Hankasalmen sorakuskit?

suolikoskentie

Jokin aika sitten oli Hankasalmen sanomissa kirjoitus sorateillä kaahaavista soraautoista ja kuinka jonkun eläkeläisautoilijan tuulilasiin oli lentänyt kivi sorarekasta, kyseinen eläkeläisautoilija oli melkein pysäyttänyt auton kohdatessaan tiellä sorarekan.

Itsekin olen huomannut saman seikan että eivät juurikaan hiljennä vauhtia nämä sorarekat kun kohtaavat toisen auton tiellä ja tuollaisesta monipyöräisestä isosta ja painavasta autosta sinkoilee kiviä paljon.

Samoin voisivat kaikki muutkin autoilijat hiljentää reilusti sitä vauhtiaan kun kohtaavat toisen auton, ihmettelen että eivätkö tosiaan jotkut kuljettajat hoksaa sitä että autosta sinkoilee kiviä, mihin on aivot jääneet kun matkaan lähdetään ja vielä lisäksi kun on kapeat tiet niin jokainen voisi myös väistää eikä vaan ajaa posottaa sitä omaa raidettaan sillä se keskitien puolimmainen rengas on nääs samalla rengasuralla jolla on myös vastaantulevan auton rengas eli jos on molemmat samanlaisia touhottajia niin nokkakolari siitä tulee.

1

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NenäRutussa

      Soraa kuskaavilla "aivot" miten olet tuohon päätynyt ? Soramiehet ovat aina saaneet kehuja olen kokenut ajanjakson ( hyrylän hävittäjät ) ja elänyt sen mukana Tuusulassa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      87
      6040
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5735
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      54
      4847
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      317
      3709
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      2
      2265
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2182
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      101
      1274
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      9
      998
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      159
      892
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      753
    Aihe