Minulla on 60-luvun sähkökynttiläsarja. Siinä on maadoittamaton pistoke ja asunnossani on vain maadoitettuja pistorasioita. Onko mahdollista käyttää kynttilöitä turvallisesti muutoin kuin kytkemällä verkkoon suojaerotusmuuntajan
välityksellä.
välityksellä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihan vain käytännön vihje ilman mitään sähköalan määräyskirjaa. Jos kynttilöiden lähellä ei ole parin metrin säteellä (eli jos toinen käsi koskee kynttilöitä, niin toinen käsi ei ylety maadoituksiin) maadoitettuja esineitä ja lattia on kuiva puu- tai muu eristävä lattia, niin turvallista on. Itse ainakin tekisin sovitejohdon tai vaihtaisin tilalle shukotulpan, jossa jätetään maadoitusliuska kytkemättä.
Joo ei selvästi ole "määräyskirjaa" ikinä nähtykään -eli edesvastuuttomia neuvoja
En ole ikinä nähnyt joulukuusen kynttiläsarjaa, missä olisi maadoitusjohto ja shukotulppa. Aika hankala rakenne tulisi kuusen kynttilöihin, jos niissä olis suojasukka, joka yhdistetty shukotulpan maadoitusliuskoihin.
Kyllä niissä on yleensä tällainen: http://www.mattikaki.fi/sahkoturvallisuus/tulppa1.jpg
tai mahdollisesti europisoke: http://www.mattikaki.fi/sahkoturvallisuus/tulppa3.jpg
Kerropa, miten meinaat saada sähköiskun, jos on eristetty lattia, eikä maadoitettuja laitteita ole mailla eikä halmeilla. Tietysti kynttiläsarja johdot pitää olla kunnossa.
Onko se ikkunalla pidettävä kynttelikkö vai kuusen kynttiläsarja.
Mitä sillä väliä, jos liitosjohto on kunnollinen http://www.valomaja.fi/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/k/a/kalustejohto-valkoinen-2napaa.jpg
ja lamppujen kierrekannat eristettyjä. Harvemmin näkyy pöytä-/ ikkunakynttiläsarjaa on shukoliitännällä. Järki pitää olla kerjätessäkin.
Niinpä niin, joulukuusen kynttiläsarjassa ei ole kosketeltavia metalliosia, pöytäkynttelikkö voi olla jopa kokometallinen, ja 0-luokkaa. Revi siitä.
Yleensä sellaiset (kosketeltavia metalliosia) kynttilä- ym lamput ovat yleensä suojaeristettyjä. Lienet kuullut sellaisesta. Shukokytkentäiset kynttiläsarjat taitaa olla harvinaisuuksia. Suojaeristyksen tunnus on tämä: http://www.mattikaki.fi/sahkoturvallisuus/suojaeristetty_laite_tunnus.jpg
Onko tuo niin vaikea käsittää. Juurikin sanottu että on vanha 0-luokan pistotulppa. Ilmeisesti et ole tietoinen sähkölaitteiden suojausluokista?
0 luokka = pistotulppa ei käy sukorasiaan, ei kaksoiseristystä metalliosiin nähden.
I luokka = suojamaadoitettu pistotulppa, metalliosat suojamaadoitettu.
II luokka = pistotulppa käy sukorasiaan, ei suojamaadoitusta, on kakasoiseristys.
Eikös ole parempi neuvoa kysyjä tuonne sähköpuolelle, missä nuo pykäläMikot oleilevat. Tiedän kyllä että elektroniikan harrastajat tuntevat erittäinkin hyvin sähkömääräyksiä niin kuin minäkin mutta kun se on off the topic.
Tuonne siis pitäisi mennä kysyjän ja muiden keskusteluun osaaottavien mennä:
http://keskustelu.suomi24.fi/koti-ja-rakentaminen/keskustellaan-sahkosta
Virallisesti ei voi käyttää ilman.
Onneksi meillä on vielä OHssa maadoittamattomat rasiat.
Ok. Kyseessä kuusenkynttiläsarja. Kysäisenpä vielä sähköpuolelta
Erotusmuuntaja väliin:
https://www.stek.fi/kysy_sahkosta/lamput_ja_valaisimet/fi_FI/maadoittamaton_pistoke_ja_maadoitettu_pistorasia/
Mutta kun kuusenkynttilöissä ei ole kosketeltavia metalliosia, johon tuo linkkisi vastaus oli.
Taitaa olla kaikki kuusenkynttiläsarjat laittomia, kun erotusmuuntajaa ei tule mukana. :-))
"Taitaa olla kaikki kuusenkynttiläsarjat laittomia, kun erotusmuuntajaa ei tule mukana."
Ettei nykyiset vaan olisi suojaeristettyjä... Saa metallikuorisenkin suojamaadoittamattoman laitteen kytkeä suojamaadoitettuun pistorasiaan, jos laite on suojaeristetty. Silloin siinä on siihen sopiva pistotulppa.
Aloittaja voi huoletta vuoleskella pistotulpan kotonaan mieleisekseen, kun päättää että se liittyy sähköalan harrastustoimintaan
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1996/19960516
pykälä 10 kohta 4
Pitkälti samaa mieltä Elektroonikon kanssa, tai saahan täälläkin kysellä jos satutaan jotain määräyksiä tuntemaan mutta kyllä se aina yhtä koville ottaa kun joku propagandakoulutuksen käynyt ÄO 85 sähkäri tulee tänne pian sen jälkeen sönköttämään luokatonta paskaa itse keksimistä määräyksistään ja aivopesukoulutuksen jälkeen luulee että kaikki sähköstä löytyy tuosta raamattuakin mahtavammasta sudenpentujen käsikirjasta.
Maadoitetun pistotulpan saa vaikka Biltemasta parilla eurolla ja sopivan ruuvimeisselin myös.
Et näköjään viitsinyt lukaista juttua sillä keskustelu jatkuu sähköpuolella tai sitten olet se trolli joka nostaa tänne kaikkea vanhaa roskaa typerillä ja asiattomilla kommenteilla lisättynä.