http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/492368/Suomenkielisia ei Paraisilla kaivata
Kirjoitti
Turun Sanomat | 1.6.2013 3:32 | 13
asiasta.
Suomenkielisiä ei Paraisilla kaivata?
1
265
Vastaukset
- Tässä_koko_juttu
http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/492368/Suomenkielisia ei Paraisilla kaivata
Suomenkielisiä ei Paraisilla kaivata?
LUKIJOILTA Turun Sanomat 1.6.2013 3:32 14
Keskiviikon 29.5.TS:ssa oli uutinen Paraisten säästökuurista. Otsikossa annetaan ymmärtää jo päätetyn, että Paraisten suomenkielistä lukiota oltaisiin lakkauttamassa yhtenä kaupungin säästötoimena. Jutun sisällöstä kuitenkin ilmenee, että asiaa on päätetty vasta selvittää yhtenä mahdollisena vaihtoehtona kaupungin talouden tasapainottamisessa.
Paraisilla asuvien suomenkielisten perheiden huoli omien lastensa mahdollisuuksista jatkaa opintojaan Paraisilla on uutisen jälkeen helppo ymmärtää. Mikäli Paraisten poliittinen johto tulevaisuudessa päättää lakkauttaa suomenkielisen lukion, se merkitsee kaiken suomenkielisen toisen asteen koulutuksen loppumista Paraisilla. Viesti suomenkieliselle väestönosalle olisi järkyttävä; suomenkielisiä ei Paraisilla kaivata.
Paraisten suomenkielisen lukion lakkauttaminen ei palvelisi myöskään kaupungin ruotsinkielisen väestönosan etua. Edustaahan suomenkielinen väestö yli 40 prosenttia Paraisten väkiluvusta ja kaupungin väkiluvun kasvu nojaa vahvasti suomenkieliseen väestönosaan.
Suomenkielisen lukion lakkauttamisajatus säästösyistä on perusteeton, sillä lukiosta ei aiheudu Paraisten kaupungille nettokustannuksia. Toiminnan kustannukset katetaan kaupungin saamilla valtionosuuksilla. Jos taas kriteerinä pidetään koulujen tuloksellisuutta, on lakkauttamisajatus vieläkin oudompi. Lukioiden keskinäisessä vertailussa (STT, lukiovertailu 2012) Paraisten lukio saavutti 38. sijan.
Lukiopaikat ovat Turun seudulla viime aikoina vähentyneet. Nuorisotakuuseen liittyvä koulutustakuu edellyttää myös koulutuspaikkojen järjestämistä. Paraisten lukio on omalta osaltaan täyttänyt tätä aukkoa paitsi Paraisilla myös Kaarinassa ja Turussa, joista on tullut opiskelijoita Paraisten lukioon. Jokainen opiskelija tuo tullessaan merkittävän valtionosuuden Paraisille.
Paraisten lukio on tähän asti toteuttanut aina kaikki valtakunnalliset syventävät kurssit ja koulun omat soveltavat kurssit. Pieni lukio kykenee lisäksi yksilölliseen ohjaukseen ja huolehtimaan opiskelijoiden tukemisesta suuria yksiköitä paremmin.
Puheetkin Paraisten suomenkielisen lukion lakkauttamisesta edustavat lyhytnäköistä ja epäviisasta politiikkaa. Mikäli tarkoituksena on aiheuttaa levottomuutta Paraisten suomenkielisten keskuudessa, siinä on nyt onnistuttu. Toivottavasti Paraisten kaupunginhallitus tekee pian järkevän päätöksen ja antaa täyden tukensa Paraisten lukiolle.
Matti Karplund, puheenjohtaja
OAJ:n Länsi-Turunmaan paikallisyhdistys ry/OAJ:s lokalförening i Väståboland rf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103