Mielikuvituksen universumi

skepmuukkonen

Ihmisen tietoisuus, mielikuvitus jne. on niin laaja aihe, että tavalliselle ihmiselle se saattaa ollakin liian iso asia käsiteltäväksi. Ja joillekin aihe käyttää sitä hyväksi. Joskus nimittäin esim. hämärtyy mielikuvittelun ja todellisuuden raja. Tämä kaikki johtuu siitä, että ihmiskunta on vielä niin nuori, eikä ole päästy eroon tiedon puutteesta johtuvan uskomuksellisen luonnon kokemustavan sekä muinaisuskomusten harhaanjohtavuudesta. Kyky mielikuvitella on toisaalta myös kirous, varsinkin silloin, jos se etenee niin pitkälle, että se alkaa hallitsemaan ihmistä. Vielä vakavammaksi asia menee, kun tällaista puolustetaan jopa agressiiviseksi ja netti täyttyy "todisteista", joilla todistusarvo on yhtä suuri kuin sen aiheuttama mielikuvituskokemus. Siitä päästään kysymykseen, miksi todistemateriaali on sitä uskottavampaa mitä epäselvempää se on? Vastaus on selvä: Mitä enemmän jää tilaa mielikuvitukselle ja mitä vaikeammin voidaan näyttää toteen ilmiön aiheuttaja, sitä voimakkaammin ne koetaan aidoksi yliluonnolliseksi tapahtumiksi.

Näin syntyy kollektiivista uskovaisuutta, joukkoharhaa, massapsykoosia. Ja uusia aiheita parapsykologeille, ufologeille jne. Rajatieto ja myös parapsykologia on kuitenkin sellaisella tasolla, jolla ylläpidetään uskomuksia sekä halua uskoa yliluonnolliseen kuin myös pelkoa sen todellisuudesta.

Näyttäkää minulle yksikin todiste, joka faktisesti ei ole feikki ja esittää todistettavasti aaveen, avaruusmuukalaisen tms. olennon jne. Kiitos etukäteen.

PS: Todisteeksi ei kelpaa esim. viljaympyrät, koska niiden muodostajaa tai muodostumistapaa ei tunneta. Yhteyksiä sen puoleen avaruuteen kuin henkimaailmaankaan ei voida toteennäyttää. Asiaa vaikeuttaa myös lukuisat feikkaukset, joten on mahdotonta tietää, onko kuva/videomateriaali sekä suulliset todistelut aitoa vai feikkiä. Viljaympyrät on toki mielenkiintoinen aihe, jota seuraan tiiviisti.

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku.-Vaan

      https://www.youtube.com/watch?v=p0XOlcSKCAo

      Tuossa pätkässä muistaakseni kaveri kertoo olleensa tekemässä noita viljapeltokuvioita. Sinänsä tuo on aivan hyvä videopätkä.

      Universumin ihmeissä tosiaan on hämmästelyn aiheita. Universumin ihmeet ja ihmisenä olemisen kokemus, noista eivät tutkimisen aiheet heti lopu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      89
      8283
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4728
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4381
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1468
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1142
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe