Voisiko joku neuvoa pullojukan hoidossa? Pullojukkani ruskettavat lehtiensä kärkiä. Olen pitänyt ne aika kuivina, kastellut n. kerran viikossa ja nyt talvella harvemminkin. Ne ovat valoisassa paikassa, mutta nyt talvella valoa on toki vähemmän.
Entä peikonlehden kastelu? Sen lehtiin on ilmestynyt laajenevia mustanruskeita länttejä ja jotkut lehdet ovat kellastuneet. Onko kasteltu liikaa/liian vähän? Se on ollut varjoisassa paikassa.
Entä peikonlehden kastelu? Sen lehtiin on ilmestynyt laajenevia mustanruskeita länttejä ja jotkut lehdet ovat kellastuneet. Onko kasteltu liikaa/liian vähän? Se on ollut varjoisassa paikassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pullojukka ruskettaa lehdenkärkiä luonnostaan, se ei ole merkki mistään ongelmasta. Erityisesti näin talvisaikaan, kun huoneilmaon kuivaa, lehdenkärjet kuivuvat selvemmin.
Peikonlehtesi kuulostaa siltä, että sitä on kasteltu liikaa. Lehtien kellastuminen on tyypillinen merkki liikakastelusta, mustat/ruskeat kosteat läikät viittaavat jo harmaahomeeseen. Siis anna mullan kuivahtaa oikein kunnolla.
Kun luin otsikon pullojukka ja peikonlehti uusien viestin kärjessä, luulin että oli kyse poikaystävistä, heidän elämäntavoistaan ja ulkoisesta habituksesta.
Olin näemmä väärässä :-))
Juu tuo pullojukan käytös kyllä kuulostaa ihan normaalilta. Näkisin, että sitä ei kuitenkaan välttämättä tarvitsisi kastella noinkaan usein. Mullan pitää kuivahtaa kasteluiden välissä kunnolla - siis aivan pohjia myöten. Sitten kun kastellaan, niin annetaan reilusti vettä. Paitsi talvella kastellaan harvemmin ja annetaan vähemmän vettä kerralla kuin kesällä.
Mielestäni sitä peikonlehteä saisi kastella enemmän. Sinäänsä monesti oireet ovat hoitovirheillä samantapaiset. Voin kyllä sanoa, että kastele peikonlehteäsi reilusti, "tasainen kosteus" lukee sitäpaitsi joka opuksessa. Hieman pinta saa kuivahtaa, mutta lehtiin tulee ruskeita kuivia kohtia, jotka myöhemmin murenevat jos kastelu on jäänyt vähäiseksi. myös koko lehti voi kellastua. Kerro kuinka usein kastelet, kuinka paljon ja missä kukka on tarkalleen ottaen (esim lämpöpatteri?). Olen itse himokastelija, eikä 2 peikonlehteä ole yhtään siitä pahoillaan. Toinen on isossa ruukussa, jota kastelen kattilallisella vettä kerrallaan, ehkä 1 viikossa. Kun saviruukun pohja on vielä kosteudesta märkä kastelen uudelleen samalla mitalla. Peikonlehden lehdet ovat valtavat, joista haihtuu kosteutta uskomattomia määriä.
Olen tätä mieltä, mutta voihan se johtua liikakastelustakin. Kerro kuinka paljon kastelet niin on helpompi kertoa kummis on :)
Sellaista vielä, että omanikin on varjossa, ja haihtuminen on silti massiivista.
Se peikonlehti on poikaystäväni kasvi, ja en ole aivan varma, kuinka usein se sitä kastelee, tai kastelu jää usein minun harteillenikin. Aika harvakseltaan sitä on kasteltu, kerran viikossa tai kahdessa näin talvella ehkä. Sille annettu vesimäärä on ollut ainakin pienempi kuin sinulla, mutta yritän toki kastella kasvit niin, että koko juuripaakku kastuu varmasti ja ettei vesi silti jää seisomaan lautaselle.
Peikonlehti on ollut hyvin varjoisassa paikassa, mutta nyt siirrettiin se hieman valoisampaan osaan huonetta. Mustat läiskät sen lehdissä eivät ole oikestaan kuivia, tai eivät ainakaan rapise pois. Poistettiin ne huonot lehdet, ja nyt sen tila ei ole ainakaan huonontunut tuosta.
Kiitoksia neuvoista :).
Tuo pullojukka selviää kyllä hyvin vähällä vedellä niinkuin joku tuolla jo kertoikin. Se meinaan varastoi vettä siihen "pulloonsa". Olen itse joskus unohtanut pulloni täysin puoleksi vuodeksi ja silloin tuo pullo-osa vetää montulleen. Ei muuta kuin vettä ja pullo-osa taas pullistuu ja kukka voi hyvin.
No hyvä, yritän sitten olla kastelematta liikaa noita pullojukkiani. Mietin vaan, että oliskohan se yksi niistä saanut vetoa ikkunalaudalla, kun on jotenkin vähän nuupallaan... Hankalaa tuo, kun ikkunalaudalla on eniten tilaa ja valoa kasveille, mutta sitten talvella vetää ikkunasta.
jos pullojukan päät ruskistuu, sitä pitäisi sumuttaa. Vaikka kasvia kastellaankin harvoin, niin sumutuksesta se pitää.