Hankasalmen sorakuskit?

suolikoskentie

Jokin aika sitten oli Hankasalmen sanomissa kirjoitus sorateillä kaahaavista soraautoista ja kuinka jonkun eläkeläisautoilijan tuulilasiin oli lentänyt kivi sorarekasta, kyseinen eläkeläisautoilija oli melkein pysäyttänyt auton kohdatessaan tiellä sorarekan.

Itsekin olen huomannut saman seikan että eivät juurikaan hiljennä vauhtia nämä sorarekat kun kohtaavat toisen auton tiellä ja tuollaisesta monipyöräisestä isosta ja painavasta autosta sinkoilee kiviä paljon.

Samoin voisivat kaikki muutkin autoilijat hiljentää reilusti sitä vauhtiaan kun kohtaavat toisen auton, ihmettelen että eivätkö tosiaan jotkut kuljettajat hoksaa sitä että autosta sinkoilee kiviä, mihin on aivot jääneet kun matkaan lähdetään ja vielä lisäksi kun on kapeat tiet niin jokainen voisi myös väistää eikä vaan ajaa posottaa sitä omaa raidettaan sillä se keskitien puolimmainen rengas on nääs samalla rengasuralla jolla on myös vastaantulevan auton rengas eli jos on molemmat samanlaisia touhottajia niin nokkakolari siitä tulee.

1

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NenäRutussa

      Soraa kuskaavilla "aivot" miten olet tuohon päätynyt ? Soramiehet ovat aina saaneet kehuja olen kokenut ajanjakson ( hyrylän hävittäjät ) ja elänyt sen mukana Tuusulassa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe