km/h, ja kulutusmittari näytti 9,5 l/100km. Nopeusmittari näytti n. 105, ja kierroksia oli arviolta n. 1700.
Paluumatka saman moottoritien toista ajorataa joutui hieman vauhdikkaammin, eli keskinopeusmittari näytti 110 km/h, nopeusmittari näytti taas tuon 5, eli 115 km/h. Keskikulutus oli - yllätys yllätys - 9,2 l/100km.
Paluumatka saman moottoritien toista ajorataa joutui hieman vauhdikkaammin, eli keskinopeusmittari näytti 110 km/h, nopeusmittari näytti taas tuon 5, eli 115 km/h. Keskikulutus oli - yllätys yllätys - 9,2 l/100km.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kun pitää bensankulutusta tarkkailla, vaikka on ihan V12 ja kaikki !
Mulla autossani vain GM V8 454 cid, kuluttaa kaikki mitä tankkiin laitan. Nautin ajamisesta ja kasin muhkeasta voimasta, väännöstä ja tuplapakoputkista tulevista täyteläisistä käyntiäänistä. Lopeta kulutuksen ihmettely tai vaihda nissan micraan jos bensankulutus huolestuttaa.
Ei kai bensankulutuksen seuraaminen kiellettyä ole, kyllähän sitä on hyvä pitää silmällä, kuten öljymäärääkin. Vai eikö herra isolohkolla ole väliä kuluttaako kone 20 vai 40l/100km...
Ja olihan tuo kiinnostava tieto, että "tuplamoottori" on noinkin pihi. Taitaa tilanne muuttua heti, jos ei aja vakionopeudella, eli laatikko ei lukitse vaihdetta... Kierrokset kuulostaa olevan mukavan matalalla :)
jos ei sijoita "puolta omaisuudestaan" autoon, niin jää euroja vielä bensaankin...
Ja kyseistä arvotavaraa saa huoltamoilta, ainakin toistaiseksi vielä rahalla :-)
Keskikulutus omassa bensansäästäjässäni n. 25-27 l/ 100km. Maantiellä menee hieman vähemmällä.
66´Cadillac Coupe de Ville 429ci (7.0L) joka on kesäleluna vie kaupungissa sen 30l/100km. Jos haluaa leikkiä ja kuunnella koneen "musiikkia" saa 40l menemään helposti. Hyvä kaupunkiauto muuten mutta 5,6m pituus tuottaa ongelmia parkkipaikojen suhteen. Sinulla on uudempaa tekniikkaa kun pääset isommalla vähemmällä?
Koska kaikissa autoissa ei voi olla kokomoottoria, on Seiskassani vain puolikas 2.8 jonka maantiekulutus on kahdeksan pintaan = ilmalla melkeen menee : )
Ja itse pääsin '96 728iA:lla nyt talvinopeusrajoitusten aikaan Jyväskylä-Oulu välin ajotietokoneen kulutusmittarin pysähtyessä 7.6 litraan / 100 km. Eli sinne kahdeksan pintaan tosiaan pääsee.
Olisi mielenkiintoista kuulla että mitä uudemmat tupla-Vanos-koneet kuluttavat..
Mikä ihme siinä on, että jotkut viitsivät aina vertailla itseään, ominaisuuksiaan ja omaisuuttaan sekä niiden ominaisuuksia muihin? Mikähän siinä on ettei osata olla ihan vaan itsekseen tyytyväisiä? Mikähän siinä on, että aina löytyy ihmisiä, jotka katsovat lompakon kokoa kun kysyy kelloa? Mikähän siinä on, että aina on olemassa ihmisiä joille elämä on pelkkää kilpailua siitä, kenellä on enemmän, pidempi, suurempi, kalliimpi tai muuten parempi kuin muilla? Ihan riippumatta siitä onko kyse autosta, asunnosta, rahasta, vaimosta, "vehkeestä", tai mistään minkä omakseen kokee. Mikähän siinä on, että ei osata lukea, tai ei ainakaan ymmärretä luettua? Mikähän siinä on, että ei ymmärreta informatiivista tekstiä, vaan otetaan kaikki haasteina? Mikähän siinä on, että aina löytyy niitä joille iskee primitiivireaktio asioista joita ei ymmärretä?
Tämän siitä saa, kun järjestelmät ovat liian halpoja ja käyttö yksinkertaista. Kaikenlaiset käyttäytymisrajoitteiset ääliöt pystyvät niitä käyttämään.
Kun nyt kuitenkin täytyy asia kertoa yksinkertaisesti, että ymmärrät, niin:
Tar-koi-tuk-seni o-li ai-no-as-taan ker-to-a o-mi-a ko-ke-muk-si-a-ni au-to-ni ku-lu-tuk-ses-ta e-ri-lai-sis-sa a-jo-o-lo-suh-te-is-sa. Ei muu-ta. Nä-mä lu-vut o-li-vat M73 moot-to-rin ku-lu-tuk-si-a mai-ni-tuis-sa o-lo-suh-teis-sa.
Oma auto 4.4l V8:lla on kuluttanut maantiellä suurinpiirtein samoja lukemia kuin sulla. Olikos sulla 5l vai 5.4l pannu? Kierroksia omassa autossa on 100 nopeudessa muistaakseni hiukan enemmän eli jotain 1900...
Cadillac V-16 on kokomoottori
Voin allekirjoittaa jokseenkin vastaavat luvut M70:lläni. Se on kuluttanut maantiellä noin 10,0l/100km nopeuksilla 80-120km/h.
Ikävä kyllä kulutus nousee nopeasti, kun nopeus laskee (alle 70km/h:iin) ja eritoten alituisessa pysäyttelyssä. Pk-seudun isommillakaan liikenneväylillä kun harvoin on mahdollisuutta pitää edes rajoituksen sallimaa nopeutta (80).
Toisaalta katsastuksessa ilmeni, että kone käy vähän "paksulla", joten säädön jälkeen päässee samoihin lukemiin kuin uudemmalla V12:lla.
Matka-ajossa siis varsin taloudellinen auto, kun ottaa huomioon koon (ja painon).
M70 on täälläkin, mutta tuo ei alta 11:sta mennyt, ei sitten millään.
Tosin huoltotöiden yhteydessä selvisi syykin, jakajien kannet vainaat ja yksi ruiskusuutin vuoti bensaa ilmeisesti kaiken aikaa. Saa nähdä miten käy kunhan saa tuon takaisin liikkeelle, ainakin tyhjäkäynti siistiytyi huomattavasti.
HC oli luokkaa 550, joka heti kertoo että bensaa menee reilusti jonnekin, kunnossa olevassa koneessa se on alta 100. Siitähän tuo huolto lähtikin.
Kokomoottori ei todellakaan ole mikään syöppö matka-ajossa. Saman suuntaisia lukemia olen itsekkin saanut. Viimeksi kokeilin 2,5 litraisella M20 puolimottorilla 5-sarjalaisen automaatin kulutusta. Todellista 85, mittarissa 90, keskikulutus meni meni 7,5 pintaan. Kierroksia silloin 2000. Ei ollenkaan paha.
Kaupunkiliikenne onkin sitten toinen juttu. Ison massan jatkuva kiihdyttäminen kyllä kuluttaa. Mukavahan kulutusta on seurata, kun on niitä mittareitakin.....