Kerjäläisiä Mäntyharjulla taas pitkästä aikaa?

K-Super Marketin edessä naishenkilö tyrkytteli nahistuneita tulppaaneja yksi kerrallaan auton ikkunoista. Jos satuit ottamaan tarjotun kukan käteesi, niin sitten alkoi kerjääminen. Tekeentyi kielitaidottomaksi ja näytti tekstipaperia josta selvisi, että rahasta olikin kysymys.
En suostunut rahan jakoon, niin heti nappasi kukan takaisin.
Konstit on monet kerjäläisilläkin.
Onkohan tuo edes lakisääteisesti sallittuakaan? Epäilen pahasti.
10184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Et sitten vitun loinen tajunnut. Se oli kukkakauppias. Yrittäjyys kunniaan!

Ime sinä sossu-pummi "tulppaania".

Äänestä
  • Ei ollut

    Äänestä

  • Ne tulppaanin on hautuumaalta pöllittyjä, !!

    Äänestä

Eihän siinä ole tapahtunut mitään laitonta.
Hyvä että että ehti ottaa kukkaset takaisin,muutenhan olisit varmasti viennyt kukkanipun omaan myyntipöytään.
Rahastahan on aina kysymys
Kaiklla on omat konstinsa

Äänestä
  • Voithan itse sillä urheiluautollasi käydä ostamassa vaikka koko kukkakimpun.
    Ties vaikka saisit oikein hyvän näyttelijän "Hollyvoodi-kuvauksiisi".
    Ei näyttänyt olevan vielä ikäloppukaan.

    Äänestä

Jos olisit suostunut rahanjakoon,olisit saanut ne nahistuneet kukkasesi itsellesi ja molemminpuolinen tyytyväisyys olisi ollut taattu.Mitä sitä omaa mokaansa ruikuttaa näillä sivuilla.Kyllä osaakin olla näitä fidun sossun valittajia.

Äänestä

Kyllä ne tulppaanit,olisivat nousseet täyteen kukoistukseensa kunhan tämä häntäharjulainen asiakas olisi ostoksensa kotiinsa viedessään laittanut ne maljakkoon ja vielä älyissään ollessaan jopa laittanut vettä siihen vaasiinsa.Turha sitä kukkakauppiasta on tästä asiasta mollata.

Äänestä

Niin,jos vaikka Borsse repus-autooni tyrkytettäisiin nahistuneita nauriita liikennevaloissa täällä Tuusniemellä,niin kyllä minä mieleni pahoittaisin.Ei niitä nahistuneita nauriita saa edes tiellä liikkujille tyrkyttää ei edes tulppaaneja.

Äänestä

Eikös se kerjääminen ja kaupustelu ole julkisilla kulkupaikoilla lailla kiellettyä?
Ainakin, jos ei ole tiskin takana myymässä virallisella luvalla. (esim. torimyyjät)
Joskus aikoinaan tummat kaupittelivat kiiltäviä kellojaan Mikkelin linja-autoasemalla, mutta se nyt oli niin ystävällismielistä ja harmitonta, että ei siinä oikein petoksen merkit täyttyneet. Jokainenhan yleensä tajusi, että eihän ne aitoa kultaa olleet kuitenkaan.

Äänestä
  • Eikö ne kellot ja ketjut olleetkaan kultaa? Mie kun ostin monta samalla kertaa. Ostin mie genuiininnahkaisen takinkin samalta pojalta. Mukava oli ja niin nauravainen että tuli oikein iloinen mieli ostajallekii.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KaikillaOnPulaAika kirjoitti:

K-Super Marketin edessä naishenkilö tyrkytteli nahistuneita tulppaaneja yksi kerrallaan auton ikkunoista. Jos satuit ottamaan tarjotun kukan käteesi, niin sitten alkoi kerjääminen. Tekeentyi kielitaidottomaksi ja näytti tekstipaperia josta selvisi, että rahasta olikin kysymys.
En suostunut rahan jakoon, niin heti nappasi kukan takaisin.
Konstit on monet kerjäläisilläkin.
Onkohan tuo edes lakisääteisesti sallittuakaan? Epäilen pahasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu